Оподаткування зарплат у Німеччині, що потрібно знати

Тематика статті

Для українських громадян, хто проживає на території Німеччини і намагається влаштуватися на роботу, буде корисною інформація про те, як вираховуються податки на зарплату. Тут діє низка відрахувань, що включають внески в різні державні фонди. Природно, діє і прибутковий податок. Давайте детальніше зупинимося на питаннях оподаткування працівників у цій країні.

Українцям, які проживають у Німеччині, буде також корисна інформація і про те, як підтвердити свій диплом, або ж, що означає тимчасовий захист за параграфом №24 для біженців у цій країні.  

Зарплата працівників нетто і брутто в Німеччині

Якщо ви розглядаєте в Німеччині вакансії з працевлаштування, то ви можете бачити різні оголошення, де величина заробітної плати вказується як нетто (Nettolohn) або брутто (Bruttolohn). Різниця між цими поняттями полягає в тому, яку суму в повному розмірі вам нараховуватимуть і скільки ви реально отримаєте на руки. В останньому випадку, звісно, це означатиме з/п у нетто. 

Залежно від величини зарплати, податкові відрахування можуть відрізнятися. Але в будь-якому разі на вас буде заведено картку, в якій точно прописані всі види відрахувань. Вони відніматимуться з грошей брутто щомісяця, і відомості про це надсилатимуться до спеціальної фінансової установи. 

Варто також зазначити, що для іноземних громадян, які приїхали працювати в Німеччину, перші 183 дні перебування в країні податки вираховуватися не будуть.  

Основні податки на заробітну плату в цій країні

Давайте розглянемо основні види податків, які вираховуються з одержуваних вами грошей брутто, згідно з вашою ставкою. Тут можна виділити таке:

  • прибутковий податок (Lohnsteuer), його ще можна назвати основним, про нього детальніше ми розповімо нижче;
  • на медичне страхування - у разі укладення договору з державною фірмою, відрахування на медстрахування становитимуть 7,3%, а без такого договору - 8,3%, однак за будь-яких розкладів розмір таких перерахувань не може перевищувати 14,6%;
  • додатковий внесок на медичне страхування - є основна медична страховка, але окрім неї для працівників існує ще одна (Pflegeversicherung), її платять на випадок, якщо людина стала інвалідом і їй потрібен додатковий догляд. Ставка для працівників становить 1,525% від брутто з/п, для федеральної землі Саксонії цей податок становить 2,025%;
  • пенсійний фонд - тут розмір для працівника становить 9,35%;
  • страхування від безробіття - для працівників і окремо для роботодавців такий податок становить 1,2%, і його не платять лише чиновники та військові, а також особи, чий задекларований дохід не перевищує суми в 450 євро на місяць;
  • Solidaritätszuschlag - спеціальний податок, скасований для 90% працюючих осіб у цій країні, його платять приблизно 3,5% працюючих і в разі, коли дохід перевищує 96,8 тисячі євро на рік, а також сімейні пари, чий сумарний щорічний дохід становить 193,6 тисячі євро;
  • церковний податок - для віруючих німців, але це стосуватиметься здебільшого католиків і протестантів, виняток тут становитимуть православні християни, їм платити цей податок не обов'язково. Розмір церковного податку становить 8-9% залежно від федеральної землі, а сума спрямовуватиметься в церковну касу.

У принципі, ви можете самостійно зрозуміти той розмір грошей «на руки», який і будете отримувати, для цього можна скористатися податковим калькулятором, розробленим з урахуванням оподаткування цієї країни.    

Як рахується прибутковий податок?

Окремо варто розглянути базовий прибутковий податок для Німеччини, він безпосередньо залежатиме від того, скільки ви будете отримувати. І ця градація має такий вигляд:

  • від цього податку працівники звільняються, якщо розмір річного доходу становить до 9168 євро;
  • при розмірі річного доходу від 9 168 до 13 966 євро, перерахування становитимуть 14% заробітної плати;
  • від 13 966 до 54 949 євро - сплачується 24% з/п;
  • на річний дохід 54 949 - 250 532 євро - 42% зарплати;
  • якщо отримувати понад 250 532 євро на рік ставка становитиме 45%.

Різниця в оподаткуванні великих зарплат і порівняно невеликих є доволі великою в цій країні, проте такий підхід дає змогу забезпечити високі соціальні гарантії для громадян і навіть для біженців, які змушені перебувати в Німеччині. 

Доплати в Німеччині, які не оподатковуються

Окремо варто вказати на ті дотації і доплати, що виплачуються роботодавцем своїм співробітникам, які не оподатковуються. До такої категорії належать:

  • разові грошові допомоги та премії;
  • оплачувані персональні свята і відпустки;
  • грошова допомога при догляді за малолітньою дитиною або інвалідом; 
  • оплата проїзду працівника до місця роботи і назад;
  • оплачувана участь працівників в оздоровчих заходах, відвідування фітнес-центру тощо.

Якщо ви підшукуєте собі роботу в цій країні, звертайте увагу на розмір оплати праці під вакансією. Це може бути брутто сума або нетто, від цього сильно залежить ваш остаточний дохід.
 

 

Теми