Різні країни ЄС по-різному будують своє ставлення до українських біженців, котрі змушені шукати захисту від війни. Чехія належить до одним із країн, де передбачаються виплати та дотації тим українцям, хто оформлює в цій країні статус тимчасового захисту, згідно з параграфом №24, ухваленим Радою Європейського Союзу.
Однак у цій країні є свої особливості, тому варто про них згадати і розкрити тему докладніше. Що таке безкоштовне житло для біженців, який розмір дотацій на житло і не тільки в цій країні, чи можна отримати безкоштовне житло в Чехії для українців.
Донедавна в цій країні для певних категорій громадян України, які перебувають у статусі тимчасового захисту, були передбачені умови, за яких надавалася безкоштовна оселя для переселенців (екстренне або гуманітарне житло). Тут йдеться про звичайних людей та категорію вразливих осіб, що це означає, ми розкриємо нижче.
Однак з 01 вересня 2024 року така практика припинилася повністю, і тепер оплату житла доведеться здійснювати всім без винятків, які навіть живуть у соціальних метрах. Якщо це є скрутним питанням, рекомендується звертатися за отриманням екстреної фінансової допомоги або додаткового фінансування. Безкоштовне житло можуть отримати тільки біженці за перші 90 днів перебування в цьому статусі тут.
Чехія для біженців з України дотації на житло продовжить, але тут є різниця у яких житлових метрах ви живете під час укладання договору оренди. Існує два типи нерухомості, в яких можуть проживати біженці з України:
При проживанні у першому варіанті квартир чи будинків, розмір дотацій виходить вищим, а при проживанні у другому – незареєстрованому, розмір державних виплат буде меншим. Сам розмір залежить від низки факторів та встановлюється державними актами (постановами).
При проживанні в незареєстрованому житлі важливо враховувати, що воно не повинно мати надміру великих площ. У середньому для двох осіб дотаційне житло зважатиме на площу близько 50 – 60 квадратних метрів.
Допомога українцям у Чехії виділяється для всіх випадків, коли претендент має статус тимчасового захисту. Однак політика цієї країни в цьому питанні така, що особи, здатні до працевлаштування, повинні знайти роботу або зареєструватися в Центрі зайнятості Чеської Республіки як претенденти, якщо вони не належать до вразливих категорій громадян.
У результаті розмір дотації порівнюватиметься не лише з рівнем доходу, але й із можливою сумою, яку ви зможете заощаджувати. Простіше продемонструвати це на прикладі. Припустимо, 7-й місяць у зареєстрованому житлі проживає доросла людина та інвалід, за яким потрібен догляд, а інвалід отримує українську пенсію в еквіваленті 3000 крон. У цьому випадку, дотація на житло згідно з постановою, близько 12 тисяч крон, а виплати становлять 7290,00 крон на інваліда та 4860,00 на особу, яка доглядає інваліда.
Підсумкова сума, яку одержують такі українські громадяни на двох, становить 12 000 + 7290 + 4860 – 3000 = 21150 крон. Якщо є ще й дохід у вигляді заробітку з тимчасової зайнятості, наприклад 7000 крон, він буде врахований при нарахуванні обсягу дотації.
Якщо ви отримали роботу і маєте з неї дохід, то він враховуватиметься при нарахуванні дотаційної допомоги. В ідеальному випадку, українські громадяни у статусі тимчасового захисту мають працевлаштуватися та забезпечувати себе самостійно чи майже самостійно.
Це не стосується вразливої групи людей, а саме:
Іншим слід стати на облік до центру зайнятості або знайти роботу самостійно. Бо вже на поточному етапі за оренду житла їм доведеться платити.
Наразі про розмір виплат для тимчасово захищених громадян України. Розмір виплат переглядається та може змінюватися. Однак у поточному стані він виглядає таким чином.
За перебування до 150 днів у країні:
Перебуваючи в Чехії більше 150 днів:
Таким чином, проживання навіть в екстреному житлі в Чехії доведеться оплачувати чи шукати джерело фінансування в інших державних відомствах чи благодійних фондах, навіть якщо ви належите до вразливої категорії. Це настає через 90 днів із моменту реєстрації тимчасового захисту. Тут єдине рішення знайти собі житло, уклавши договір оренди.