Як купити квартиру в Чехії українцям?

Тематика статті

Є різні привабливі країни Європейського Союзу, щоб купити в них нерухомість, Чехія є однією з них для українських громадян. Після подій 2022 року і початку військових дій проти України, багато наших громадян були змушені втекти до Європи, однією з країн для цього вони обрали Чехію. 

Якщо їхній достаток дозволяє, то вони можуть захотіти придбати житлову нерухомість у цій країні. Давайте розглянемо особливості, якщо ви хочете купити будинок в Чехії недорого або квартиру в Празі в центрі, що для цього необхідно, які ціни на ринку, процедура покупки.

Для українців у цій країні буде корисна й інша інформація, наприклад, як оформити іпотеку в Чехії під покупку житла, або що потрібно, щоб зареєструвати автомобіль з українськими номерами в Чехії, а також про відповідальність за прострочену реєстрацію.  

Чи можуть українці купувати житлову нерухомість у Чехії, особливості?

Щоб безпосередньо відповісти на запитання, чи можна купити квартиру в Празі чи інших регіонах цієї країни українським громадянам, відповідь на це питання однозначна, так це можливо. Однак наявність купленої та зареєстрованої нерухомості в Чехії не дає право на проживання. Це означає, що вам доведеться дбати над тим, щоб отримати посвідку на проживання.

У поточній трагічній ситуації для України наші біженці отримують правовий офіційний дозвіл для перебування на території цієї країни, йдеться про статус тимчасового захисту (параграф №24 – рішення Європейської Комісії). Під таким статусом можна придбати житлові метри, якщо у вас є власні кошти для цього, він також дозволяє оформити іпотеку в Чехії. У разі бажання отримати хороші умови іпотечного кредитування, краще влаштуватися на офіційну роботу або мати фінансові особисті підстави для невеликої процентної ставки.    

Як купити квартиру в Чехії, процедура

Давайте розглянемо, що потрібно, щоб придбати житлову нерухомість у Чехії українським громадянам. 

Процес купівлі виглядає так:

  • попередній договір - це необхідний етап перед тим, як укладатиметься основний договір. Сенс попереднього договору у тому, щоб захистити інтереси обох сторін, він також фіксує основні умови угоди, з його допомогою можна оформити іпотеку;
  • базовий договір (Kupní zmluva) - підписується після виконання пунктів попереднього договору, цей договір засвідчується нотаріусом;
  • реєстрація у кадастрі (Katastrальний úrad) – перехід права власності реєструється у кадастрі нерухомості, що займає від 2 до 4 тижнів.
  • Українці можуть отримати іпотеку в чеських банках, але умови будуть суворішими, ніж для громадян ЄС чи місцевих громадян. При оформленні кредиту потрібно бути готовим до того, що ви сплатите 30-50% вартості нерухомості у вигляді початкового внеску. Ставки за відсотками та умови у цьому випадку будуть визначатися індивідуально. 

За податками та зборами можна вказати, що вам доведеться сплатити податок на перехід права власності, він становить 4% від вартості нерухомості та сплачується покупцем. Також виникнуть додаткові витрати на послуги нотаріуса та юриста - ці витрати можуть змінюватись, але зазвичай становлять близько 1-2% від вартості угоди. 

Які ціни на житло у Чехії по регіонах?

Тепер за цінами на покупку квартир чи іншої житлової нерухомості у Чехії. У цій країні цінове розмаїття ринку залежить від регіону, де ви перебуваєте. Найвищі ціни в столиці – Празі, але це і зрозуміло, бо ця тенденція буде дійсною і для будь-якої іншої країни. 

Якщо робити вибірку за середніми цінами по регіону Чехії на житло, можна вказати таке:

  • Прага (Hlavní mesto Praha) – найдорожчий регіон та столиця, ціни тут варіюються від 120 000 до 150 000 чеських крон за квадратний метр (близько 4 800 – 6 000 євро);
  • Середньочеський край (Stredočeský kraj) – території, прилеглі до столиці, тут також спостерігаються високі ціни на житло – в середньому від 60 000 до 80 000 крон за квадратний метр (2 400 – 3 200 євро);
  • Південно-Моравський край (Jihomoravský kraj) – популярний регіон, особливо це стосується міста Брно – другого за величиною міста Чехії, тут ціни на нерухомість знаходяться в діапазоні близько 70 000 – 90 000 крон за квадратний метр (2 800 – 3 600 євро);
  • Пльзеньський край (Plzeňský kraj) – важливий промисловий центр, який приваблює фахівців та робітників, тут ціни на нерухомість варіюються від 50 000 – 70 000 крон, що є аналогом приблизно (2 000 – 2 800 євро);
  • Устецький край (Ústecký kraj) – один з найдешевших регіонів з точки зору вартості за житлову нерухомість, це буде справедливо, якщо ви вирішите винаймати квартиру в Чехії за найбільш сприятливими цінами, вартість житла тут становить від 30 000 крон за квадратний метр (від 1 200 євро);
  • Моравсько-Сілезький край (Moravskoslezský kraj) – також один із найбільш сприятливих у ціновому аспекті регіон, тут ціни на даний момент встановилися на рівні від 40 000 чеських крон за квадрат (від 1 600 євро).

Якщо ви хочете придбати житлову нерухомість в Чеській Республіці або для вас це питання інвестицій, то вам необхідно вибрати регіон з відповідним цінником на ринку, а також підібрати найбільш сприятливі умови кредитування, якщо ви вирішите оформити кредит.
 

 

Теми