Що потрібно знати українцям про параграф 24 у Німеччині, який надає тимчасовий захист на території країни

Тематика статті
Зміст
Що таке параграф 24 для українських біженців у Німеччині?
Хто може отримати тимчасовий захист у Німеччині?
Що таке статус біженця і в чому його відмінність від параграфа 24

Рада Європейського Союзу затвердила продовження дії параграфа 24 для українських громадян, які змушені були тікати від війни. Цей параграф дає можливість перебувати легально в країнах ЄС до закінчення терміну його дії. Це стосується і Німеччини. 24 листопада 2023 року Федеральна Рада Німеччини схвалила розпорядження Міністерства внутрішніх справ, продовживши статус захисту біженців з України до березня 2025 року.

Що таке параграф 24 для українських біженців у Німеччині?

Давайте детальніше розглянемо, що таке параграф 24, і які він дає переваги для наших громадян. Цим документом регламентується право на перебування в Німеччині українських громадян, а також отримання деяких соціальних пільг.

Якщо ви перебуваєте в цій країні, то в рамках дії цього параграфа ви маєте право на:

  • легальне проживання (до закінчення війни в Україні);
  • відвідування мовних курсів та освіту;
  • освіту для дітей;
  • офіційне працевлаштування або відкриття бізнесу;
  • відкриття рахунку в банку;
  • проживання в орендованому або наданому житлі;
  • соціальні виплати від Джобцентра (Jobcenter);
  • медичне обслуговування в державних медустановах;
  • отримання статусу біженця.

Німецький Уряд не буде заперечувати або перешкоджати, якщо ви вирішите повернутися додому. Це само собою зрозумілий факт, але його все ж варто було озвучити. 

Дія цього права поширюється до 04 березня 2025 року. Якщо у вас є довідка про тимчасовий захист на території цієї країни, то вам не потрібно її оновлювати, правила параграфа №24 поширюватимуться на вас автоматично. 

Хто може отримати тимчасовий захист у Німеччині?

Переважна більшість країн ЄС, за деякими винятками, надають тимчасовий захист, доки тривають військові дії в Україні. Однак умови в кожній країні можуть сильно відрізнятися. За німецькими правилами таким людям також належить соціальна допомога у вигляді виплат і деяких субсидій, наприклад, на оренду житла. 

Про це детальніше в нашій статті: як українцям отримати соціальне житло в Німеччині, особливості WBS. Також є й інші соціальні пільги, надані 24-м параграфом, приміром: як отримати продукти харчування українцям у Німеччині безкоштовно.

Хто в цій країні має право на отримання тимчасового захисту:

  • громадяни України, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року через напад рф;
  • іноземці та особи без громадянства, які мали міжнародний або національний захист до 24 лютого 2022 року;
  • члени сімей таких осіб, які проживали з ними до початку війни, це стосується подружжя та неповнолітніх дітей подружжя;
  • громадяни інших країн, які законно проживали на території України до 24 лютого 2022 року і мали дозвіл на постійне проживання, тут ідеться про тих, хто не може повернутися на історичну батьківщину.

Також є групи осіб, які не мають права на тимчасовий захист, до них належать особи:

  • які перебували за межами України до 24 лютого 2022 року;
  • які не мають українського громадянства, жили в Україні, але покинули її напередодні війни.

Якщо у вас є складна життєва ситуація, пов'язана з розв'язаною війною, і ви хочете потрапити під дію параграфа 24, то вам варто подати документи. Кожен випадок розглядається окремо, тому вам можуть і не відмовити, навіть якщо ви лінійно не проходите за критеріями. 

Що таке статус біженця і в чому його відмінність від параграфа 24

Тимчасовий захист і статус біженця в Німеччині мають різне юридичне і фактичне значення. Ми вказали на те, які можливості є у тих, хто перебуває під тимчасовим захистом. При цьому статус біженця необхідно додатково оформляти, якщо вам він необхідний.

Його можуть оформити:

  • українські громадяни, які покинули домівку через війну і перебувають під тимчасовим захистом;
  • особи, які рятувалися від війни на Донбасі у 2013-2014 роках;
  • громадяни інших країн, які законно проживали в Україні до початку активної фази війни;
  • люди без громадянства.

Процедура отримання статусу біженця займатиме певний час, при цьому подані вами документи розглядатимуться, також можливо, що вам відмовлять. 

Якщо говорити про різницю між статусом біженця і параграфом №24, то можна вказати таке:

  1. Тимчасовий захист у Німеччині отримують усі громадяни України, які рятуються від війни, при цьому його отримують одразу ж, щойно подаються документи на реєстрацію. Статус біженця розглядатиметься якийсь час, може навіть тривалий, іноді на це може піти від кількох тижнів до кількох років.
  2. Під час розгляду статусу біженця чиновники досліджуватимуть питання, чи дійсно для вас є загроза у вашій країні. Для українців таке питання вирішується простіше, але в будь-якому разі ви подаєте оригінали своїх документів до комісії, і вони перебуватимуть у неї до винесення рішення з вашого питання. Фактично весь цей час ви будете людиною без документів. Це накладає свої особливості. Для тимчасового захисту достатньо лише швидкої реєстрації, практично без обмежень для наших громадян. 
  3. Особи, які перебувають під тимчасовим захистом, мають право на вільне переміщення, повернення додому, медичну допомогу та освіту, включно з адаптаційними курсами. Є можливість влаштуватися на роботу. Цього не можна сказати про тих, хто намагається оформити статус біженця. Вони найчастіше проживають у спеціальних таборах, і не мають права на працевлаштування, до отримання документів про біженство. Хоча вони також отримують соціальні виплати, доступ до медичних послуг та освіти.

З точки зору можливостей, статус біженця дає дещо більше соціальних можливостей, якими можна користуватися, хоча за більшістю пунктів він і схожий на тимчасовий захист. Також у цьому разі відкривається дорога на отримання посвідки на проживання, а надалі й на отримання громадянства, якщо ви плануєте для себе піти цим шляхом.
 

 

Теми