(044) 300-25-56

Пенсія в Німеччині для тих, хто не працював, як це працює та умови отримання

Тематика статті
Зміст
Пенсійний вік та основні принципи системи
Що робити, якщо немає трудового стажу?
Як оформити допомогу, і що може вплинути на розмір виплат?
Поради, як діяти в реальності, а також про можливість отримання інших форм допомоги в пенсійному віці

Багато українців та інших іноземців, які вже тривалий час проживають у Німеччині та планують залишитися в цій країні, думають наперед, зокрема й про те, чи можливо отримувати їм пенсію в старості в цій країні, коли вони досягнуть пенсійного віку. І одне з ключових питань, яке постає перед людьми похилого віку, чи будуть належні їм пенсійні виплати, особливо якщо в країні вони ніколи не працювали.

Давайте розкриємо цю тему, адже тема пенсій за віком у Німеччині не така лінійна, а якщо у вас не буде належного стажу, то отримаєте ви грошове забезпечення чи ні. У старості це питання особливо важливе. 

Для тих, хто тривалий час проживає в цій країні може стати в пригоді й інша інформація. Ось наприклад, особливості святкування свята Великодня в Німеччині, що важливо та цікаво знати. Або ж тема, як оформити довіреність на розпорядження вашим майном в Україні іншій особі, не виїжджаючи з Німеччини,  детально на цю тему.  

Пенсійний вік та основні принципи системи

Німецька пенсійна система не передбачає фіксованого віку виходу на пенсію для всіх. Він залежить від року народження, стажу та низки інших чинників. Є навіть положення, за якого ви можете вийти на пенсію раніше терміну, але виплати при цьому будуть дещо знижуватися для вас на 0,3% щомісяця. 

Загалом є таке положення:

  • люди, народжені з 1947 до 1963 року, можуть вийти на пенсію від 65 до 67 років, залежить від дати народження або настання віку;
  • для тих, хто народився пізніше 1963 року, вік збільшується до 67 років;
  • за наявності 45 років страхового стажу можливий достроковий вихід на пенсію, починаючи з 63 або 64 років;
  • за наявності стажу в 35 років можна вийти на пенсію у 63 роки, але з пониженням виплат на 0,3% щомісяця по наростаючій за весь термін.

Розмір пенсії рахують від стажу і перерахувань до пенсійного фонду за весь час. І тут важливо: навіть якщо людина не працювала в Німеччині офіційно, вона може мати право на пенсію або соціальні виплати, якщо виконуються певні умови. Що вони собою являють?

Що робити, якщо немає трудового стажу?

Якщо у вас немає мінімального страхового стажу (5 років сплати внесків до пенсійного фонду Німеччини), то пенсія в класичному вигляді не призначається. Однак це не означає, що людина залишається без підтримки. У Німеччині діє розгалужена система соціальної допомоги, зокрема для літніх людей без стажу. Основною формою такої підтримки є базовий дохід у старості (Grundsicherung im Alter).

Ця допомога надається тим, хто:

  • досяг пенсійного віку;
  • не має достатнього доходу (менше ніж 1062 євро на місяць - сума може змінюватися), тут дохід рахується від усіх активів, заробітку на оренді нерухомості тощо;
  • постійно проживає в Німеччині та має легальний статус.

Навіть якщо ви не є на поточний момент громадянином Німеччини, а перебуваєте на ПМП, то вам такий вид виплат також надаватимуть. Розмір виплат залежить від рівня вашого доходу, який буде доповнюватися до мінімальної суми не менше 1062 євро на місяць. 

Як оформити допомогу, і що може вплинути на розмір виплат?

Яким чином отримати таку виплату, якщо врахувати, що ви не маєте стажу на повноцінну пенсію, а маєте тільки на цивільну (це її назва). Щоб отримати базовий дохід, необхідно його оформити, а для цього слід:

  • звернутися в місцевий центр соціального забезпечення (Sozialamt);
  • подати заяву з повним пакетом документів - закордонний паспорт або паспорт Німеччини в разі громадянства, підтвердження проживання, віза, ВНП, ПМП тощо, документи про доходи й витрати, витрати на оренду житла й банківські рахунки;
  • очікувати на рішення - зазвичай його приймають упродовж кількох тижнів;
  • оновлювати заяву щороку - виплата призначається на 12 місяців, після цього її слід починати подавати заздалегідь.

Подання нової заяви краще починати заздалегідь, не чекати закінчення терміну. Так ви зможете не переривати виплати. 

Що ще може вплинути на розмір виплат, від чого вони залежать? Німецька система соціальної підтримки враховує не лише ваші доходи, а й низку інших чинників:

  • наявність майна - нерухомість, банківські рахунки, цінні речі;
  • сімейний стан - якщо ви маєте чоловіка (дружину), його/її дохід теж враховуватимуть;
  • приховані джерела доходу - такі як допомога від родичів, дохід від оренди житла та інше.

Важливо: якщо у вас є діти, які проживають у Німеччині, держава може вимагати від них часткової компенсації ваших витрат на життя (так зване «зобов'язання дітей допомагати батькам»). Але це застосовується тільки в разі, якщо діти заробляють понад 100 000 євро на рік.

Поради, як діяти в реальності, а також про можливість отримання інших форм допомоги в пенсійному віці

Збирайте документи заздалегідь. Навіть якщо ви не плануєте отримувати допомогу найближчим часом, краще підготувати досьє з підтвердженням легального статусу, відсутності доходу та відомостями про житло.

Зверніться до безкоштовних консультантів. У Німеччині працюють благодійні організації (Caritas, Diakonie, DRK), де можна отримати допомогу в оформленні заяв.

Вивчіть можливість зарахування непрямого стажу. Деякі періоди можуть бути враховані як страховий стаж - наприклад, догляд за дитиною або родичем, проходження навчання або служби в армії.

Не бійтеся звертатися по допомогу. Система налаштована на підтримку, і отримання допомоги - це не соромно, а ваше право за дотримання умов. Слідкуйте за термінами. Якщо пропустити термін продовження виплати, вона припиниться автоматично.

Є також додаткові форми допомоги. Крім базового доходу від цивільної пенсії, можна розраховувати на:

  • житлову субсидію (Wohngeld) - якщо ви орендуєте житло та сплачуєте самостійно, за низького доходу держава може компенсувати частину витрат;
  • пільги на медицину - пенсіонери без достатнього доходу отримують безоплатне страхування та звільняються від більшості внесків;
  • транспортні знижки - в ряді земель є пільги чи безоплатний проїзд для пенсіонерів із низьким доходом;
  • субсидії в комунальних виплатах - є й така допомога.

Якщо ви будуєте плани на майбутнє в Німеччині, важливо враховувати всі можливі джерела соціальної підтримки. Попри те, що класична пенсія в Німеччині вимагає стажу, держава надає можливість літнім людям жити гідно навіть без нього. Головне - бути поінформованим, активним і вчасно звертатися по допомогу. Це актуально особливо для тих, хто підходить до цієї вікової групи, а стажу достатнього для отримання повноцінної пенсії не має.
 

Підписуйтесь на наш телеграм канал та дізнавайтесь першими актуальні новини та корисні матеріали про життя Українців в Європі.
Теми