Ви дізналися, що на ваше ім'я було взято кредит, що робити в цій ситуації?

Тематика статті
Зміст
Які слід робити кроки, якщо ви потрапили в цю ситуацію?
Заяви в інстанції, куди слід звертатися і що робити далі?
Однією із заяв буде звернення до поліції
Звернення до суду за місцем реєстрації фінансової установи, що видала кредит
Заява до НБУ
Чи можна попередити подібну ситуацію?

Видача кредитів, а особливо мікрокредитування в Україні набуло поширення ще й завдяки тому, що видача позики істотно спростилася. Це також стало породжувати ситуації, коли видача грошей здійснюється на ім'я особи, яка безпосередньо кредит не оформляла. Що ж робити в ситуації, коли ви дізнаєтеся, що на ваше ім'я було оформлено позику, але ви цього точно не робили, давайте детальніше розглянемо цю тему.

Якщо вас цікавить тема купівлі арештованої комерційної нерухомості через аукціони в системі Прозорро.Продажі, то у нас на сайті ви можете розглянути актуальні торги. Також у нас можна вивчити арештоване майно, виставлене на продаж.   

Які слід робити кроки, якщо ви потрапили в цю ситуацію?

Зазвичай дізнатися про те, що на ваше ім'я було оформлено кредит, про який ви не знали, вдається після звернення кредитної організації або колекторів з вимогою погасити борг. Ця неприємна розмова вас точно не потішить, то в цій ситуації вам точно слід діяти. Не можна пускати ситуацію за течією.

Річ у тім, що за вашої пасивності банківська (що трапляється набагато рідше, через якісніший контроль у банках за процесом видачі кредитів) або кредитна організація намагатимуться саме з вас витребувати борги. Вони звертатимуться до суду, і рішення суду на їхню користь означатиме, що ваші активи чи рахунки можуть бути заморожені з метою погашення заборгованості.

Тому слід діяти і спочатку необхідно звернутися до фінансової організації, яка видала позику, щодо надання завірених документів, які доводять, що саме ви взяли кредит. Постарайтеся вимагати копії документів у двох примірниках, можете одразу сказати, що копії потрібні для звернення в поліцію і одночасно в судову інстанцію.

Може трапитися ситуація, коли під час цього звернення з вас знімуть кредитні зобов'язання, щоб надалі не мати судових, поліцейських або будь-яких інших розглядів. Імовірність цього тим вища, чим менша сума грошової позики, що числиться за вами.        

 

Заяви в інстанції, куди слід звертатися і що робити далі?

Є можливість звернення відразу в кілька інстанцій, якщо ви зіткнулися з такою проблемою. Давайте розглянемо можливі варіанти її вирішення. 

Однією із заяв буде звернення до поліції

Поліція зобов'язана прийняти і розглянути від вас заяву, а також відкрити з цього питання справу. Якщо ви надали всі необхідні документи, отримані від мікрофінансової організації, у поліцію, то вам слід контролювати процес розслідування, що ведеться. Таку пораду дають профільні юристи.

Річ у тім, що в поліції справа може гальмуватися. Якщо ви переконаєтеся, що вашу заяву належним чином не розглядають, то можете написати скаргу до слідчої судової інстанції, до прокуратури або на ім'я керівника слідчого, який веде вашу справу. 

Звернення до суду за місцем реєстрації фінансової установи, що видала кредит

Також можна і рекомендується подати заяву до місцевого суду з вимогою припинити дію кредитного договору, який ви не підписували і не брали особистої участі в отриманні грошових коштів. 

Якщо у вас заарештували банківський рахунок і заморозили на ньому кошти, або ж утримали з нього суму, то вимагайте повернення грошей. Легко можна уявити ситуацію, коли у вас виникнуть труднощі з розумінням правових питань, оформленням необхідних заяв і подачею документів. У цій ситуації не буде зайвим звернення до адвоката. 

У більшості випадків вдається вирішити питання на вашу користь, якщо виникла ситуація, коли кредит ви не брали, але він дійсно оформлений на ваше ім'я.  

Заява до НБУ

Національний банк України є регулятором напряму кредитування в країні, тому є можливість звернення і до цієї інстанції. При подачі такої заяви, НБУ направляють запит в мікрофінансову організацію з метою надати звіт про ситуацію. Що додатково створить труднощі у цієї кредитної компанії. 

Звернення до НБУ особливо важливо зробити, якщо ви відчуваєте на собі не надто коректну роботу колекторських фірм. Погрози, психологічний тиск чи фізичний, шантаж, всі ці методики неприпустимі, і за них фінансові установи понесуть відповідальність. Якщо ви зіткнулися з подібним, то обов'язково зробіть скріншот листування з колекторами, або запишіть на диктофон розмову.    

Чи можна попередити подібну ситуацію?

Часто оформлення позики на ім'я людини, яка її не отримувала і не розуміє, про що йдеться, виникає при оформленні онлайн-кредиту. Особливо в споживчій сфері. Це швидкі кредити і зловмисники розробляють схеми, за якими можна оформити позику на чуже ім'я. 

Що можна рекомендувати зробити, щоб не потрапити в таку ситуацію:

  • переконатися, що ваш пароль входу в інтернет-банкінг надійний;
  • увімкніть складну дворівневу ідентифікацію;
  • прив'яжіть вашу мобільну СІМ-карту до вашого імені, а також забороніть можливість її перевипуску;
  • вимкніть опцію заміни SIM карти віддалено.

Перехоплення вашого мобільного номера один зі способів обману. Для цього достатньо підтвердити, що ваш номер належить зловмисникам. І тут процедура наступна: достатньо вам з тієї чи іншої причини зателефонувати на номер зловмисників, вони вкажуть цей параметр серед запитуваних під час перехоплення номера. Також вони можуть поповнити ваш рахунок мобільного, і цю суму вкажуть, як власне поповнення, щоб підтвердити, що цей номер належить їм.  

У будь-якому разі враховуйте, що ваша кредитна історія може бути вами ж проконтрольована. Якщо на ваше ім'я було оформлено кредитні кошти, то ви можете дізнатися про це. Для прикладу, мобільний застосунок «Дія» може вам надсилати сповіщення в разі зміни вашої кредитної історії, або ж її перевірку з боку будь-якої приватної або юридичної особи. 

У цій ситуації, у разі оформлення обманного кредиту на ваше ім'я, ви можете одразу ж відреагувати і надіслати вимогу до мікрофінансової організації про анулювання цього кредитного договору.   
 

 

Теми