Як взяти в оренду приміщення або будівлю, що належить державі?

Тематика статті

У державній власності перебуває найрізноманітніша нерухомість. Це можуть бути не тільки середні та великі підприємства, а й будівлі, приміщення і навіть житло. Часом його продають, але не рідко здають в оренду. Якщо йдеться про держкомпанії, то процес їх продажу відбувається за програмою приватизації малої або великої, залежно від початкової вартості об'єкта.

Однак можливе і взяття в оренду. Це зачіпає будь-яку галузь нерухомості, де є держвласність у об'єкта, а сам він планується віддати в оренду. Це може бути навіть окреме приміщення в місті або населеному пункті. Давайте розглянемо питання, як орендувати приміщення, що перебуває в державній або комунальній власності?

 

Як орендувати державну нерухомість через аукціон?

Раніше оренда держвласності комерційними компаніями, бізнесменами або навіть приватними особами відбувалася з корупційною складовою, тому що чиновники могли на власний розсуд її здавати в оренду, а отже через хабарі. 

Тепер ситуація змінилася, і орендувати приміщення або іншу держнерухомість можна будь-кому охочому, якщо він візьме участь у відкритому публічному аукціоні, що проходить в електронній системі Прозорро.Продажі. Ця вимога виникає на підставі Закону "Про оренду державного та комунального майна". 

Такий аукціон являє собою відкриті торги, де переможцем стає та компанія або приватна особа, хто запропонує найкращу ціну. Це може бути оренда приміщення під магазин чи офіс, приміщення в оренду, склад чи виробнича ділянка. Можливо навіть орендувати цілу будівлю, якщо саме в такій опції її виставляють на торги.

Як взяти участь у такому аукціоні:

  • зареєструватися на одній з офіційних платформ Прозорро.Продажі, (їхній список додається на офіційному сайті системи);
  • зайти у свій електронний кабінет і через нього виявити бажання взяти участь в аукціоні Прозорро "Оренда приміщень";
  • оплатити гарантійний внесок учасника, і в конкретно призначений час взяти участь у торгах;
  • якщо в трьохраундовому аукціоні ви запропонуєте найкращу ціну, то ви і станете переможцем, а значить зможете з держкомпанією чи комунальним підприємством укласти договір оренди.

Ціна оренди приміщення буде саме такою, яку ви запропонували під час вашої участі в аукціоні. Плюс такого підходу для бізнесу - можливість без корупції на рівних умовах отримати приміщення в оренду, а для держави - отримати найкращу ціну за нього.    

  

Якщо цікава для вас нерухомість простоює, але її немає на торгах у Прозорро, що тоді робити?

Окремо варто розглянути ще одне питання. Уявімо ситуацію, коли у вашому місті чи населеному пункті ви бачите незадіяну нерухомість у державній власності, яка простоює, та хочете її орендувати, але аукціон щодо неї не призначають. У цій ситуації вам слід звернутися до місцевих органів самоврядування або міської влади з бажанням узяти такий об'єкт в оренду, ви пишете відповідну заяву про намір. 

Далі влада розглядає її, оцінює приблизну вартість об'єкта, і виставляє лот із цією нерухомістю на аукціон у систему Прозорро. Далі ви можете взяти в торгах участь і на рівних умовах з іншими потенційними орендарями спробувати виграти аукціон. Якщо вам це вдасться, то ви отримаєте його в оренду за тією ціною, яка вийде на торгах. В Україні діє такий процес, це єдиний законний варіант на сьогодні взяти в оренду державне приміщення чи іншу нерухомість. 
 

 

Теми