Що краще: стіни або стелажі для зонування кімнати?

Тематика статті

Про способи ділити простір за допомогою світла, кольору, подіуму та інших дизайнерських прийомів написано чимало. Вони хороші абсолютно всім, за одним «але»: на жаль ні світло, ні колір не зможуть розділити кімнату на батьківську та дитячу спальні, кабінет і вітальню, взагалі, як поділити кімнату на дві зони. Загалом – виділити будь-які два простори, коли приватність важливіше декору. А ось стелажі перегородки з цим завданням впораються майстерно. Давайте розглянемо питання: як розділити кімнату на дві зони, особливості зонування кімнати на спальню і дитячу, які стелажі купити у квартиру, та інші питання. Це буде цікаво тим, хто хоче купити квартиру і самостійно робити в ній планування. 

Альтернативи в зонуванні

Зонування кімнат корисне в двох випадках: якщо у вас дуже маленька квартира, в якій не можна втрачати ні сантиметра, або, навпаки, дуже велика – і площа вимагає осмисленого підходу. Як розділити кімнату? Фізично кімнату розділити можна трьома способами: звести перегородку або напівперегородку; встановити розсувні системи та використовувати меблі для зонування.
Якщо це стаціонарна перегородка в кімнаті, тут все відносно просто: будь-яка конструкція, навіть зведена з гіпсокартону або скла, повинна бути узгоджена та внесена в план БТІ. У тому числі – і перегородка з внутрішнім вікном.
Розсувна стелаж перегородка – навіть якщо ви вмонтовуєте напрямні від стіни до стіни – це не потребує узгодження і дає можливість змінити конфігурацію приміщення без ремонту. Ті ж переваги – у зонування стелажами. Плюс можливість створити систему зберігання «на рівному місці».  

Маленька квартира: секрети планування

Зонування кімнати на спальню і вітальню – одна з головних інтер'єрних завдань для власників студій. Цілісні перегородки для зонування кімнати позбавлять вітальню природного світла (це не тільки незатишно, але і заборонено законом), тому вибір зазвичай падає на зонування кімнати стелажами.
Найпростіший і бюджетний варіант – готовий відкритий стелаж для зонування кімнати купити. Плюси прийому – добра інсоляція і багато місця для домашньої бібліотеки, але мінусів теж вистачає. По-перше, серед серійних моделей непросто відшукати стелажі в кімнату до стелі – це значить, що простір нагорі не буде працювати. По-друге, доведеться монтувати додаткову систему зберігання під одяг (відповідно, шукати для неї місце в об'єднаній вітальні-спальні).

Зонування єдиної кімнати: користь з двох сторін

За радянських часів кімнати в «комуналках» або навіть у власних квартирах, де жила велика родина, запросто перегороджували величезною шафою. Виглядав цей імпровізований дизайн-прийом не дуже – весь час здавалося, що меблі просто стоять не на своєму місці. Щоб створити природний і стійкий образ, обирайте шафу в стилістиці інтер'єру та створюйте «прив'язку» до простору. Це може бути єдність кольору (стіни і дверцята в один тон) або матеріалів: шафа вписана в раму з дерева, яка неодноразово зустрічається в інтер'єрі квартири. Хоча можна узяти бюджетний стелаж під замовлення.
Перегородка зонування кімнати на спальню і вітальню шафою – прийом, який легко вдосконалити. Наприклад, зробити шафу двосторонньою, якщо дозволяє площа. Варіанти реалізації – виготовити модель на замовлення або просто поставити дві шафи однакової ширини спинка до спинки. Так вдало можна розділити кімнату на дві.

Студія-трансформер

Зонування на вітальню і спальню можна організувати і «дорогим» способом: встановити мобільні перегородки з вбудованими системами зберігання. Такі стелажі для кімнати можуть рухатися за направляючими або навіть обертатися навколо своєї осі – залежить від того, наскільки відкритою ви готові бачити спальню.

Розмірний ряд – під різні завдання

Як розділити вітальню? Кімната з низькими стелями та шафа: як «потрапити» в розміри та дотримати правильні пропорції? Чим нижча ваша вітальня-спальня, тим вищий й тонший має бути стелаж. Давно не секрет, що вертикальні лінії витягають кімнату вгору – і справляються з цим завданням не тільки шпалери з принтом, але й шафи.
Важливий нюанс – глибина стелажа для зонування кімнати. Стандартна глибина шафи з розсувними дверями – 60 см. Заради економії місця можна «стиснутися» до 40, але комплектувати торцевою штангою.

Стелаж-перегородка для прихожої

Стандартна висота шафи для прихожої рідко перевищує 278 см – можливий, але не найпривабливіший варіант дизайну для квартири з високими стелями. Щоб витягнути стелаж для зонування кімнати та передпокою вгору, доведеться замовляти антресолі, як самостійні модулі або робити високу шафу на замовлення. Оптимальні варіанти: шафа, вбудована в нішу з гіпсокартону та підшита до стелі за допомогою декоративного молдингу, або шафа-купе.
Якщо стеля закрита листом гіпсокартону, обирайте шафу-купе з дверима підлогового кочення: все навантаження піде на підлогу, і вбудована шафа буде виглядати звичним чином. Складніші справи з натяжним покриттям: із зрозумілих причин закріпити до такої поверхні шафу неможливо. Зазвичай шафу-купе монтують у базову стелю ще до установки натяжної конструкції: у цьому випадку каркас натяжної стелі буде кріпитися безпосередньо до шафи, без проміжків.
Крім висоти важливо передбачити й оптимальну глибину меблів: 45 см буде цілком достатньо для верхнього одягу, якщо ви згодні на торцеву штангу. Для поздовжньої доведеться передбачити всі 60 см. Робити шафу ще заради економії місця – собі дорожче: наприклад, якщо глибина становить 36 см, то взуття 43 розміру всередині вже не поміститься.

Зонування невеликої кімнати на спальню і кабінет

Зазвичай стіл ставлять біля вікна, але іноді планування квартири не залишає на це шансу. Як у такому випадку розділити кімнату на дві зони? Можна зробити так - стелаж невеликої ширини примикає до спального місця на подіумі, а над столом передбачено порожній простір. Тут завжди вистачає сонячного світла та місця для руху, адже кімнату не захаращують масивні меблі. Як варіант, можна купити стелаж для перегородки кімнати.

Велика квартира: виділяємо функціональні зони

У просторих приміщеннях питання зберігання зазвичай стоїть не так гостро, а меблі для зонування грають, скоріше, декоративну роль.
Зонування кімнати стелажами дозволяє також розділити вітальню на зону відпочинку та кабінет. Найкраще із завданням впораються відкриті стелажі: оточивши робоче місце глухими шафами в стелю, ви відчуєте себе в ізоляції – не кажучи вже про нестачу сонячного світла. Перегородка для кімнати великого розміру може бути різного типу. Можливо купити стелаж для зонування кімнати відкритого типу, якщо ізоляція не відіграє особливо великої ролі. 
Іноді в хід йде стелаж-драбинка для зонування. Це вдале рішення для витягнутих приміщень з активним дизайном: стелаж делікатно ділить студію на вітальню і їдальню, при цьому легка конструкція з книжковими полицями і квітами, не перевантажує простір.

Зонування кімнати шафою: виділяємо ванну та гардеробну

Зазвичай гардеробну при спальні облаштовують власною легкою перегородкою, але цікавий результат дає і зонування кімнати шафою-купе. За глухими розсувними фасадами одяг не збирає пил, при цьому вбиральню можна не закривати повністю.
Велика площа квартири дозволяє організувати виділений блок майстер-спальні з гардеробною та окремою ванною кімнатою. Як відокремити спальню від ванної? Зазвичай у хід йдуть ефектні скляні перегородки з текстильним маскуванням, але впораються із завданням і інші роздільники кімнати. Для скляної перегородки між спальнею і ванною книгам і сувенірам не загрожує вогкість, а відкриті полиці не заважають природній інсоляції.
Стелажі для спальної кімнати можуть проектуватися і з глухими фасадами. В цьому випадку меблі розумно «підстрахувати» перегородкою з боку санвузла: зонування кімнати не постраждає через декілька зайвих сантиметрів, проте меблі не будуть розбухати від надлишку вологи. Не кажучи вже про те, що на задню стінку шафи керамограніт не покладеш, а на стаціонарну перегородку – цілком.

Стелаж-перегородка для дитячої

Як розділити дитячу кімнату на дві зони? У просторій дитячій кімнаті логічно виділити декілька функціональних зон – для навчання, сну, гри – щоб дитина могла час від часу «переключатися». Щоб розділити дитячу спальню за допомогою шафи, підійде і модель-купе, і відкритий стелаж. Другий варіант підходить і для витягнутих по формі приміщень: відкриті полиці добре пропускають світло в глибину приміщення. 
Стелаж в дитячу кімнату для зонування можна організувати й уздовж приміщення. Цілісна конструкція переходить зі стіни на стелю, потім – на протилежну стіну, створюючи майже десять полиць для книг та іграшок. При цьому простір залишається візуально єдиним і вільним для гри. Це також спосіб, як розділити дитячу і спальню.
Крім того, відкриті стелажі для зонування кімнати у дитячій дозволяє експериментувати з дизайном: полички-будиночки різної висоти оживляють мінімалістичний інтер'єр і напевно сподобаються маленькому власнику кімнати.

Зонування кімнати неправильної форми

Вітальня-спальня і кабінет у квартирі неправильної форми – виклик, але не вирок. Зонування кімнати за допомогою оригінального стелажа – внизу меблева група, вгорі скло – дозволяє надати вітальні форму прямокутника, а робочий стіл розташувати в трикутній секції. «Екстремальний» варіант стелажу – спеціально спроектована на замовлення композиція, але досягти такого ефекту дозволяє і звичайний довгий стелаж невеликої глибини. Кут, який утворюється між стіною і боковиною, можна закрити декоративною накладкою. Взагалі, можлива нестандартна перегородка в кімнату, стелаж купити можна теж на замовлення. 

Теми