Оренда комунального та державного майна, що потрібно знати потенційним орендарям

Тематика статті

У ситуації, коли державне підприємство або організація планують продати своє нерухоме майно, то воно може це зробити за допомогою відкритого онлайн аукціону, що проводиться в електронній системі Prozorro.Sale (Прозорро.Продажі). Для цього об'єкт, що продається, потрапляє до Фонду державного майна України, а потім, після його опису та розміщення на продаж, його зможуть побачити всі охочі потенційні покупці в системі і, якщо захочуть, узяти участь у торгах.

Однак об'єкти держвласності не обов'язково купувати, є велика кількість пропозицій щодо оренди комунальної та державної власності. Оренда нерухомості в цьому випадку також реалізована через відкриті онлайн аукціони. Давайте детальніше зупинимося на цій темі та розповімо, що потрібно знати потенційним орендарям такої власності.   

Особливості взяття в оренду державної та комунальної нерухомості, згідно з чинним законодавством України

Уявімо ситуацію, коли місцеві органи самоврядування, громади або інші держструктури вирішать здати в оренду будь-яку свою нерухомість. Така ситуація не є рідкістю, тому що багато таких активів простоює або перебуває в стагнуючому стані. Це стосується всіх активів від оренди приміщення, до великого майнового комплексу. 

У цьому випадку здача в оренду державного майна може здійснюватися тільки через систему Прозорро.Продажі, і бути реалізована через публічний аукціон. Це вимога українського законодавства. У результаті таких торгів усі учасники пропонуватимуть свої ціни на підвищення вартості, і орендна плата зростатиме таким чином. Виграє той учасник, хто вирішить дати найкращу ціну.

Усі учасники в такій ситуації мають рівні можливості та шанси, а ключовим елементом є найкращі цінові умови для замовника аукціону - державної компанії чи організації. Договір оренди приміщення або цілого підприємства буде укладено з переможцем таких публічних торгів. При цьому всі охочі можуть простежити за перебігом проведення і самого аукціону, і умовами підписання подальшого договору оренди.   

Як взяти участь в аукціоні з оренди?

Якщо вас цікавить оренда нерухомості муніципальної, комунальної або державної власності, то вам слід взяти участь у такому аукціоні. Що для цього потрібно, давайте розберемо по пунктах:

  • обрати авторизований сертифікований інтернет-майданчик системи Прозорро.Продажі, інформацію детальніше про це ви можете дізнатися у нас на сайті, пройшовши за посиланням;
  • зареєструватися на обраному майданчику;
  • через свій електронний кабінет на цьому майданчику підібрати торги з оренди, які вас цікавлять, для цього можна скористатися фільтром і спеціально впорядкувати торги за цією темою;
  • подати заявку на участь у тих торгах і в того замовника, чию нерухомість ви хочете орендувати;
  • сплатити початковий внесок і пройти верифікацію учасника (обов'язкова процедура, що підтверджує ваше право брати участь на законних підставах в аукціонах Prozorro);
  • у призначений час узяти безпосередню участь у торгах, дата і час яких вказуються заздалегідь;
  • у трьох раундах спробувати дати найкращу ціну, і таким чином обійти конкурентів, у кожному раунді ціну можна піднімати лише один раз;
  • той, хто дасть найкращу ціну, той і виграє аукціон, і орендує пропоновану нерухомість, з ним і буде укладено договір.

Схема досить проста, її необхідно один або два рази пройти, щоб зрозуміти її зручність і наочність. При цьому вам нікуди не потрібно їхати, і не потрібна ваша безпосередня фізична присутність, усі процеси відбуваються віддалено. 

Більш повну інформацію про те, як взяти участь у торгах на Прозорро, можна дізнатися з нашої статті

Що робити, якщо ви хочете орендувати конкретне держмайно?

Також варто зупинитися ще на одній темі. Припустимо, вам цікава якась державна нерухомість, що простоює, у вашому місті або населеному пункті, і ви хочете взяти її в оренду, але її немає серед аукціонів. У цьому випадку ви подаєте заяву до місцевих органів самоврядування або управління держпідприємства про те, що хотіли б узяти таку нерухомість в оренду. 

Після розгляду та затвердження вашої заявки, місцева влада може помістити цей об'єкт для передачі його в оренду на все ті ж електронні торги в системі Прозорро.Продажі. І саме там ви можете взяти їх в оренду на зазначений термін, але тільки якщо виграєте аукціон. Тут умови рівності всіх учасників зберігаються, як і однакові можливості стати переможцями торгів.
 

 

Теми