Чеська економіка потребує українських працівників і без них зазнаватиме труднощів
Сотні тисяч українських біженців прибули до Чехії після вторгнення Росії в Україну. Сьогодні вони не просто отримують захист - вони повертають більше податків, ніж коштують державі. Роботодавці кажуть, що без них багатьом галузям довелося б несолодко.
За даними Міністерства внутрішніх справ Чехії, у період з лютого 2022 року по кінець 2024 року Чехія видала близько 660 000 дозволів на тимчасовий захист у відповідь на війну Росії проти України.
Приблизно 40% цих людей переїхали в інші країни, але до кінця минулого року 389 000 осіб все ще мали активний захист у Чехії.
За останніми даними, наразі в Чехії під тимчасовим захистом перебуває 397 861 українець, причому найбільша їхня кількість проживає в Празі.
У нас на сайті ви також можете дізнатися про пошук роботи в Чехії, як знайти біженцям вакансії, де шукати, і що потрібно знати про ринок праці в цій країні. Або ж, які зміни будуть у низці європейських країн для українських біженців під тимчасовим захистом з 01 травня 2025 року.
Українці не тільки знайшли притулок у Чехії, а й стали важливою частиною національної економіки. Нині їхній внесок у державний бюджет перевищує суму, витрачену на їхнє утримання. За даними Міністерства праці та соціальних справ Чехії, щонайменше 2,17 мільярда євро повернулися до бюджету у вигляді податків від працевлаштування та споживання українських біженців.
«Більше половини українських біженців вийшли на ринок праці в Чеській Республіці - про що Німеччина може тільки мріяти. У Німеччині працює лише чверть українських біженців», - каже Катержина Дуспівова, аналітикиня з агентства STEM.
Українці часто беруться за роботу, яку важко заповнити лише чеськими робітниками. «Завдяки цьому за останні три роки українські біженці внесли до державного бюджету вдвічі більше коштів, ніж було витрачено на гуманітарну допомогу», - додала вона.
Чехія потребує українців, кажуть роботодавці
Кількість українських біженців, які активно працюють на ринку праці, неухильно зростає. Ми спостерігаємо лише незначні короткострокові коливання, які зберігаються з року в рік. Наразі міністерство реєструє близько 150 000 трудових відносин», - заявили в Міністерстві праці та соціальних справ Чехії.
Роботодавці не забули похвалитися своїм внеском. «З погляду чеського ринку праці, ми вважаємо українських працівників ключовою робочою силою в низці галузей, включно з будівництвом, промисловістю, сферою послуг і навіть охороною здоров'я та соціальним обслуговуванням», - сказав Віт Ясек, виконавчий директор Конфедерації спілок роботодавців.
За словами Ясека, українці незамінні в таких галузях, як транспортна інфраструктура, промисловість, кваліфіковані ремесла, роздрібна торгівля, охорона здоров'я та будинки для літніх людей. «Ми вважаємо, що в нинішніх умовах Чеська Республіка не зможе функціонувати без українських працівників», - заявив він.
Знання мови все ще залишається проблемою
За словами Дуспівової, активна участь на ринку праці допомагає поліпшити ставлення суспільства до українців. За останні три роки ставлення до українців у чеському суспільстві значно змінилося. Сьогодні 46% чехів готові прийняти українця як сусіда, тоді як на рубежі тисячоліть таких було всього 10%.
Навпаки, ставлення до росіян різко знизилося. Якщо 2016 року 50% чехів погодилися б на сусідство з Росією, то в січні 2025 року так вважали лише 35%. «Нині українців вважають більш прийнятними сусідами, ніж росіян», - резюмує Дуспівова.
Це зрушення відображає ширшу тенденцію: Сприйняття міграції в Чехії значною мірою залежить від національності та обставин прибуття біженців. Українців вважають ближчими в культурному та економічному плані, що сприяє їхній інтеграції.
Однак проблеми залишаються - особливо в галузі мовної та культурної інтеграції. За словами Дуспівової, вивчення чеської мови - слабке місце. «Тільки 37% жителів Чехії вважають мовну інтеграцію успішною», - зазначила вона. Мовний бар'єр може зіграти ключову роль у визначенні того, чи залишаться українці надовго. Інтеграція в систему освіти та мовні курси для дорослих матимуть вирішальне значення для майбутнього розвитку цієї громади».
На відміну від кризи біженців 2015 року, коли чеське суспільство рішуче виступило проти міграції, українська хвиля не викликала такого ж опору.
Поки що незрозуміло, чи допомогло прибуття українських біженців зняти табу з міграції до Чехії загалом. «Національність і країна походження відіграють ключову роль», - каже Дуспівова. «У той час як українців чеські громадяни приймають краще, те ж саме не можна сказати про інші хвилі міграції», - додала вона.