На жаль, воєнні дії в Україні не припиняються зараз, а це означає, що наші громадяни-біженці в Європу продовжують приїжджати, хоча їхня кількість істотно менша, ніж у 2022 році. Однією з таких країн залишається Чехія, і вона є однією з лідируючих у цьому питанні.
Давайте розглянемо, що робити українцям, які тільки-но приїхали в цю країну, якщо вони хочуть оформити статус тимчасового захисту. Чи приймає Чехія біженців з України? Які діють правила і порядок, що необхідно для оформлення тимчасового захисту (dočasné ochrany), можливості, що надаються цим офіційним положенням.
Якщо ви вже перебуваєте в цій країні, то вам буде корисна інформація про те, де знайти і як отримати гуманітарну допомогу в Чехії. Також ви можете дізнатися все про договір оренди житла в Чехії для громадян України.
Якщо ви щойно приїхали з України до Чехії, і хочете отримати статус тимчасового захисту, то вам слід звернутися до Крайового центру допомоги (KACPU). Такі центри допомоги українцям діють у всіх регіонах країни, включно зі столицею. Ось актуальний список усіх крайових центрів допомоги https://frs.gov.cz/uk.
Звернення дає вам не тільки можливість отримати першу необхідну гуманітарну допомогу, розв'язати низку питань із першими днями перебування та інші важливі етапи, у центрах біженці в Чехії можуть оформити статус тимчасового захисту.
Що надає КАЦДУ - Чехія для українців, тут можна виділити:
Останній пункт має жорсткі обмеження. Безоплатне житло можна на даний момент отримати тільки в Остраві - місто, адміністративний центр Моравськосілезького краю. Це обмеження було затверджено ще з 01 січня 2024 року. Якщо ви потребуєте соціального житла і самостійно не можете орендувати власне, то його можна отримати тільки тут. Детальніше про отримання безкоштовного житла від держави можна дізнатися на офіційному сайті frs gov cz.
Важливо розуміти, що обрати тип державного гуманітарного житла і місце проживання неможливо, якщо його вам дають. І отримати його досить непросто, для цього необхідно мати підстави.
Варто сказати про роботу центрів крайової допомоги українцям. Вони працюють в обмежені години та дні, тут працює такий розклад:
При цьому в цих установах діють такі правила:
Ви можете прийти під час роботи центру і дізнатися все необхідне, або подати документи. Краще останнє робити заздалегідь, бо на розгляд вашого питання теж потрібен час, адже вам важливо залишатися в країні в легальному статусі. Варто нагадати, що вільно перебувати в Чехії українцям можна тільки 90 днів без оформлення статусу на тривале перебування.
Розгляньмо низку нюансів, які необхідні для оформлення цього статусу тимчасового захисту, зокрема щодо документів, необхідних для надання в KACPU. Вам необхідно мати:
Для дітей до 15 років необхідне свідоцтво про народження та фотографія. У разі проживання в соціальному житлі, підтвердження проживання або договору оренди не потрібне.
На поточний момент, тимчасовий захист у Чехії продовжено до березня 2026 року, що буде при наближенні до цієї дати, ми дізнаємося з часом. Термін перебування продовжили ще на рік, а також став доступний ще один вид офіційного перебування в цій країні.
Також слід розуміти, що після отримання dočasné ochrany для українців відкривається низка можливостей, їх варто перерахувати, а саме:
Якщо вам потрібно більше корисної інформації про життя в Чехії та перебування наших громадян у даному легальному статусі, то її ви можете дізнатися у нас на сайті у відповідному розділі.