Продаж і здача в оренду сільськогосподарських земель у нашій країні регулюється Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення". Це означає, що можливий їх продаж, а також здача в оренду. З цього приводу існують відповідні торги в електронній системі Прозорро.Продажі, (ось посилання на розділи - "Продаж землі с/г та несільськогосподарського призначення", а також - "Оренда земельних ділянок").
Давайте детальніше розглянемо тему ринку землі, що існує на даний момент у нас в країні. Як купити землю сільськогосподарського призначення?
Після виникнення української державності в 90-х роках, ринок землі також зазнав змін. Землю сільськогосподарського призначення розділили на паї, але власники ділянок не мали права їх продавати через дію мораторію, також неможлива була купівля землі. Їх можна було тільки здавати в оренду. При цьому орендна плата не передбачала чесної ціни та відкритого ринку, а власники часто просто не мали можливості обирати орендаря.
Мораторій діяв кілька десятиліть, і продаж землі сільськогосподарського призначення був неможливим, а сам ринок перебував у такому дивному підвішеному стані, бо були й залишаються противники його відкриття в Україні. Однак ситуація почала змінюватися і 31 березня 2020 року депутати Верховної Ради ухвалили законопроєкт, який згодом став Законом про фактичне відкриття ринку земельних ділянок. Під дією Закону продаж землі в Україні відкрився 01 липня 2021 року.
Земля сільськогосподарського призначення - це земельні ділянки на яких виготовляється відповідна агропродукція, здійснюється науково-дослідна діяльність, розміщується відповідна виробнича інфраструктура. Якщо наводити приклади, то це посівні поля, сади, пасовища, дослідницькі ділянки інститутів та університетів, землі агрогосподарств, тепличні господарства тощо. При цьому такі ділянки можуть бути в державній або приватній власності, а також бути на балансі територіальних громад.
Дію Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення" розділили на дві частини. З 01 липня 2021 року купити землю сільгосппризначення в Україні могли тільки фізичні (приватні) особи громадяни країни з обмеженням купівлі не більше ніж 100 га в одні руки.
З 01 січня 2024 року стартувала друга частина, де до купівлі та продажу землі стали допускати компанії та юридичних осіб з обмеженням на купівлю у власність не більше ніж 10 тисяч гектар. На поточний момент продаж земельних ділянок дозволено таким категоріям:
При цьому важливим залишається такий пункт, що заборонено продаж землі сільськогосподарського призначення, яка належить державі або територіальним громадам. Її можна тільки здавати в оренду.
Продаж можливий тільки тих ділянок, які перебувають у приватній власності. Також забороняється купівля землі банками. Вони можуть тільки робити відчуження заставного майна, з метою продажу його з аукціону згодом.
Реалізація ділянок іноземним громадянам і компаніям можлива тільки за допомогою процедури референдуму. Якщо така процедура пройде на користь іноземної компанії, то для неї буде заборонено продавати землю, розташовану ближче ніж за 50 км. від державного кордону. Оренда і продаж с/г землі забороняється громадянам країни агресора.
Яким чином у нас у країні працює ринок землі? Земля сільськогосподарського призначення державної власності може бути тільки здана в оренду через аукціон. В інших випадках її можна купити, і це здійснюється також на відкритому онлайн - аукціоні, який проводиться на платформі Прозорро.Продажі.
Як це здійснюється:
Таким чином ви стаєте власником земельної ділянки або ж берете її в оренду на строк, зазначений в умовах торгів. Перевага такої системи для покупців - можливість чесно виграти торги, без корупційної складової. Для держави або власників, це можливість отримати ринкову реальну ціну за свою власність.