Як українцям отримати соціальне житло в Німеччині, WBS що це?

Тематика статті

Для українських біженців не так просто винаймати квартиру в Німеччині, якщо ви обрали саме цю країну для тимчасового проживання. Найбільшими труднощами є висока оплата за оренду в ситуації, коли ви самостійно займаєтеся цією проблемою. 

Однак самим шукати й оплачувати житло не обов'язково, можна скористатися програмою надання соціальної житлоплощі. Саме про те, як оформити дозвіл і отримати безоплатне житло в Німеччині для українців, у цій статті й піде мова.

Дізнатися про придбання недорогого житла в Україні з аукціонів Prozorro, можна детальніше у нас на сайті. 

Що означає соціальне житло в Німеччині?

Якщо німецькі громадяни мають низький дохід і не в змозі оплачувати житло, то держава їм надає спеціальний дозвіл на отримання соціального житла. Це ж стосується й українських біженців, хто, рятуючись від війни, вирішив зупинитися в цій країні.

Такий дозвіл являє собою субсидію, оплачувану державою. У деяких ситуаціях це навіть дає можливість отримати безкоштовне житло для біженців. На що поширюється субсидія:

 • якщо вас цікавить оренда житла в Німеччині;
 • при оплаті комунальних послуг, за винятком оплати електроенергії та телефонного зв'язку;
 • на незначні ремонтні роботи.

Деяке безкоштовне житло для українців у Європі та Німеччині є спеціальним житловим фондом, що зводиться для реалізації програми надання соціальних квартир або будинків. Їх зводять у різних регіонах цієї країни. У містах і містечках, є і села в Німеччині, де можна проживати недорого або навіть отримати будинок у селі безкоштовно, це залежить від федеральної програми. 

Хто може винайняти квартири в Німеччині за соціальною програмою?

Давайте розглянемо питання, хто має право в цій країні отримати соціальне житло:

 • сім'ї з дітьми;
 • інваліди;
 • студенти;
 • пенсіонери;
 • біженці.

Останнє поширюється і на українських громадян, які рятуються від війни. У цьому разі вони повинні мати право на перебування в країні не менше ніж на рік, а також отримувати дотацію від Джобцентру або соціальної служби Sozialamt. 

На соціальні метри можуть розраховувати ті громадяни або біженці, хто має дохід менше 12 тисяч євро на рік. При цьому не враховуються такі доходи, як допомога на дитину, аліменти, житлова субсидія тощо. Але враховуються допомоги по безробіттю, через хворобу або субсидія на навчання, виплати Jobcenter або Sozialamt. 

Wohnberechtigungsschein що це?

Спочатку, щоб отримати соціальне житло в Німеччині, необхідно оформити спеціальне свідоцтво або Wohnberechtigungsschein, його ще називають довідкою WBS. Цей документ дає право на вселення в соціальне житло або оренду такої житлоплощі. Дозвіл не гарантує житлових метрів, але дає право на часткову компенсацію або навіть безкоштовне проживання. 

Скільки місяців платять допомогу біженцям у Німеччині за цим дозволом? WBS дійсна протягом 12 місяців з моменту отримання, і щоб його продовжити, необхідно таку довідку оформити повторно. При цьому ваші доходи не повинні збільшитися за рік, щоб у вас була можливість на її повторне отримання. 

Варто уточнити, що дозвіл працює тільки в тій федеральній землі, де його вам видали. У разі переїзду в інший регіон вам доведеться заново оформляти WBS вже там. Сам документ оформляється в міській ратуші у відомстві з житлових питань (Wohnungsamt).  

Норми соціального житла в Німеччині

Під час оренди квартири з дозволом Wohnberechtigungsschein є певні обмеження на орендовану житлову площу. Це ж стосується й отримання соціального житла з держфонду. Як виглядають такі обмеження:

 • для двох осіб до 60 кв.м.;
 • для трьох - до 75 кв.м.;
 • для чотирьох - до 90 кв.м.

Далі на кожного наступного члена сім'ї допускається додавання ще 15 кв.м. Якщо житло перевищує ці норми на кілька (до п'яти) метрів, то найчастіше проблем це не становитиме. Норми на житлову площу вказуватимуться і у вашому оформленому дозволі. 

Як оформити дозвіл на безкоштовне житло для біженців у Німеччині?

Основними двома документами, необхідними для оформлення WBS, є довідка про доходи (для повнолітніх), а також заява - Antrag. До заяви необхідно прикріпити копії документів, а саме:

 • дозвіл на проживання в країні Aufenthaltserlaubnis (на кожного члена сім'ї);
 • свідоцтво про одруження, якщо є;
 • свідоцтво про народження дітей або дитини;
 • копію закордонного паспорта;
 • довідка про реєстрацію;
 • довідка про щомісячний дохід (копія виплат від Jobcenter або Sozialamt);
 • банківські виписки за останні кілька місяців. 

Далі пакет документів ви надсилаєте до місцевого Wohnungsamt фактичною або електронною поштою. Варто зазначити, що вашу заяву можуть розглядати протягом кількох тижнів, а в разі завантаженості роботою відділу - і кількох місяців. Також видача WBS у деяких федеральних землях може бути безоплатною, а може й оплачуватися вами в розмірі від 5 до 40 євро. 

Соціальне житло в Німеччині, сайти

Уявімо ситуацію, що ви вже оформили дозвіл на соціальне житло, де його слід шукати. Сама по собі влада навряд чи надасть його вам, адже цей фонд у Німеччині покриває лише 6% попиту. Однак свої житлові метри ви можете знайти самостійно. Є пропозиції - зняти квартиру в Німеччині, сайти будуть присвячені нерухомості в цій країні. Окремо можна розглянути пропозицію - соціальне житло в Німеччині, сайти: https://wbs-rechner.de/wbs-wohnungen або https://www.immonet.de (https://www.immowelt.de/). 

Можна розглянути пропозиції типу: "здам житло для переселенців/біженців", "оренда житла в Німеччині", на сайті при цьому відповідні позиції мають бути позначені маркуванням WBS. 

Деякі нюанси

Якщо ви підібрали для себе квартиру, будинок або інше житло, то вам слід звернутися до місцевого центру зайнятості. Там вам після надання документів посвідку на оренду житла дадуть згоду або незгоду компенсувати оплату повністю або частково, відповідно до дозволу. Всі отримані після цього документи ви передаєте орендодавцю, і після цього вже укладаєте договір оренди житла за даною соціальною програмою.

 

Теми