Віза толерантності в Чехії для українців: що робити, якщо відмовляють у тимчасовому захисті в цій країні

Тематика статті
Зміст
Хто в Чехії може отримати статус тимчасового захисту?
Що таке віза толерантності в Чехії для українських громадян та осіб, які постраждали від війни в Україні?
Процес отримання візи толерантності

Виїзд до країн Європи українських громадян через війну, розв'язану РФ, триває, і, як і раніше, відкрита можливість оформлення статусу тимчасового захисту. Однією з таких країн є Чехія, вона продовжує приймати українців.

Однак є обмеження на видачу цього офіційного статусу. Вам можуть відмовити в його отриманні з різних причин. І якщо це сталося, то у вас є можливість все ж залишитися в цій країні на офіційних підставах. Для цього оформляється спеціальна віза в Чехії для українців, йдеться про візу толерантності.

Давайте розглянемо питання, що таке віза толерантності в Чехії, як її отримати, і що для цього необхідно. Раніше ми писали про те, куди звертатися і як оформити тимчасовий захист у Чехії українцям. Також у нас ви можете дізнатися, скільки коштує оренда житла в Чехії за регіонами, така інформація також може виявитися для вас корисною. 

Хто в Чехії може отримати статус тимчасового захисту?

Спочатку розглянемо ситуації, коли тимчасовий захист видадуть у цій країні нашим громадянам, а коли в ньому можуть відмовити. Які критерії працюють у цій ситуації?

У Чехії тимчасовий захист надається таким категоріям громадян:

  1. Громадянам України, які перебували в країні до 24 лютого 2022 року і покинули її через збройний конфлікт.
  2. Іноземцям та особам без громадянства, які мають міжнародний або аналогічний захист в Україні до 24 лютого 2022 року і вимушені виїхати через військові дії.
  3. Членам сімей осіб, зазначених вище, а саме - дружина або чоловік, зареєстрований партнер, неповнолітні діти, які не перебувають у шлюбі, інші близькі родичі, які проживали разом і перебували на утриманні.
  4. Іноземці, які постійно проживали в Україні до 24 лютого 2022 року і не могли безпечно повернутися в країну свого громадянства з об'єктивних причин.

При дотриманні таких умов вам цей статус нададуть, а значить відкриються можливості, які він надає. Конкретно в Чехії є обмеження на отримання тимчасового захисту, статус не дадуть у ситуації, коли:

  • особи вже отримали тимчасовий або міжнародний захист в іншій державі ЄС;
  • особи, які вже мають чинну посвідку на проживання в іншій країні;
  • особи перебували на території Чехії або іншої країни ЄС за візою або посвідкою на проживання на момент 24 лютого 2022 року.

Інакше кажучи, якщо на вас поширюється обмеження або ви не потрапляєте в категорію, для якої можлива видача статусу тимчасового захисту, то вам у ньому відмовлять у Чеській Республіці. Однак це не означає, що вам доведеться покинути територію країни або вас депортують. Можлива альтернатива - оформлення візи толерантності.

Що таке віза толерантності в Чехії для українських громадян та осіб, які постраждали від війни в Україні?

Віза толерантності (vízum strpění) - спеціальний тимчасовий статус, що надається Чеською Республікою іноземцям, які не мають права на тимчасовий захист, але не здатні повернутися додому через форс-мажорні обставини, такі як збройний конфлікт. У цього офіційного дозволу на легальне довготривале перебування в країні є свої суттєві обмеження. Про них варто сказати.

Основні особливості, які надає чеська віза толерантності:

  • термін дії - віза зазвичай оформляється на більш ніж 90 днів, конкретно термін дії вирішує влада, після закінчення її дії вона може бути продовжена;
  • робота - власники візи толерантності не мають автоматичного права на працевлаштування, щоб була можливість працювати, потрібен дозвіл від Центру зайнятості Чехії;
  • медичне обслуговування - власники візи зобов'язані оформляти комерційну страховку, оскільки не мають доступу до державного медичного страхування;
  • соціальні пільги - не передбачено права на соціальну допомогу та державну підтримку;
  • подорожі - віза дає змогу в'їзд і виїзд із Чехії, а також вільне пересування Шенгенською зоною без втрати статусу.

З цим типом офіційного перебування в країні вам буде потрібно орендувати житло, а також стати на реєстрацію за місцем проживання. Якщо дивитися на відмінності візи толерантності та тимчасового захисту, то вони суттєві. За фактом, перший варіант дає вам лише право на легальне тривале перебування в країні власним коштом до закінчення війни. На цьому можливості закінчуються. Дозвіл на працевлаштування потрібно оформляти окремо.

Процес отримання візи толерантності

Розглянемо питання отримання такого виду офіційної можливості перебувати на території Чехії українським або будь-яким іншим громадянам, хто змушений ховатися від війни. Що необхідно для отримання:

  • подання заяви - особисто звернутися в OAMP (Департамент з питань притулку та міграції) Міністерства внутрішніх справ Чехії, також важлива особиста присутність членів сім'ї здобувачів візи;
  • заповнена анкета чеською мовою;
  • чинний закордонний паспорт;
  • фото (45×35 мм) на кожного члена сім'ї;
  • марки (колки) на суму 300 крон для оплати адміністративного збору;
  • письмова завірена офіційно заява (аффідевіт), що підтверджує неможливість повернення в Україну через конфлікт.

Термін розгляду цього документа до 30 днів. Повідомлення про його готовність прийде вам поштою. Даний тип візи також можна продовжувати, варто робити це дещо завчасно і не чекати закінчення терміну чинного документа. Для оновлення візової наліпки потрібно записатися на прийом до OAMP через онлайн-систему або телефоном.

Віза толерантності надає обмежені права порівняно з тимчасовим захистом, тому важливо зважити переваги та недоліки перед подачею заяви. Може варто розглянути можливість виїзду в іншу країну Європейського Союзу, де все ж таки можна отримати статус тимчасового захисту з відповідними можливостями, які при цьому відкриваються.
 

Теми