Громадяни України, які перебувають під тимчасовим захистом на території Чехії, обов'язково мають знайти собі житло. З 01 вересня 2024 року оренду мають сплачувати також і соціально незахищені групи біженців, навіть якщо вони мешкають у соціальному (критичному) житлі. Передбачається, що це буде орендоване житло, на яке передбачається виплата певної дотації або компенсації.
Не поодинокі ситуації, коли вам доведеться самостійно шукати в цій країні квартиру або будинок в оренду. Як правильно укласти договір оренди у цій ситуації з урахуванням специфіки цієї країни, що потрібно мати і знати про це. Давайте детальніше розкриємо цю тему.
Інша корисна інформація про життя наших громадян на території цієї країни як біженців (параграф №24 про тимчасовий захист), розміщується у нас на сайті. Наприклад, скільки коштує оренда житла в Чехії, або що потрібно знати про соціальне житло для біженців у цій країні.
Договір оренди житла для українців у цій країні є важливим документом, оскільки його доведеться надавати у різних соціальних інстанціях. Зокрема, для отримання дотації на житло при працевлаштуванні, але цим все не обмежиться. Якщо ви шукаєте квартиру або частину будинку в тому чи іншому регіоні країни самостійно, то враховуйте необхідність укладання та підписання договору. Він оформляється письмово.
Що має включати такий документ, давайте з основ:
Нотаріальне засвідчення договору оренди не потрібно. Він складається чеською мовою, і якщо ви її не знаєте, то вам варто взяти з собою когось, хто допоможе вам у цьому питанні.
Тепер щодо документів для українців, які необхідні для підписання договору оренди житла у Чехії. Тут вам знадобляться:
Може орендодавець попросити ще будь-які документи, але цього цілком буде достатньо. Якщо ви знайшли ріелторів, які можуть допомогти зняти житло в Чехії, то це вихід із ситуації, особливо при вирішенні мовного питання. Єдиний момент – вам доведеться сплатити за їхні послуги, як правило, це розмір вашої місячної орендної оплати за конкретне житло.
Тепер варто окремо пройтися деякими пунктами договору оренди:
Якщо ви здійснюєте платежі по комуналці або робите інші перерахування стосовно житла, що орендується, то зберігайте квитанції про оплату, це може стати в нагоді у разі виникнення спорів.
Окремо варто зазначити пункт розірвання договору оренди. Просто так розривати договірні відносини щодо оренди квартири або частини будинку (цілого будинку) не можна і для обох сторін. Якщо одна із сторін хоче припинити договір, то їй необхідно повідомити про це письмово іншу сторону не менше, ніж за 3 місяці до передбачуваної дати.
Також не можна виселити орендаря, якщо він не знайшов нового житла, навіть якщо термін дії старого договору закінчиться. При виселенні варто скласти акт прийому-передачі майна. Якщо майно матиме ознаки ушкодження, крім природного зносу, то заставна сума буде повернена не в повному обсязі, а за вирахуванням вартості ушкодженої власності.
У деяких особливих ситуаціях договір може бути негайно розірваний, особливо це стосується випадків злісного порушення правил проживання. Також розірвання можливе з порушенням строків повідомлення за погодженням сторін. Усі спірні випадки, коли сторони не дійшли взаєморозуміння, можуть бути вирішені в судовому порядку.