Як правильно розмістити у вітальні розетки і вимикачі?

Тематика статті

Досить часто можна зустріти цілком красиві інтер'єри, «зібрані» силами господарів. Єдине, що видає самостійний ремонт – розетки «не за місцем» або кількість проводів, які звисають зі стін від бра або тягнуться через трійник до ноутбука. Не вистачило єдиного: плану електрики, відповідної розстановки меблів на початковому етапі ремонту. Давайте розберемося на прикладі вітальні у таких питаннях: як правильно розмістити розетки, скільки розеток потрібно у вітальні, на якій висоті встановлюються розетки під телевізор, висота розеток і вимикачів у цій кімнаті. Це особливо актуально, якщо ви хочете купити квартиру і зробити там ремонт з нуля.

Будівельники – не телепати

Вони не зобов'язані здогадуватися, де у вас у квартирі спальня, а де вітальня. І куди саме у вітальні ви збираєтеся поставити диван, а куди – повісити телевізор, якщо є ноутбук, де його поставити у вітальні. Якщо ви самі не уявляєте, як саме будуть стояти меблі в кімнатах, планувати розміщення розеток виявиться складно. Тому перша та головна порада – продумайте план меблювання і, відштовхуючись від нього, знайдіть в кімнаті «вузли», де необхідно розміщення розеток і вимикачів. Тоді вам легше буде вирішити, як розташувати розетки у вітальні.

Будинок і квартира – є різниця

При заселенні в новобудову мешканці вкрай рідко отримують монтажний план електропроводки. На відміну від приватного сектора, де виконавча схема – обов'язковий документ при узгодженні проекту у відповідних інстанціях. Як результат, проблеми з «незручною електрикою» частіше виникають у міських квартирах, ніж у приватних будинках.
Якщо у вас квартира у вторинному фонді, визначити розташування старих проводів можна двома способами – спробувати знайти план у РЕУ або ЖЕУ, або оплатити роботу електрика, який за допомогою інструментів «продзвонить» і складе план розташування вітальні і електропроводки.

Здавалося б, навіщо платити за цю роботу, адже простіше купити нові дроти та розвести по кімнатах у потрібних місцях – зробити розміщення розеток і вимикачів у квартирі, куди потрібно. Якщо стара проводка нікуди не годиться і використовуватися не буде, дійте. Але якщо ви додаєте відсутні розетки у вітальні, продовжуючи паралельно користуватися старою проводкою (а саме так і роблять при самостійному ремонті), обов'язково складіть план. Як мінімум не буде ситуацій, коли ви випадково знеструмили кімнату при спробі повісити полицю.

Танцюємо від дивана

Як і в спальні, вимикачі та розетки потрібні біля лежачих-сидячих місць – у першу чергу це диван і крісла. Де повинні бути розетки біля дивана? 
Для початку декілька слів про те, які купити розетки. Якщо ви плануєте заряджати телефон/планшет, потрібна USB-розетка. Біля крісла буде стаціонарний телефон – потрібен провід і для нього. Нестандартні розетки у дивана можна запланувати в одній рамці зі стандартними, але спочатку потрібно переконатися, який варіант вигідніший: три в лінію або три розетки в загальній рамці (від компанії до компанії різниця велика, а при купівлі підрозетників на всю квартиру доведеться витратити значну суму).

На якій висоті планувати розетки біля дивана

На рівні стегна (75-90 см висота розетки від підлоги); перевага такого рішення – зручний доступ до електрики для будь-яких приладів, які стоять на поверхні: зарядка телефону, планшета, ноутбука, підключення настільної лампи. Такою може бути і висота вимикача від підлоги, але висота виключателів робиться і більше, до 180 см.
Якщо плануються електричні розетки біля підлоги, то над плінтусом (30 см) – рекомендовано для торшерів; в цьому випадку ви компактно складаєте шнур за допомогою стяжки та позбудетеся від клубка проводів.
Практично маскувальний варіант – розетка в плінтусі чі навить розетки в підлозі: для епізодичного використання техніки, на кшталт пилососа.

Розеток багато не буває

Як правильно розташувати розетку у вітальні? Зручно закладати їх по обидва боки дивана, біля кожного крісла. Навіть якщо ви зараз не купуєте торшер, це не означає, що він не знадобиться у майбутньому.
Порада: якщо у вас є діти-дошкільнята, то для низько розташованих розеток потрібно зробити захисні шторки. Не можна сказати, що такі розетки з кришкою менше приваблюють дитину – звісно ні. І відкрити вона їх зможе при бажанні. Швидше за все, вона просто не помітить розетку під кришкою – на це й робиться ставка.

Підлогові розетки: острівне планування або зона кабінету

Якщо диван стоїть по центру кімнати (наприклад, при острівному плануванні кухні-вітальні), то торшер або настільна лампа повинні також підключатися в центральній частині кімнати. Коли меблі стоять віддаленно від стін, слід передбачити розетки в підлозі. Це особливі конструкції для підлогового монтажу: втоплені в підлогу, закриті люки – напевно ви бачили такі в аеропортах.

Ще один логічний спосіб використовувати підлогові розетки – коли величезна вітальня також служить бібліотекою і кабінетом: стіл стоїть в оточенні книжкових полиць. Нескладно уявити, як саме виглядала б ця кімната в разі самостійного ремонту – подовжувач тягнувся б до однієї зі стін і в кращому випадку його прикрили б килимом, щоб не спотикатися. При підлоговій реалізації висота розеток і вимикачів не має різниці.  
У прикладі вдалого розташування розеток у вітальні професіонали вирішили задачу за допомогою кабель-каналу і кріплення розеток до столу на кронштейнах.

Розетка «в меблях»

Можливі як мінімум два технічні рішення для меблевих розеток:

  • гніздо розеток на стільниці (випилюється «вікно», яке за необхідності закривають Г-подібною заглушкою у колір меблів);
  • вбудований у корпус меблів висувний слот з блоком розеток і заглушкою на кінці. Мінус такого варіанту – «з'їдається» місце, яке міг би зайняти якийсь ящик.

Порада: кількість розеток для гаджетів можна скоротити за рахунок USB-розетки. Вона дозволяє «годувати» по декілька пристроїв одночасно, які значно скорочують час зарядки та не псують вигляд кімнати. Їх можна вставити в загальну рамку, де будуть розетки під телевізор, або заховати в ящик комоду, або тумби робочого столу.

Телевізор

Правильна висота розеткового блоку дозволяє максимально притиснути телевізор до стіни (не дарма ж виробники прагнуть зменшувати товщину екрану), уникнути проблем при встановленні кронштейна, а також легко підключити до ТВ будь-які комунікації – антенні кабелі, з виту пару тощо. Тобто, для підключення потрібно декілька розеток. Купити розетку під ТВ можна у одному блоку. При цьому зручне розташування розеток для телевізора у вітальні залежить від типу приладу та способу його кріплення.

На якій висоті ставлять розетки у вітальні, якщо кріпиться розетка під телевізор. Якщо телевізор настінний і кріпиться на кронштейн, оптимальна висота розетки під телевізор у вітальні – приблизно 130 см. Ключове слово – «приблизно»: адже якщо подивитися на тильну сторону телевізора, ви побачите декілька заглиблень в місцях розташування роз'ємів. Важливо, щоб розетки під телевізор не потрапили на виступ. Крім того, необхідно враховувати тип кронштейна для настінного монтажу.

Якщо пристрій буде стояти на консолі, важлива і висота розеток під телевізор – так чи інакше, їх не повинно бути видно за корпусом. Крім того, як і у випадку з тумбочками й торшерами, висота розеток для телевізора у вітальні не повинна створювати проблеми з проводами і простотою підключення. Також можна розетки для ТВ на стіні інтегрувати прямо в меблі. 

Для підключення телевізора вам знадобляться 2-3 стандартні електричні точки й по одній ТВ та інтернет-розетки – для сучасного приладу остання просто необхідна. Тут же логічно зробити декілька слотів для музичної системи та домашнього кінотеатру, якщо такі плануються. Перевірте, як саме і де будуть підключатися колонки (якщо вони зовнішні).

Розетки біля робочого столу: вище або нижче стільниці?

Висота розеток над стільницею залежить від декількох факторів.
Якщо ви використовуєте стаціонарний комп'ютер з системним блоком – підключайте його через розетки над плінтусом.
Перевірте ваші колонки та зовнішню камеру – вони підключаються до системного блоку, але частіше за все вони теж працюють від розетки (її краще розташувати над стільницею).
Для ноутбука, графічного планшета також зручніше розетки «під рукою». Розетковий блок треба розмістити на висоті 10-15 см від стільниці. Стандартна висота столу – 75 см, висота від підлоги – 90 см.

Скільки розеток потрібно біля робочого столу

Щоб зрозуміти, як розмістити розетки і скільки їх треба, порахуйте необхідну кількість гнізд і додайте як мінімум декілька штук про запас. Скажімо, для зарядження гаджетів та для настільної лампи. Або охолоджуючої платформи, яка може знадобитися для ноутбука жарким літом.

Але й це ще не все

Зі встановленням розеток біля дивана, телевізора та навіть робочого блоку над столом власники найчастіше справляються. При самостійному плануванні забувають «дрібниці»:

  • ой, а ми ж хотіли біокамін/теплу підлогу;
  • друзі подарували фоторамку, а її нікуди «увіткнути» на видному місці – всі розетки у плінтусі;
  • а як же зволожувач повітря/велотренажер/бігова доріжка/акваріум;
  • встановили кондиціонер, а розетка (як з'ясувалося) йому потрібна під стелею.

На питання «скільки розеток потрібно у вітальні» можна відповісти тільки після фінального підрахунку. Складіть повний список всіх електроприладів, які у вас є і які ви хотіли б купити в найближчі п'ять років. А заодно сплануйте маршрут переміщення пилососа. Якщо площа кімнати велика, то стане зрозуміло, як поставити розетку - на вході та в дальній частині кімнати, щоб не розтягувати шнур електроприладу в спробі дістатися до затишних куточків.

Де розташувати вимикачі

Радянський стандарт (на рівні плеча дорослої людини) поступово поступається сучасному – на рівні опущеної руки (приблизно 75-90 см від підлоги, в залежності від росту користувачів). Якщо висота – справа звички, то розташування – питання принципове. Важливо, щоб блок вимикачів не закривали двері – орієнтуйтеся на сторону ручки зачинених дверей: зайшов до вітальні, опустив руку, намацав вимикач.

Для вітальні досить зручний варіант з багатофункціональним вимикачем, на декілька клавіш якого програмуються різні пристрої. Верхнє світло, локальне світло, кондиціонер і навіть ТВ включаться або вимикаються одним натисканням.
Якщо вітальня буде використовуватися і як гостьова спальня, то поруч з диваном на рівні витягнутої руки можна змонтувати прохідний перемикач, – щоб гостям не доводилося вставати перед сном, вимикаючи світло.

Теми