Тимчасовий захист українців у Франції, що потрібно знати про дію параграфа №24 у цій країні

Тематика статті

Після військового неспровокованого вторгнення країни агресора в Україну багато європейських країн почали приймати у себе українських біженців. Цей процес відбувається і зараз, він обумовлений дією параграфа №24 прийнятого Радою ЄС. До таких країн включено і Францію. Наші співвітчизники можуть за бажання отримати статус тимчасового захисту у цій країні.  

Давайте розглянемо докладніше цю тему. Кому дають у Франції статус тимчасового захисту, як його отримати, особливості та соціальні гарантії, які він забезпечує. 

Раніше ми вже писали про отримання тимчасового захисту в інших європейських країнах, вам може бути корисна інформація про такі теми:

Як українцям оформити тимчасовий захист у Франції?

З початком повномасштабної російської агресії Франція, як і інші країни Євросоюзу, почала надавати гуманітарну підтримку Україні, а також відкрила свої кордони для українських біженців. Наразі тимчасова офіційна можливість перебувати в цій країні українцям продовжено до березня 2025 року. 

Отримати тимчасовий захист у Франції можуть такі категорії осіб:

  • громадяни України, які мешкали на її території до 24 лютого 2022 року;
  • особи, які не є громадянами України, але мають захист від української влади або постійну посвідку на проживання в Україні, що перебували до 24 лютого 2022 року на її території, та не мають можливості безпечно повернутися до країни походження;
  • члени сімей людей, які підпадають під зазначені вище категорії (чоловік або дружина, неповнолітні діти та батьки на утриманні).

Щоб отримати тимчасовий захист, необхідно подати відповідну заяву. Це слід зробити у префектурі за місцем проживання чи через пункти Accueil Ukraine. Це потрібно зробити після прибуття до цієї країни.

Усі члени сім'ї, які претендують на захист, повинні бути присутніми при поданні заяви та надати документи, що підтверджують їх статус. Після перевірки документів та відповідності умовам, вас надішлють до Управління імміграції та інтеграції Франції (OFII), де вам буде видано тимчасове посвідчення проживання (APS). Воно дає право на легальне перебування на території Франції.

Які права надає тимчасовий захист українцям у Франції?

З картою APS українські громадяни, які виїхали через війну, можуть:

  • отримувати грошову дотацію, яка залежить від складу сім'ї, для цього видається спеціальна картка ADA для оплати;
  • відкрити банківський рахунок та здійснювати перекази з українського рахунку на французький;
  • працевлаштуватися без складних процедур;
  • віддати дітей у безкоштовні ясла, дитячий садок чи школу;
  • користуватись медичною страховкою Assurance Maladie, яка покриває лікування;
  • претендувати на психологічну підтримку;
  • одержувати деякі транспортні пільги;
  • використовувати українські посвідчення водія на законних підставах під час перебування у Франції (за наявності перекладу французькою мовою).

Окремо варто сказати, що виплати залежатимуть від ситуації та складу сім'ї. Наприклад, одна людина без дотацій на оренду житла може отримати близько 430 євро на місяць, а другий член сім'ї (чоловік чи дружина) вже менше 213 євро. Неповнолітня дитина у такій родині отримає 128 євро.

Якщо французька держава допомагає вам із житлом – надає безкоштовно або видає дотацію на оренду, то місячна виплата зменшиться до 190 євро. Додатково буде надано допомогу у разі багатодітної сім'ї, інваліду та особам незахищеної категорії.    

Медична страховка українцям у Франції покриває все необхідне лікування, включаючи послуги стоматолога, акушера, купівлю рецептурних ліків, обстеження та забезпечення окулярами, зубними протезами чи слуховими апаратами. Якщо вам потрібна медична допомога до отримання APS, зверніться до державної лікарні з паспортом або іншим документом. Українці з інвалідністю або ті, хто потребує особливого догляду, можуть отримати додаткову допомогу, про що потрібно повідомити префекта.

Пошук роботи Pôle emploi (Центр зайнятості). З синхронним перекладачем буде проведено аналіз вашої ситуації, запропоновано курси французької мови та вакансії, а також, за потреби, навчання для підготовки до роботи. Якщо ви влаштувалися на роботу, то розмір дотацій буде переглянуто, все залежить від виду зайнятості і доходу.  

Шкільна освіта у Франції є обов'язковою для дітей віком від 3 до 16 років. Для влаштування дитини у віці 3-6 років потрібно звернутися до місцевої мерії, а для дітей 11-18 років — до найближчого коледжу чи ліцею, або до місцевого відділу освіти. Освіта відкрита для дітей українців із статусом тимчасового захисту. 

Як продовжити тимчасовий захист у Франції українцям?

Коли ви оформляєте тимчасовий захист у Франції, слід пам'ятати, що дозвіл на проживання дійсний протягом шести місяців. Для продовження статусу потрібно звернутися до центру прийому іноземців у Парижі (Centre de Réception des Etrangers) або до префектури за місцем проживання за три тижні до закінчення терміну.

Для продовження потрібні такі документи:

  • оригінал закордонного паспорта України;
  • дві фотографії 35х45 мм;
  • підтвердження місця проживання - Justificatif de domicile, це офіційний документ, який підтверджує вашу адресу у Франції, наприклад, на підставі договору оренди житла;
  • документи, що підтверджують зміну соціальної ситуації, наприклад трудовий договір, якщо ви влаштувалися на роботу;
  • документи для дітей.

Якщо вас приймає у себе приватний власник житла, необхідно надати його паспорт чи посвідку на проживання, лист, що підтверджує ваше розміщення, та квитанції за останні три місяці. Паралельно потрібно заповнити форму, видану префектурою, і відправити їх у дирекцію Управління імміграції. 

До форми додайте копії нових документів на тимчасове проживання для всіх членів сім'ї, а також документи про отримані з моменту прибуття кошти. При надсиланні поштою обов'язково вкажіть на конверті Renouvellement ADA Ukraine, щоб соціальні виплати не були перервані. Цю процедуру доведеться повторювати до того часу, поки ви не отримаєте інший статус для офіційного перебування у Франції.
 

 

Теми