Особливості купівлі та продажу житлової нерухомості в Україні в період воєнного стану

Тематика статті
Зміст
Що доведеться заплатити державі під час продажу чи купівлі житла?
Які діють податки на нерухомість в Україні на поточний момент?

У 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, багато законодавчих актів зазнали змін, не виключенням стали і зміни до Податкового кодексу на тему операцій з нерухомим майном. Розгляньмо, як діє податкове законодавство під час продажу та купівлі житлової нерухомості, які працюють мита і збори, а також вимоги.

Також варто торкнутися теми оподаткування, так званих "зайвих метрів" або податку на розкіш. Ця вимога залишається чинною і зараз, тому варто нагадати звичайним громадянам, що в деяких ситуаціях вони зобов'язані сплатити цей податок.

Якщо вас цікавить купівля житлової нерухомості з аукціонів Прозорро.Продажі, ось вам актуальні торги і пропозиції. У системі також можна знайти житло за темою заарештована житлова нерухомість, яку також виставляють на продаж в електронній системі.   

Що доведеться заплатити державі під час продажу чи купівлі житла?

Під час продажу квартири або її купівлі, адже по суті від заплаченої суми будуть розраховуватися державні мита та збори, вам доведеться сплатити такі суми:

  • нотаріальне держмито, що сплачується в розмірі 1% від вартості нерухомості продавцем під час оформлення переходу прав власності до покупця;
  • пенсійний фонд - 1% від суми, зазначеної в договорі купівлі-продажу, цей збір оплачує покупець;
  • податок на доходи фізичних осіб під час першого в році продажу не оплачується, повторний продаж передбачає процентну ставку 5%, втретє - 18%;
  • військовий збір - 1,5%, цю суму зобов'язаний сплатити продавець.

Варто уточнити, що в разі, якщо житло, що реалізується, перебувало у власності менше трьох років, то процентна ставка ПДФО також буде 18%. Виняток становить тільки те житло, яке продавець отримав у спадок.    

Які діють податки на нерухомість в Україні на поточний момент?

Податок на нерухомість залишився в нашій країні і після введення воєнного стану. Це означає, що фізична особа зобов'язана сплатити відповідний податок. У якому випадку його слід платити:

  • якщо сумарна площа квартири перевищує 60 кв.м., то податок нараховуватиметься на кожен "зайвий" метр;
  • у ситуації, коли приватний будинок перевищує площу в 120 кв.м.;
  • якщо сумарна нерухомість квартира плюс приватний будинок, що перебуває у володінні, перевищує 180 кв.м. податок також оплачується.

Розмір податку визначається за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місця розташування нерухомості. Ставка в цьому випадку дізнається в податковій за місцем проживання фізичної особи.   

Варто уточнити, що ставка не може перевищувати суми більшої, ніж ціна 1,5% за квадратний метр у регіоні. Водночас оплачувати податок слід за минулий період, іншими словами, у 2024 році оплачують за 2023 рік, а у 2025 - за 2024. Нараховують податок і відповідну ставку за ним на момент настання звітного періоду, тобто з 01 січня минулого року. Сплатити податок слід до 01 липня поточного року. 

У разі, коли площа квартири дорівнює або перевищує 300 кв.м., або ж приватного будинку (особняка) 500 кв.м., то сума податку буде і в тому, і в іншому випадку 25 тисяч гривень.
 

 

Теми