Якщо українські громадяни, які проживають у Німеччині як біженці під тимчасовим захистом або отримали посвідку на проживання, хочуть спробувати себе у фрілансі чи самозайнятості в цій країні, то вони можуть це зробити, законодавством це не забороняється. Однак тут є низка особливостей у необхідності оформлення себе в такому статусі, веденні бухгалтерського обліку, подачі податкових декларацій та інших нюансах. Про них і піде мова в цій статті.
Для українців, хто перебуває в Німеччині під захистом, буде корисною й інша інформація. Для прикладу, як влаштуватися на роботу в Німеччині без знання німецької мови, або дізнатися більше про те, що таке Minijob і Midijob для українців у цій країні.
Займатися фрілансом або freiberufler у цій країні можна як місцевим жителям, так і іноземцям. Це можливо і для українців, які перебувають під тимчасовим захистом на підставі дії параграфа №24.
Під самозайнятістю слід розуміти можливість працювати за своєю кваліфікацією та робочими навичками таким чином, щоб самостійно визначати для себе робочий графік, особливості роботи з клієнтами, суми оплат за працю та інші фактори. При цьому іноземці можуть займатися цим тільки в тому разі, якщо вони мають посвідку на проживання або отримали дозвіл на індивідуальну трудову діяльність.
У будь-якому разі слід зареєструвати такий вид зайнятості, інакше він не вважатиметься законним. А реєстрація автоматично матиме на увазі необхідність сплати податків, перерахувань до фондів страхування та інших обов'язкових платежів. Про це детальніше.
У Німеччині фрілансерами можуть стати не тільки ті, хто може працювати віддалено вдома, або винаймаючи невелике офісне приміщення. Якщо розглядати перелік професій, люди за якими можуть стати самозайнятими особами, то тут можна виділити:
Коло можливостей досить велике для самозайнятості, і все це потрапляє під поняття фріланс. Це далеко не завжди передбачає віддалену роботу.
Заняття самостійною трудовою діяльністю передбачає офіційну реєстрацію в Німеччині, це буде справедливо не тільки для українців, які проживають у цій країні. Що необхідно, щоб зареєструватися:
Важливо також зазначити, що подання заяви про статус фрілансера допускається не пізніше, ніж на четвертий день після початку занять цим родом діяльності. Цю вимогу слід враховувати. Під час звернення до податкової служби можна скористатися як особистим зверненням, так і віддаленою формою спілкування. Однак особисте відвідування Finanzamt краще зробити в пріоритеті, щоб прискорити процес і за необхідності отримати додаткову консультацію та інформацію від інспектора.
Якщо ви вирішите закрити статус фрілансера, то ця процедура не така проста в Німеччині. Доведеться зібрати відповідний пакет документів, що підтверджує закриття діяльності, а також закриття рахунка в банку, скасування страховки та посвідки на проживання, якщо ви проживали під таким статусом у цій країні.
Оподаткування на самозайнятих осіб поширюється тією самою мірою, що й для звичайних видів підприємницької діяльності. Розмір перерахувань визначається величиною доходів, а також специфічними місцевими вимогами, залежно від знаходження в тій чи іншій федеральній землі.
Якщо говорити загалом, то вам доведеться оплачувати:
Можуть з'явитися і деякі інші специфічні види перерахувань, деякі з перерахованих може оплачувати не доведеться. Це питання розглядатимуть податкові інспектори на підставі поданої вами декларації.
Ви маєте надати податкову декларацію до податкової німецької служби, де були зареєстровані. Важливо дотримуватися встановлених термінів, які вам повідомлять під час реєстрації. Процес подання декларації такий:
У деяких випадках можливе повернення податків, якщо у вас є пільги або звільнення. Тому важливо зібрати всі наявні документи по темі перед подачею декларації.
Бухгалтерія для фрілансерів - це важливий і непростий процес. Залежно від форми вашої роботи, вимоги можуть трохи відрізнятися. Загалом, бухгалтерський облік для фрілансерів у Німеччині включає такі кроки:
Якщо у вас виникають складнощі з податками, можна звернутися до фахівців по допомогу й отримати податкову консультацію. Як видно, бухгалтерський облік вимагає уважності та організованості. Не забувайте, що вимоги можуть змінюватися залежно від вашої діяльності, а також змін у законодавстві даної країни.
Страхування для фрілансерів у Німеччині існує і відіграє важливу роль, можна навіть вказати на кілька його видів:
Важливо вивчити умови кожного виду страхування у відповідних органах, оскільки вони можуть відрізнятися залежно від правової форми вашої діяльності. Будь-який вид страхування допомагає забезпечити додаткову компенсацію в разі настання страхового випадку, однак є і додатковим джерелом витрат.
Українські фрілансери в Німеччині можуть отримати фінансову підтримку через кілька програм, такою практикою також варто скористатися. Тут можна виділити:
Важливо пам'ятати, що доступ до цих програм залежить від багатьох чинників, як-от сумарний ваш рівень доходу та близьких членів вашої сім'ї (чоловіка чи дружини), вік та сімейний стан. Також врахуйте, що для отримання допомоги потрібно зібрати багато документів, щоб довести свою необхідність у підтримці.
Якщо державним чиновникам стане доступна інформація про те, що ви займаєтеся фрілансом, але не зареєструвалися в податковій службі, це може бути предметом розглядів. Може бути переглянутий розмір вашої фінансової допомоги, яку надає вам держава. Можуть послідувати й інші санкції.
Навіть якщо у вас з'явилася тимчасова робота або підробіток minijob чи midijob, то дохід від них ви також маєте задекларувати. Також не допускається в Німеччині фіктивна самозайнятість. Це ситуація, коли працівник фактично працює на підприємстві або фірмі, але значиться самозайнятим.
Є низка ознак, за якими обчислюється фіктивний фріланс. Якщо це станеться, то покарання незмінно відбудеться з тією фірмою, на яку ви так працюєте. Ви ж своєю чергою втратите роботу як мінімум. Ця діяльність незаконна, це слід враховувати, якщо ви так працюєте або погодитеся на таку форму трудових відносин із вашим роботодавцем.