Заставне майно банків України, як його реалізують?

Тематика статті

Заставне майно банків — це активи, які перейшли у власність банків, які стали неплатоспроможними і змушені були пройти процедуру ліквідації, а також ті, що ще діють. У разі все майно цих банків входить у ліквідаційну масу, що веде до її продажу. Відповідальність за інвентаризацію та реалізацію активів покладається на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). У процесі інвентаризації активи готують до продажу через електронну систему ProZorro.Продажі. 

У разі чинних банків через суд майно боржника переходить у власність банку, після чого реалізується через аукціони Прозорро, або в інший законний спосіб знаходить нового власника. Такий продаж здійснюється заради погашення боргів перед банком кредитором.

Якщо ви хочете дізнатися про актуальні торги на тему: як купити заставне майно банків, ось вам відповідне посилання на них. У нас на сайті ви також можете дізнатися про продаж з аукціону заарештованої комерційної нерухомості.  

Основні типи заставного майна

Які можуть бути активи банків, що виставлені на торги. Заставні активи, що продаються банками, можуть включати:

  • об'єкти нерухомості: сюди входять житлові квартири, приватні будинки, таунхауси, офісні приміщення, склади, стоянки та паркування, земельні ділянки, а також комерційна нерухомість;
  • рухомі активи: це можуть бути легкові та вантажні автомобілі, різна офісна техніка, комп'ютери, побутова техніка, меблі та витратні матеріали;
  • права вимоги щодо кредитів: борг позичальника за кредитним договором може бути проданий третім особам;
  • цілі підприємства – майнові комплекси у складі, що у заставі;
  • інші цінні папери та активи.

Іноді в одному лоті на торгах можна знайти групу активів, але є й аукціони з окремих об'єктів чи прав вимоги щодо кредитів. 

Умови реалізації заставного майна і хто може його купити?

Банк має право розпочати процес продажу заставного майна, коли позичальник не погасив свої борги у встановлені терміни, та його неплатоспроможність підтверджена документально (виняток становить період воєнного часу – так звані кредитні канікули).

Початковий договір між позичальником та банком визначає порядок стягнення боргу, варіанти реструктуризації заборгованості та випадки, коли можливий перегляд умов у разі форс-мажорних обставин.

Хто може придбати заставне майно? Будь-який бажаючий може стати власником заставного майна, за винятком колишнього власника. Однак він може це зробити через третіх осіб, якщо він готовий сплатити заборгованість або придбати актив на аукціоні.

Про цю можливість ви можете дізнатися детальніше, просто зателефонувавши в наше агентство

Цей процес є досить оперативним і прозорим, що робить придбання заставного майна привабливим варіантом для покупців.

Як відбувається продаж заставного майна в Україні в ProZorro?

З 2017 року продаж майна неплатоспроможних банків здійснюється через систему Прозорро.Продажі, яка гарантує швидку та прозору реалізацію активів за ринковими цінами. Основне завдання цієї системи — забезпечити зручний доступ до інформації про всі доступні активи, виставлені на продаж, і зробити процес торгів максимально зручним для всіх учасників.

В Україні продаж активів банків, що ліквідуються, проводиться через аукціони, де беруть участь як нерухомість, так і рухоме майно, а також інші активи. Існує два основних види електронних аукціонів у Прозорро:

  • англійські торги - на збільшення початкової ціни в трьох раундах, переможцем стає учасник, який запропонував найвищу ставку, і на це він матиме три спроби, одна в кожному раунді;
  • голландський варіант проводиться на зниження ціни, і переможцем стає той, хто першим зафіксує остаточне падіння вартості.

Будь-яка фізична чи юридична особа може подати заявку на участь у будь-якому виді торгів. Слід врахувати, що ліквідні активи продаватимуться на підвищення ціни, а проблемні права вимоги по кредитах за голландської схемою зниження. Зниження ціни має також ступінчасту природу: до 20% вартості в роздрібних торгах, і до 3-5% початкової вартості в оптових.
 

 

Теми