Яка прийнята методика обстеження будівель і споруд у період дії воєнного стану в Україні

Тематика статті
Зміст
Що має міститися у звітній документації

Після початку повномасштабної війни, Міністерство розвитку громад та територій України Наказом №64 від 28 квітня 2022 року затвердило Методику обстеження будівель і споруд, що постраждали через надзвичайні ситуації, бойові дії та терористичні акти.  

Цей наказ визначає особливості обстеження об'єктів, що зазнали пошкодження, відповідно до Порядку проведення обстеження об'єктів будівництва, затвердженого Постановою Кабінету міністрів №257 від 12 квітня 2017 року.

Інформацію про комерційну нерухомість, що реалізується, в Прозорро.Продажі можна знайти у нас на сайті. Також окремо ви можете знайти об'єкти адміністративно-офісної нерухомості, що продаються.  

Методика включає основні поняття - аварійне пошкодження, відновлення, категорії пошкоджень об'єкта, і визначає критерії, за якими об'єкти класифікуються за однією з трьох категорій пошкоджень, а саме: 

  • категорія 1 - рекомендується поточний або капітальний ремонт при пошкодженнях до 40%;
  • категорія 2 - потрібен капітальний ремонт і реконструкція в разі пошкоджень від 41 до 80%;
  • категорія 3 - необхідно негайно демонтувати об'єкт у разі пошкоджень від 81 до 100%.

Роботи з обстеження можуть замовляти власники об'єктів, управителі або уповноважені органи. Фінансування здійснюється за рахунок фізичних або юридичних осіб, державних та/або місцевих бюджетів, благодійних організацій. Також у документі вказані замовники робіт з обстеження, форми технічних завдань, звітної документації та актів.

Що собою являє процедура обстеження, тут можна включити такі критерії:

  • оцінка технічного стану - візуальні обстеження, перевірочні розрахунки, інструментальні дослідження;
  • визначення обсягів і термінів робіт - комплекс протиаварійних робіт, консервація, відновлення;
  • обґрунтування демонтажу, якщо цей критерій матиме місце. 

Що має міститися у звітній документації

Технічне завдання має містити інформацію про об'єкт, проєктну та технічну документацію, мету обстеження, етапи та строки виконання робіт, вимоги до звітності.

Під час проведення обстежень допускається їх проводити тільки в безпечних зонах, після виконання всіх підготовчих заходів щодо ліквідації наслідків бойових дій.

Що включають підготовчі заходи:

  • обстеження та знешкодження вибухонебезпечних предметів, що виконуються спеціальними підрозділами ДСНС;
  • пошук постраждалих і загиблих;
  • первинний демонтаж для забезпечення доступу;
  • проведення оперативно-слідчих дій.

Якщо потрібно обстежити кілька об'єктів, можна скласти єдине технічне завдання. Для об'єктів третьої категорії технічне завдання складати не обов'язково. Обстеження за фото, відео та кресленнями не допускається.

Що має включати звітність після обстеження аварійного або пошкодженого об'єкта, і яка послідовність дій:

  • складається звіт із висновками про технічний стан і рекомендаціями, якщо виявлено дефекти, які знижують міцність і надійність конструкцій, проводиться основне обстеження з оформленням відповідних документів;
  • склад звітної документації містить п'ятий додаток Методики;
  • оформляється титульний аркуш, вступ, коротка характеристика об'єкта, результати візуального обстеження, висновки та рекомендації за результатами обстеження;
  • звіт завантажується до реєстру будівельної діяльності через електронний кабінет Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Варто уточнити, що технічні обстеження з оформленням відповідної звітності, це лише перший етап. Особливо це стосується моменту, пов'язаного з матеріальною компенсацією завданих збитків. У деяких ситуаціях власники постраждалої нерухомості можуть замовити і незалежну експертизу у профільних юридичних організацій, що працюють у цій сфері.   
 

 

Теми