Купівля нерухомості в Італії: всі подробиці та нюанси процесу
Нерухомість в Італії користується неймовірно великим попитом серед інвесторів і мігрантів. Тут м'який клімат, розвинена інфраструктура, смачна кухня і багата культура. Це туристична країна з безліччю історичних пам'яток, тому часто іноземці інвестують у нерухомість, після чого здають житло туристам або як приміщення під бізнес. З лідерів з придбання нерухомості в Італії в списку міст стали Рим, Болонья, Турин, Неаполь і Мілан. У цій державі вигідно купити житло і для себе, як місце для життя на постійній основі або на час відпочинку.
Але варто уважно поставитися до самого процесу купівлі. Дуже важливо заглиблюватися в місцеві закони, нюанси оподаткування та процедуру угоди купівлі-продажу. Обов'язково потрібно підготуватися заздалегідь до інвестування, щоб вкладення в нерухомість було безпечним і максимально вигідним.
Також у нас на сайті ви можете дізнатися, як орендувати житло в Італії, процедура, особливості та важливі етапи. Або ж, що таке Bonus bollette, і як отримати в Італії пільги за оплату комунальних послуг.
Купівля житла в Італії: які етапи необхідно пройти
Іноземці можуть придбати житло так само як і місцеві жителі держави. Але процес стає трохи складнішим через додаткову необхідність у зборі пакета документів, їхньому перекладі та засвідченні в нотаріуса. Також потрібно буде обов'язково отримати податковий код Італії та відкрити банківський рахунок. З цим впоратися не так важко, але може забрати деякий час. Процес купівлі нерухомості в Італії складається з таких етапів:
- Вибір житла. Насамперед слід вивчити ринок нерухомих об'єктів у даній країні та вибрати той об'єкт, який підходить за всіма параметрами і бажаннями. Продавцю потрібно надіслати пропозицію про купівлю, після чого необхідно домовитися про перегляд об'єкта. Пропозиція має бути в письмовому вигляді з усіма прописаними умовами угоди. Коли продавець підписує цю угоду, об'єкт знімається з продажу до зазначеної дати. Таким чином покупець захищений від втрати предмета купівлі та юридично зобов'язує відносини обох сторін угоди. Зверніть увагу, на цьому етапі дуже важливо перевірити нерухомість у земельному кадастрі, щоб упевнитися в тому, що вона не куплена в кредит/іпотеку і продавець дійсно є власником.
- Попередній договір. Якщо обидві сторони все влаштовує, підписується попередній договір - compromesso. Робиться це тільки в присутності нотаріуса. Це юридичний доказ того, що покупець дійсно має намір придбати об'єкт. На цьому етапі вноситься депозит, розміром 10% від суми угоди. Якщо після цього покупець вирішить розірвати договір з будь-яких причин, сума передоплати не повертається. Якщо ж розірвання відбувається з боку продавця, то покупець отримує суму вдвічі більшу від внесеної.
- Отримання ІПН. Для іноземців в обов'язковому порядку потрібно відкрити податковий рахунок в Італії (codice fiscale). Фінанси на купівлю житла зберігаються у нотаріуса до моменту укладення угоди. Для цього інвестиції переводяться на спеціальний рахунок у банку. Тільки після остаточного договору купівлі-продажу нотаріус переказує ці гроші на рахунок продавця.
- Підписання договору купівлі-продажу. Нотаріус складає договір про передачу права власності самостійно, і обидві сторони підписують документ у його присутності. До цього моменту вся сума має бути вже внесена. Про спосіб оплати необхідно домовлятися завчасно.
- Реєстрація договору. Після укладення угоди нотаріус реєструє нового власника в італійській податковій службі зі сплатою всіх податків від імені покупця. Також реєструвати акт потрібно в Публічному реєстрі та зазначити це в Земельному кадастрі.
- Отримання сертифіката власності. Після проходження всіх етапів покупцеві на руки видається сертифікат про право власності на зазначений об'єкт.
З документів іноземцям потрібно буде надати нотаріусу:
- Посвідчення, що підтверджує особу покупця.
- Податковий код.
- Довідка про склад сім'ї.
- Свідоцтво про укладення шлюбу (або якщо є - договір про спільне проживання).
Зверніть увагу, якщо документи були видані не на території Італії, їх необхідно легалізувати в посольстві або закордонному консульстві. Якщо вони видані на території країни, яка підписала Гаазьку конвенцію, потрібен буде апостиль. Він ставиться на території держави, де було видано документи в уповноважених органах. Та документація, яку було отримано безпосередньо в Італії, жодних додаткових заходів не потребує.
Купівля нерухомості Італії: де шукати варіанти
В Італії доступні послуги рієлторів, які допомагають не тільки з пошуками нерухомих об'єктів, а й супроводжують клієнта на кожному етапі. Це суттєво економить час для покупця, однак доведеться вкласти додаткові кошти за надання їхніх послуг.
Можна також знайти об'єкт і самостійно на наступних сайтах:
- Immobiliare.it. На цьому порталі можна знайти варіанти прямо на карті. Є також додаток для мобільного телефону зі зручним і зрозумілим інтерфейсом. Тут розміщуються оголошення від приватних осіб, агентств і забудовників.
- Idealista.it. Тут велика кількість фотографій з високою якістю, що виділяє сайт серед інших. За заданими критеріями можна знайти потрібний об'єкт завдяки точному пошуку.
- Casa.it. На цьому сайті зібрано найбільшу кількість пропозицій про продаж квартир і будинків.
- Wikicasa.it. На цьому порталі розміщуються оголошення тільки від агентств нерухомості.
Щоб знайти агентство по роботі з нерухомістю, можна скористатися такими сайтами:
- Immobili Ovunque. Тут зібрані оголошення про продаж нерухомості та список рієлторських агентств по всій території Італії.
- WeAgentz. Це чудовий портал з рієлторами, які можуть спілкуватися різними мовами. Кожен може підібрати собі фахівця, з яким буде зрозуміліше і комфортніше спілкуватися.
- Fiaip. На цьому сайті можна здійснювати пошук за картою. Це одна з найбільших торгових асоціацій, де зібрані рієлтори з усієї країни для купівлі квартири в Італії та інших об'єктів нерухомості.
Можна використовувати також інші торгові майданчики, де зібрані різні категорії оголошень. Наприклад, Subito або Bakeca.
Чи варто купувати нерухомість в Італії в іпотеку?
Не всі банки Італії видають іпотечний кредит іноземцям на придбання нерухомості. Багато хто вимагає документ, який підтверджує легальне право перебування на території країни. Це може бути карта посвідки на проживання, або альтернативний сертифікат. Але якщо позичальник надає додаткові гарантії своєї фінансової стабільності, деякі банки можуть видати кредит і без документації про право на проживання.
З основних документів знадобляться:
- Карта резидента Італії та паспорт.
- Виписка з рахунку банку або довідка про доходи.
- Уся інформація про наявні кредити.
- Копія трудового договору з місця роботи.
- Свідоцтво про шлюб/розлучення.
- Попередній договір про купівлю-продаж нерухомого об'єкта.
- Кадастровий план і сертифікат відповідності нерухомості для її експлуатування.
Перший внесок потрібно внести відразу, він зазвичай становить 15% від суми. Є два види іпотеки - з фіксованою та змінною ставками. Фіксована не змінюється весь термін кредитування, а змінну ставку можна змінити залежно від певних обставин. Крім ставки необхідно також заплатити за страховий поліс та експертну оцінку. Після цього банк видає графік, на якому вказані дати або таблиця за щомісячними платежами.
Також в Італії купівля нерухомості несе за собою низку додаткових витрат. Це щорічний податок на житло та утримання нерухомого об'єкта (це рахунки за комунальні послуги). Якщо в будинку є телевізійна точка, то також оплачується податок за телебачення раз на рік у розмірі 90 євро.
У середньому вся процедура придбання квартири або будинку в Італії займає близько трьох місяців. Головне - вникати в кожен нюанс і дотримуватися кожного етапу, щоб вкладення було безпечним і вигідним.