Що потрібно знати українцям про договір оренди житла в Німеччині

Тематика статті

Громадянам України, які перебувають у Німеччині як біженці або намагаються отримати в цій країні посвідку на проживання та громадянство, необхідно десь проживати. Це може бути квартира, кімната, частина котеджу, таунхаус, невелика студія та інші варіанти. 

І в переважній більшості випадків це буде оренда житлових метрів, оскільки купівля житла досить дорого коштує в цій країні, і далеко не всім по кишені. Розгляньмо детальніше питання, як оформити договір оренди квартири в Німеччині, які пункти важливо врахувати, нюанси й особливості.   

Як винайняти житло українським біженцям у Німеччині через Jobcenter, що таке довідка WBS?

Якщо ви перебуваєте в Німеччині як біженці, то вам слід знайти таке житло, оренду якого покривала б держава. Це так зване соціальне житло, і його в цій країні не так багато (близько 2% від затребуваних площ). Однак звичайна оренда квартири або частини будинку також підпадає під цю категорію, а отже може субсидуватися.

Дотацію на житло українці отримують від центру зайнятості Jobcenter або соціальної служби Sozialamt. Для цього слід оформити довідку Wohnberechtigungsschein або WBS. Таке оформлення довідки дає право на отримання компенсації за оренду. Однак слід пам'ятати, що оренда квартири без оформлення цієї довідки означатиме, що ви самостійно станете платити всю вартість оренди.

Що потрібно, щоб отримати компенсацію за оренду житлових метрів у Німеччині для українців? Для цього ви маєте надати в письмовому вигляді такі дані:

  • розмір орендованої житлової площі та житла;
  • вартість за комунальні послуги;
  • вартість самої оренди;
  • суму застави;
  • величину витрат за опалення та гарячу воду. 

Вашу заявку розглянуть і винесуть рішення про надання дотації. При цьому слід пам'ятати, що діють обмеження на орендовану житлову площу, інакше її не вважатимуть соціальною. Для прикладу, така площа не повинна перевищувати 60 кв.м. при проживанні двох осіб, або 90 кв. м. при проживанні 4 осіб. 

Більш повну інформацію про отримання довідки WBS ви можете дізнатися у нас на сайті, ось посилання на статтю.

Що важливо врахувати в договорі оренди?

Більшість договорів оренди житлових метрів укладаються в Німеччині без нотаріусів, і в орендарів уже є для цього типові договори. У них обов'язково мають бути вказані вартість оренди та вартість за комунальні послуги. Під комунальними послугами розуміють не тільки газ, воду, електроенергію та опалення, а й оплату гаража або паркувального місця, прибирання вулиці, страхування будівлі, вивезення сміття тощо. 

Якщо в будинку є стаціонарний кабельний інтернет, то суму за його оплату вам доведеться платити окремо провайдеру. Орендну плату в цій країні заведено платити наперед, як і оплату за комунальні послуги. Якщо суми підсумкові не будуть сходитися, то раз на рік їх коригують, але всі ціни вказуються в договорі. 

Також вам доведеться заплатити заставу - Kaution. Вона, як правило, становить розмір тримісячної оренди, і ця сума піде як гарантія того, що майно не буде пошкоджено, і не виникне заборгованостей. Якщо все буде гаразд, то на момент вашого виселення орендар поверне вам заставу. 

Що має бути в стандартному договорі оренди житла:

  • інформація про квартиру і житло (наявність меблів і побутової техніки, розмір житлоплощі, наявність гаража тощо);
  • розмір орендної плати - окремо сама оренда, окремою сумою комунальні платежі;
  • період оплати - а також штрафи за недотримання термінів або неоплату;
  • hausordnung (правила проживання) - умови, порушення яких може послужити для орендаря причиною розірвання договору і вашого виселення. Під такими правилами розуміють: сортування сміття, графік тиші, умови проживання з домашніми тваринами - Haustiere тощо;
  • сума застави Kaution;
  • умови терміну дії та розірвання договору. 

Зазвичай і комунальний платіж, і саму оренду оплачують у перший тиждень місяця.

Договір оренди житла в Німеччині, які є "підводні камені"?

Перед укладенням договору оренди вам слід оглянути майбутню квартиру. Багато метрів здаються без меблів і побутової техніки, це слід враховувати. При цьому є й оголошення на спеціалізованих сайтах з нерухомості з позначкою WBS, це якраз відразу варіант житла з можливістю отримання соціальної дотації. 

Скільки коштує оренда житла в різних регіонах і містах Німеччини, ось корисна стаття на цю тему.

Також у договорі вказується термін його дії, тобто час оренди житлоплощі. Це може бути рік або півроку, три роки або безстроково. Якщо стоїть пункт безстроково, то це означає, що договір оренди можна буде розірвати в будь-який час. 

За наявності конкретного терміну, це означатиме, що вас не зможуть виселити без поважних обставин, але і ви не зможете виїхати раніше закінчення цього періоду. Розірвати договір зі строком можна, але для цього необхідні поважні підтверджені причини. Наприклад, орендар вказав інформацію про житло, яке не відповідає дійсності, і це можна довести. Або у вас алергічна реакція на цвілеві гриби, присутні в будинку, і це підтверджується медичним документом. 

Під час підписання договору оренди обов'язково переглядайте текст на наявність дивних пунктів, які вам не зовсім зрозумілі або сумнівні. Наприклад, за умовами договору оренди ви зобов'язані будете зробити ремонт у таких-то приміщеннях або ще щось у цьому дусі. Якщо ви в чомусь сумніваєтеся або не впевнені, то краще заздалегідь проконсультуйтеся з юристом або вашим агентом з нерухомості, за умови, що ви користуєтеся його послугами.
 

 

Теми