Вибір Чеської Республіки як місця проживання в період війни в Україні багато наших громадян обирають з різних причин. Для цього оформляється статус тимчасового захисту (Dočasná ochrana), він дає право на легальне тривале перебування в країні.
Чехія для українців надає багато можливостей за наявності такого статусу: медичну страховку, можливість вивчати чеську мову безкоштовно, пільги на громадський транспорт (залежить від ситуації), дотації для певних категорій громадян тощо. Однією з умов є можливість працевлаштування. Строго кажучи, знайти роботу в Чехії є одним із ключових чинників інтеграції в чеське суспільство з можливістю залишитися в цій країні.
Якщо тимчасовий захист не може бути для вас оформлений, то ви можете розглянути інший шлях - про візу толерантності в Чехії для українців ми писали докладно в цій статті. Для тих, хто хоче більш глибоку інтеграцію з метою залишитися, то вам буде корисно знати, як оформити спрощену посвідку на проживання в Чехії українцям на 5 років.
Деякі категорії іноземних громадян, включно з українцями під Dočasná ochrana можуть працевлаштовуватися в Чехії без необхідності отримання спеціального дозволу - це називається відкритий доступ до ринку праці. Це відкриває можливість легального працевлаштування.
Якщо у вас оформлений тимчасовий захист, ви маєте право працювати в Чехії без додаткового дозволу. У цьому разі ви можете самостійно шукати роботу в будь-якого роботодавця, якому потрібен персонал. Вам не потрібно оформляти дозвіл на роботу - достатньо, щоб ваш роботодавець повідомив про ваше працевлаштування в місцеве відділення Бюро з працевлаштування. У цьому разі на вас поширюватимуться права і вимоги, описані в трудовому кодексі країни.
Варто зазначити, що перебування за візою толерантності передбачає отримання дозволу на роботу у відділенні служби зайнятості https://www.uradprace.cz/web/uk, його оформляють окремо. Для тимчасового захисту і ZDP/dlouhodobý pobyt - спрощеної версії ВНЖ для наших громадян, такого дозволу отримувати не потрібно.
Однак при цьому прохачі притулку (статус біженця) не можуть працювати протягом перших шести місяців перебування в Чехії. Після цього терміну їм дозволяється працювати без отримання дозволу, маючи доступ до ринку праці, як і власники тимчасового захисту.
Дізнатися свій статус у цій країні, подати онлайн документи на оформлення, а також отримати багато потрібної інформації можна на офіційному сайті frs gov cz, є версія українською мовою.
Одним із реальних варіантів влаштуватися на роботу в Чехії є звернення до Центру зайнятості Úřad práce - це державні заклади, які пропонують бази вакансій, консультації, курси підвищення кваліфікації, навчання можливості говорити чеською мовою. Під час звернення вам слід подати заяву на включення вас до реєстру шукачів вакансій. Далі ви зможете скористатися перевагами і можливостями цієї державної установи.
Можна виділити і звичайні стандартні варіанти знайти роботу:
Щоб отримати більш оплачувану роботу важливо мати кваліфікацію, яку можна підтвердити, також необхідно непогано говорити чеською мовою. Чеською ви будете і складати своє резюме. Легальне працевлаштування означає, що ви платитимете податки в Чехії, а отже вам будуть відкриті різні соціальні можливості, наприклад, пенсійний стаж і відповідні нарахування.
Деякі НУО (неурядові організації) та інтеграційні центри надають допомогу в складанні резюме, перевірці трудових договорів і пошуку роботи безкоштовно. Це дає змогу уникнути непотрібних витрат на посередників. Про таку можливість варто знати і звертатися до них.
Якщо у вас оформлено тимчасовий захист, Центр зайнятості населення може надати вам підтримку в пошуку роботи, надати курси чеської мови або допомогти освоїти затребувану професію. Під час реєстрації здобувача вакансії в ЦЗ вам слід подати заяву:
При цьому обидві ці заяви подаються одночасно, не окремо, це слід враховувати. Для отримання допомоги по безробіттю необхідно мати стаж роботи в Чехії або країні, що має з нею угоду, щонайменше 12 місяців за останні два роки, або участь у чеській системі соціального забезпечення щонайменше 12 місяців. Подання заяв можливе й онлайн, що зможе заощадити вам час. Форми заяв можна знайти на зазначених сайтах.
Врахуйте, що для легального влаштування на роботу необхідний письмовий трудовий договір або угода. Робота в Чехії можлива на основі трудового договору (smlouva) або угод (dohoda) таких, як договір про виконання роботи (DPP) або договір про трудову діяльність (DPČ). Їхня наявність означає, що ваш роботодавець перераховуватиме за вас податки, як за працівника, і ви станете податковим резидентом країни.