Впровадження системи Prozorro у 2016 році дало змогу державні закупівлі не просто перевести в електронну площину та оптимізувати, а й зробити їх публічними. Тепер не потрібна була особиста присутність на корумпованих фізичних тендерах представників бізнесу, участь стала можливою дистанційно, а саму систему вибудовували таким чином, щоб максимально прибрати корупційну складову і зробити рівні умови для всіх учасників.
Публікація результатів тендеру у відкритому доступі, інформація про переможця та умови укладеного договору, зробила державні закупівлі ще більш прозорими. Впровадження Прозорро виявилося успішним, і система отримала розвиток, принцип "Всі бачать все" приніс свої плоди у вигляді економії держбюджету.
Наприкінці 2016 року стартував ще один проект - Прозорро.Продажі. Його створили з метою реалізації активів збанкрутілих банків, яких на той момент у країні була величезна кількість, як і необхідність погашати борги перед вкладниками та іншими кредиторами. Мета відкритих інтернет-торгів не просто вигідно продати активи, а й отримати їхню реальну ринкову вартість, що на той момент було складно.
Тут на систему теж чекав успіх, що дало поштовх до розвитку електронних торгів, і до продажів долучився Фонд держмайна України, продовжилася програма малої приватизації, виникла ще низка тем реалізації та оренди держмайна промислової, нежитлової та навіть житлової нерухомості, земельних ділянок тощо.
Тепер варто розкрити одну з тем, як працює система Прозорро.Закупівлі та Прозорро.Продажі в принципі. Так ми підійдемо до теми, що таке електронні майданчики Prozorro, навіщо вони потрібні, і як їх вибрати. Сама по собі система Прозорро безпосередньо не працює ні із замовниками аукціонів, ні з учасниками - потенційними покупцями або продавцями, залежно від того, йдеться про закупівлі або продаж майна.
Такий зв'язок здійснюється через інтернет-майданчики, незалежні комерційні ресурси, які виступають у ролі посередників між самою системою Прозорро та кінцевими споживачами. Саме на цих майданчиках і здійснюється взаємодія з інформацією, сама участь в аукціонах замовників торгів та учасників, супровідна інформація, підтримка клієнтів і багато іншого, необхідного для нормальної роботи платформи.
Якщо говорити просто, то кінцеві клієнти взаємодіють з авторизованими і сертифікованими інтернет-майданчиками, а сама система Прозорро взаємодіє тільки з цими майданчиками. При цьому такі посередники забезпечують:
За таке посередництво авторизовані інтернет майданчики отримують комісійну винагороду. Її розмір фіксований і для всіх таких посередників однаковий. Розмір винагороди залежить від конкретних торгів і регулюється державою. Самі по собі майданчики платять державному підприємству "Прозорро" і платять податки, оскільки для них це комерційна діяльність.
Як обрати такий майданчик системи Prozorro, якщо ви хочете взяти участь в аукціонах? Будь-який такий посередник не просто під'єднується до бази і системи Прозорро, його сертифікують і авторизують, він проходить необхідний цикл адаптації, підключення, тестування працездатності всіх модулів. А потім уже відкривається можливість роботи з кінцевими споживачами. Природно, що саме по собі Prozorro все знає про кожен такий електронний майданчик.
Для його вибору вам слід уважніше розглянути тих претендентів, які вам сподобаються, а зробити це можна на офіційному сайті Прозорро, достатньо пройти за посиланням.
Критерії вибору ви вже встановлюєте самостійно. Це може бути зручність інтерфейсу, наочність інформації, що надається, добре поставлена консультаційна підтримка, а також інші ваші уподобання. За базовим функціоналом такі майданчики рівні між собою, але вони відрізнятимуться за супровідними можливостями та непрямими перевагами, які надаються, що і забезпечує здорову конкуренцію між ними та кращі умови для клієнтів.