Як вибрати розмір керамічної плитки для стін?

Тематика статті

Облицювання з використанням керамічної плитки на стіну – оптимальне рішення для багатьох приміщень. Давно залишилися в минулому часи, коли ванну кімнату та кухонний фартух викладали під стандартні розміри керамічної плитки з візерунком. Сьогодні плитки на стіну випускають не тільки різних кольорів і з різним малюнком, але і будь-якого розміру та форми – від дрібної мозаїки, до величезних листів керамограніту. За допомогою плитки для стін можна візуально збільшити приміщення і розставити цікаві акценти, а можна – зіпсувати інтер'єр. Давайте розберемось: які бувають розміри керамічної плитки, як можна викласти плитку, яку плитку вибрати на фартух, яку плитку треба положити в ванну кімнату, що таке плитка без швів, та інші питання? Якщо ви запланували купити квартиру, а потім зробити там ремонт під свій дизайн, це буде актуально для вас. 

Які розміри плитки керамічної бувають

Для початку давайте розберемося, які розміри плитки на стіну бувають. Відповідно до Держстандарту, дрібною вважається плитка на стінах з розміром сторони до 150 мм – це мозаїка, кабанчик або «квадрати» невеликої площі. Розміри плитки керамічної стандартної не перевищують 600 мм. Нестандартні розміри керамічної плитки вважаються великофарматними – зазвичай її укладають майже без швів і називають ректифікованою. Втім, класифікація ця умовна. Взяти хоча б популярний вузький розмір плитки на стіну: по ширині вона «дрібна», по довжині – «великоформатна», та й у цілому зовсім не тягне на стандарт.

Вибираємо розміри плитки на стіну: на що звертати увагу

1. На площу облицювання
Кухонний фартух легко викласти дрібним кахелем, а ось плитка у ванну на стіну з нею такий номер не пройде: мозаїку або кабанчик доведеться комбінувати з фарбуванням або сюди підійде великоформатна керамічна плитка більшого формату. Інакше стіни будуть «тиснути», і перебувати в такій ванні буде не дуже приємно.
Для маленької ванної краще вибирати облицювання стін керамічною плиткою середнього формату. Велику доведеться багато нарізати, огинаючи кути й стояки – це не тільки не естетично, а й економічно невигідно.
Якщо стандартні квадратні плитки для ванної викликають приступ зневіри, зверніть увагу на горизонтальні елементи. Кольорові, під деревину, з імітацією каменю – такі колекції представлені у багатьох виробників. До того ж горизонтальні розміри плитки на стіну для ванної кімнати набагато простіше красиво нарізати.
А ось у великому приміщенні стіни з плитки стандартного розміру можуть «загубитися». Тут стане в нагоді великий формат і «безшовний» спосіб укладання, у якого є свої нюанси – пізніше ми про них поговоримо.


2. На бюджет
Порівнювати вартість кахлю різного формату непросто: можна вибрати недорогий варіант, але використати половину запасу на підрізи, або взяти ширше й дорожче – і плитка ляже так, ніби ванну збудували спеціально під спосіб укладання. Тут важлива якість плитки. В середньому дрібна декоративна керамічна плитка розміри має такі, що великий формат дорожчий, ніж стандарт. Наприклад, ціна великоформатних облицювальних матеріалів приблизно на 20-30% дорожче через додаткову обробку.
Щоб купити плитку велику на стіни у ванну, плитку на підлогу, чи на кухню, важливо враховувати вартість й суміші для укладання. Наприклад, щоб викласти мозаїчне панно, потрібна дорога двокомпонентна епоксидна затірка. До того ж різати мозаїку не можна, так що простінок доведеться або коригувати будівельним способом, або змиритися з декоративною накладкою.
3. На можливість швидкої заміни
Тріснув кахель? Буває. Якщо мова йде про дрібні або стандартні елементи, то у вас точно залишилося декілька штук у запасі, і вставити новий елемент замість тріснутого не складе труднощів.
Якщо розмір керамічної плитки великий, тут все складніше: пошкоджений елемент розміром 600х600 мм, «голою» залишиться половина стіни. «Полотна» такого розміру в міській квартирі зберігати, як правило, ніде – а значить, на заміну доведеться купувати цілу коробку, за умови, якщо ваш кахель не зняли з виробництва. На етапі вибору обробки мало хто малює перед собою такі апокаліптичні картини, але факт залишається фактом: іноді, якщо шкодиться керамічна плитка, максимальні розміри її будуть проблемою і доведеться робити новий ремонт.

Як можна покласти плитку на стіну в залежності від формату

Укладання плитки на стіну – майже ювелірна майстерність, і єдиного ідеального алгоритму не існує. Головне правило – викреслити стіни і спробувати різні сценарії укладання на папері або в спеціальній програмі, з огляду на товщину швів. Саме цей крок допоможе визначитися з форматом кахелю: іноді досить вибрати облицювальний елемент потрібної ширини, щоб обробка виглядала, як влита.
Найпростіший, «дідівський» спосіб, як класти плитку на стіну – починати від кута й різати фінальний елемент. Сьогодні це, мабуть, найбільш не популярний сценарій, адже можуть виявитися підрізи шириною в два або три сантиметри. Втім, якщо підріз не привертає уваги – наприклад, прихований за душовою шторкою або меблями – спосіб має право на існування. Головний плюс цього способу – економія на роботах: з таким укладанням впорається навіть будівельник з невисокою кваліфікацією.
Другий спосіб – зробити два кутових підрізи по краях. В ідеалі ширина підрізу повинна бути більше половини плитки, щоб композиція виглядала цілісно.
Третій спосіб, як правильно класти плитку на стіну – для перфекціоністів: потрібно з'ясувати, скільки цілих рядів поміщається на стіні, потім «прибрати» один і відцентрувати ті, що залишилися – так по краях вийдуть естетичні широкі підрізи. Витрата матеріалу буде більшою на декілька метрів, але за мірками бюджету на ремонт – це дрібниці.
Швидше за все, у вашій ванній є виступ від інсталяції та сантехкороб. Саме на ці нюанси варто звернути увагу, якщо береться дрібна плитка у ванну. На таких поверхнях найкраще помітні промахи при укладанні: іноді стінку простіше добудувати до потрібної ширини, ніж все життя «милуватися» некрасивими підрізами. А якщо на видному місці розташований ревізійний люк, розміри плитки у ванну на стіну краще брати з урахуванням цього.

Підрізати кахель, швидше за все, доведеться і по довжині. Тут порада одна: вкорочувати плитки у ванній з того боку, де вони менше впадають в очі. Як варіант, можна використовувати широкий бордюр або комбінувати плитку зі смугою фарби. Іноді контрастні поєднання дають цікавий візуальний ефект і навіть візуально піднімають стелю.

Товщина плитки на стіну має значення

Товщина плитки для ванни чи іншого приміщення – параметр, про який часто забувають. Зазвичай вона становить від 4 до 9 мм, але існують компактні розміри керамічних плиток – її використовують для створення панно, нарізають на сектори або викладають один плитковий шар поверх іншого.
Головний підводний камінь – товщина плитки з урахуванням клею. Уявіть, що ви замовили ванну для встановлення в нішу або маленький санвузол, але забули який розмір плитки та клейового шару. В цілому ніша зменшиться всього на декілька сантиметрів – але і цього деколи досить, щоб ванна не стала у відведений простір.
Шар розчину залежить від розміру облицювання і становить від 4 до 8 мм: чим більша плитка великого формату, тим товстіший доведеться наносити клей. Занадто старатися теж не варто: шар буде довго сохнути й може почати розшаровуватися.

Яким повинен бути розмір швів між плиткою

Традиційно вважається, що нормальна ширина міжплиточного шва – 2-3 мм, але це твердження легко оскаржити. Так, розмір плитки у ванну великого формату намагаються укладати майже без швів, а в багатьох дизайнерських колекціях широкий інтервал стає елементом декору. Зазвичай виробник суміші вказує мінімальну та максимальну ширину шва на упаковці.
На ширину, крім естетики, впливає і якість затирання. Бюджетні суміші погано тримаються в вузьких швах: якщо ви не впевнені в якості затірки або в пріоритеті економія, інтервал між плитками повинен бути не менше 3-х мм. Укладаючи кахель в ніші, де стоїть пральна машина, шов краще збільшити на 0,5-1 мм: ця поверхня схильна до вібрації, а значить, затірка буде триматися гірше.


Порада: щоб відвернути увагу від затирання, вибрати та купити плитку для ванни середнього формату з дуже динамічним малюнком.
Коли можна і потрібно використовувати широкий шов?
Наприклад, коли у вас невеликий бюджет на ремонт. Недорога однотонна керамічна плитка на стіни та затірка контрастного кольору. Інший вдалий варіант – розкладка в італійському стилі, коли біла плитка чи сіра плитка або теракотового відтінку її спеціально кладуть з проміжком в 5-7 мм. Цей прийом гарно виглядає в інтер'єрах у стилі кантрі або прованс.

Велика плитка на стіни, як правильно покласти

Велика плитка розміри має такі, що точно не підійде для швидкого та недорогого ремонту. Такий матеріал можна вкладати тільки на ідеально рівну стіну – а це додаткові витрати.
Великий розмір кахлю в народі називають безшовним, але тут ми маємо справу, скоріше, з маркетинговим ходом: шви все одно будуть, просто дуже тонкі. А при правильному вкладанні – майже непомітні. У технічних характеристиках плитки, як правило, вказують її калібр – коливання розміру елементів однієї колекції. Зазвичай різниця становить 3-5 мм, але розмір плитки на стіну в кімнаті великого формату додатково проходить процес ректифікації – простіше кажучи, її підрізають після випалу.
Цей прийом дозволяє мінімізувати коливання розміру, але все ж не гарантує ідеального збігу. Коли розмір «гуляє» на 0,5-1 мм, різницю можна компенсувати за рахунок дуже вузького шва. Крім того, краї у ректифікованої плитки досить гострі. Якщо елемент трохи «відійде» від стіни, наприклад, при усадці будинку, поверхня без швів не тільки втратить привабливість, але й буде залишати дрібні порізи при дотику.


Ще один аргумент на користь ультратонкого шва – довговічність ремонту. Керамічна плитка для облицювання стін може трохи розширюватися або стискатися під впливом температури. Якщо між елементами не буде швів, по поверхні швидко підуть тріщини. Тому найпрактичніший підхід – взяти хрестики товщиною близько 1 мм і покласти ректифікований кахель за звичайною технологією.

Як вибрати плитку різного формату і незвично викласти її

Які є розміри керамічної плитки нестандартної форми? Тут зустрічається стіна з плитки – «луска», круглі елементи та багатокутники – віддушина для дизайнера. Інше питання, що це рішення не для скромного бюджету. По-перше, таке облицювання стін плиткою найчастіше «дизайнерське», а значить, ви платите не тільки за матеріал, а й за бренд. По-друге, кожен другий плиточник скаже вам, що вона «бракована» через різницю форм і рельєфів, і він не знає, як клеїти плитку на стіну, і по якій стіні класти плитку. Тому в бюджет доведеться закласти й роботу запрошеного майстра, і потенційний провал (плитку доведеться купувати з великим запасом), і більшу кількість затірки, адже іноді «складний» кахель кладуть з широкими швами. До того ж нестандартна керамічна плитка по розмірах часто «гуляє», а щоб її підрізати, доведеться купувати спеціальне обладнання.


Порада: перед тим, як класти плитку у ванній на стіну, подумайте: можливо, дорогу дизайнерську кераміку не варто різати, а досить «обрамити» фарбуванням і перетворити в декоративне панно. Тут можливо підійде плитка з малюнком на стіну.
«Дизайнерського» ефекту можна домогтися і зі звичайним кахлем: просто покласти його незвичним способом. Те ж укладання ромбом замість квадрата – простий, але приємний спосіб урізноманітнити інтер'єр. Повернути можна й «кабанчик» – як вертикально, так і по діагоналі, щоб домогтися ефекту укладання ялинкою. Такі фантазії гарно виглядають на кухонному фартусі, а в невеликій ванній знадобляться для акцентної стіни.
Якщо вас цікавить від різних виробників (або одного бренду, але різних колекцій) керамічна плитка, вибрати її можна, тут звертайте увагу, знову ж таки, на калібр. При різниці хоча б у 2 мм у вас не вийде рівних стиків – в крайньому випадку, доведеться нівелювати нестиковку за рахунок широких швів. Другий важливий параметр – товщина: навіть при незначній розбіжності стіна буде виглядати нерівно та неохайно.

Теми