(044) 300-25-56

Нідерланди посилюють міграційну політику, як це торкнеться українців

Тематика статті
Зміст
Основні зміни в міграційному законодавстві
Політичний контекст - розпад коаліції та вплив на вибори

На початку липня 2025 року нижня палата парламенту Нідерландів ухвалила законопроєкти, які значно посилюють контроль над міграцією та обмежують права шукачів притулку. Ці зміни вже стали предметом палких суспільних і політичних дебатів усередині країни та за її межами. Це також торкнеться теми - тимчасовий захист для українців у Нідерландах. Що зміниться?


У нас на сайті ви також можете дізнатися про те, що в Нідерландах збільшать плату за проживання в притулках для українців з доходом, зміни набудуть чинності з жовтня 2025 року. Або ж - як працювати в Нідерландах і не стати жертвою експлуатації, що потрібно знати про трудове законодавство країни. 


Основні зміни в міграційному законодавстві

Йдеться не просто про коригування окремих пунктів, а про масштабну реформу, що зачіпає ключові аспекти політики притулку. 

Що саме змінилося:

  1. Скорочено термін ВНП у Нідерландах - тепер він становить 3 роки замість колишніх 5. Це означає, що мігрантам доведеться швидше або легалізуватися остаточно, або покинути країну.
  2. Призупинено видачу нових дозволів на притулок - термін заморозки не визначений, що фактично означає закриття дверей для нових заявників на невизначений час. Це стосується й українців!
  3. Обмежено право на возз'єднання сімей - навіть ті, хто вже отримав статус біженця, не зможуть вільно запросити членів своєї родини.

Подібні заходи значно скорочують можливості мігрантів на довгострокове перебування та інтеграцію в суспільстві.

Чому закон викликав такий резонанс? Одним із найсуперечливіших моментів стала поправка, внесена в останній момент, яка запроваджує кримінальну відповідальність не тільки для тих, хто перебуває в країні без статусу, а й для осіб та організацій, які надають їм допомогу. Це положення викликало хвилю критики з боку гуманітарних організацій і низки політиків.

Опозиційна Християнсько-демократична партія (CDA), яка спочатку підтримувала законопроєкт, відкликала свою підтримку саме через цю поправку, побоюючись, що вона може криміналізувати гуманітарну допомогу, наприклад, притулок або харчування для нелегальних мігрантів.

Політичний контекст - розпад коаліції та вплив на вибори

Ці реформи були запропоновані коаліцією, очолюваною правопопулістською Партією свободи (PVV) під керівництвом Герта Вілдерса. Він відомий своєю антиміграційною та антиісламською риторикою, що відобразилося і в запропонованих змінах.

Однак уже в червні коаліція розпалася після 11 місяців роботи. Вілдерс звинуватив своїх партнерів у саботажі реформ, хоча інші учасники коаліції стверджують, що підтримували посилення міграційної політики. Ця ситуація посилює напругу напередодні позачергових парламентських виборів, призначених на 29 жовтня 2025 року, де міграційне питання, найімовірніше, стане центральним.

На сьогодні! Згідно з даними Нідерландського Червоного Хреста, у країні перебуває від 23 000 до 58 000 осіб, які не мають офіційного дозволу на проживання. Ці люди потенційні об'єкти дії нового закону. Але тепер під ударом опиняться і волонтери, і правозахисні організації, які допомагають таким мігрантам.

Законопроєкти ще не набули чинності - вони мають пройти схвалення верхньої палати парламенту (Сенату). Однак, якщо сенатори, особливо представники Християнсько-демократичної партії, проголосують проти, документи будуть повернуті на доопрацювання.

З огляду на літні парламентські канікули, фінальне рішення очікується не раніше кінця літа або початку осені. Таким чином, напередодні виборів законодавча ініціатива може стати точкою розколу або, навпаки, інструментом мобілізації виборців.
 

Підписуйтесь на наш телеграм канал та дізнавайтесь першими актуальні новини та корисні матеріали про життя Українців в Європі.
Теми