Що таке аукціон з продовження права оренди в Прозорро.Продажі?

Тематика статті
Зміст
Переважне право діючого орендаря, що це означає?
Що необхідно робити чинному орендарю на аукціоні?
Порядок дій на торгах для орендаря з переважним правом

Якщо в оренду здається комунальне або державне майно, то це можливо тільки за допомогою відкритого електронного аукціону в системі Прозорро.Продажі. Це вимога законодавства. Далі всі охочі взяти в оренду це майно робитимуть свої ставки в трьох раундах на підвищення ціни у відповідному аукціоні. Виграє той учасник, хто надасть найкращу ціну.

Однак не рідко трапляється ситуація, коли дану нерухомість вже хтось орендує і договір оренди найближчим часом закінчується, що відбувається з такою компанією в цій ситуації? Давайте розкриємо цю тему, відповімо на запитання, що таке переважне право, а також розповімо про дії на торгах компанії - орендаря зі статусом переважного права.

Якщо вас цікавлять торги з оренди в системі Прозорро.Продажі за різними темами, то такі аукціони можна розглянути у нас на сайті. Для прикладу, аукціони з оренди комунального та державного майна або торги з оренди землі, є й інші теми. 

Переважне право діючого орендаря, що це означає?

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або ж без проведення аукціону. Якщо договір оренди було укладено на строк 5 років або менше і його не подовжували жодного разу, то орендар може подовжити його без аукціону, для цього він має подати не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку дії договору заяву про бажання подовжити його. 

Якщо продовження в минулому вже відбулося, то поточний орендар не може просто так продовжити орендні договірні відносини, аукціон має відбутися в будь-якому разі. Однак у чинного орендаря буде переважне право. Це означає, що в разі повторення найвищої ціни, яка з'явилася в результаті проведених торгів у трьох раундах, чинний орендар може зберегти за собою право оренди з підписанням нового договору. 

Що необхідно робити чинному орендарю на аукціоні?

Щоб скористатися переважним правом, компанії-орендарю необхідно зареєструватися на торги оренди щодо відповідного майна. Такий аукціон, на якому один з учасників має перевагу, також проходить у три етапи, де всі учасники можуть піднімати ціну. Однак у ньому буде ще один останній етап, де старому орендареві пропонується повторити найбільшу ціну оренди, яка з'явилася на аукціоні.

Якщо він погоджується з ціною, то зможе за нею укласти новий договір і стане переможцем. Щоб такій компанії взяти участь у торгах, їй необхідно в особистому кабінеті вказати свій ідентифікаційний код учасника відповідного аукціону оренди. У результаті система присвоїть йому автоматичне значення "Учасник з переважним правом". Це означає, що він також має брати участь у торгах, але модель поведінки відрізнятиметься. Час початку аукціону буде вказано у відповідному повідомленні в електронному листі або в інший спосіб.   

Порядок дій на торгах для орендаря з переважним правом

Що необхідно робити старому орендарю, щоб скористатися статусом "Учасник з переважним правом"? Чинному орендарю необхідно зареєструватися для участі в торгах. Дата та час проведення аукціону будуть вказані в оголошенні. Рекомендується зайти на сторінку торгів (розділ "Мої аукціони" в особистому кабінеті) не пізніше ніж за 15 хвилин до початку та обрати опцію "Взяти участь в аукціоні". Обов'язково ознайомтеся і погодьтеся з умовами проведення торгів.

У модулі торгів поруч із вашою пропозицією має відображатися примітка "переважне право". Після початку аукціону стануть доступні дані про кількість зареєстрованих учасників та інформація про їхні цінові пропозиції.

Чинний орендар повинен зробити початковий крок до вартості. Цей крок може включати вашу закриту цінову пропозицію і бути зареєстрованим під час аукціону. Рекомендується не підвищувати ціну, а зробити мінімальний крок і дочекатися останнього етапу - переважного права.

Після завершення третього раунду починається етап для чинного орендаря. У вас буде 3 хвилини, щоб прийняти рішення, чи погодитися на найвищу ціну. Якщо ви погодитеся, то отримаєте можливість продовжити угоду і стати переможцем.

Після завершення аукціону система автоматично визначає переможця, який запропонував найбільшу ціну. Ним може стати чинний орендар, якщо він погодиться на найвищу ціну, або інший учасник, якщо орендар не погодиться із запропонованою ставкою.

Після цього система формує протокол торгів, який потім доопрацьовується і узгоджується з орендодавцем. Договір має бути підписаний протягом чотирьох робочих днів після формування протоколу.
 

 

Теми