Для українців, які опинилися в Польщі через обставини, пов'язані з війною, відкрито можливість оформлення тимчасового притулку (параграф №24). Однак він є тимчасовим заходом, а якщо виникне бажання залишитися в країні на більш серйозних і постійних підставах, то постає питання вибору візи або іншого дозволу на тривале перебування.
Розгляньмо, які візи чи посвідки на проживання надає Польща для українців, на які можна перейти від звичайного тимчасового притулку. Також вкажемо на можливість зараз оформити і сам статус тимчасового захисту, що для цього необхідно.
Для наших співвітчизників у цій країні буде корисна й інша інформація на тему - життя в Польщі. Для прикладу, як торкнутися українців у Польщі зміни в трудовому законодавстві, детальніше про це. Або, чи є можливість з польського тимчасового захисту перейти на німецький з переїздом до Німеччини, стаття з цієї тематики.
Наразі українці, які перебувають у Польщі в статусі тимчасового захисту (на основі закону, прийнятого у зв'язку з війною, зазначеного в параграфі 24), можуть продовжувати залишатися в країні. Такий дозвіл на тимчасове проживання, надається громадянам України і по теперішній момент, аж до 04 березня 2026 року. Можливість подати документи відкрита до 04 грудня 2025 року, в'їзд до Польщі для українців сьогодні також доступний за цією темою, якщо ситуація продовжиться в такому ж ключі. Далі він може бути продовжений, а може бути і скасований. Однак протягом цього часу все одно можливий перехід на інші види дозволів або віз.
Важливо розуміти, що статус тимчасового захисту не передбачає отримання можливості для повноцінної інтеграції або доступу до багатьох прав, які можуть бути надані іншим типам віз. Наприклад, українці в такому статусі не можуть розраховувати на довгострокове перебування в країні в разі, якщо ситуація в Україні нормалізується. Буде ухвалено новий закон про біженців у Польщі, і велика кількість наших громадян опиниться в невизначеному становищі.
Якщо ви хочете продовжити легальне перебування в Польщі на більш тривалий термін, потрібно піти від дозволу на проживання UKR, варто розглянути варіанти отримання інших віз або дозволів на перебування. Далі ми й розглянемо їхні варіанти.
Статус біженця - це одна з можливих альтернатив тимчасового захисту. Однак процес його отримання складніший і триваліший. Статус біженця надається особам, які тікають від переслідувань у своїй країні, чи то через етнічну, релігійну, політичну приналежність, чи то через війну.
Для українців оформити біженство в Польщі пов'язано з низкою юридичних процедур. Насамперед, необхідно подати заяву в Управління у справах іноземців. Важливо розуміти, що цей процес може тривати кілька місяців, і протягом цього часу ви перебуватимете в очікуванні рішення. На відміну від тимчасового захисту, статус біженця надає більш стабільне становище на території Польщі, але його складніше і довше отримувати. Він після отримання також дає право на роботу, освіту, медичну допомогу та можливість для отримання соціального житла.
Щоб отримати статус біженця, необхідно надати докази того, що ви справді наражаєтеся на загрозу переслідування у своїй країні. У цьому випадку діють інші параграфи надання притулку. Доказами можуть бути документи, що свідчать про факти погроз, насильства або інших видів репресій. Ухвалення рішення залежатиме від безлічі факторів, включно з особистими обставинами заявника та наданими даними. Важливо розкрити свою ситуацію якнайповніше й аргументовано.
Мінус цього положення в тому, що ви не зможете приїхати навіть на деякий час в Україну без втрати такого статусу.
З 2024 року для українців, вимушених покинути батьківщину у зв'язку з війною і жити в Польщі, було запроваджено спрощену візу СUKR. Цей вид візи розроблений для полегшення процесу легалізації перебування громадян України, Польща спеціально затвердила його. Віза СUKR надає особливі умови для українців, які хочуть перебувати в країні на підставі посвідки на проживання і піти від тимчасового захисту. Спрощена процедура оформлення дає змогу набагато швидше і з меншими вимогами оформляти дозвіл на перебування, що особливо актуально для людей, яким потрібно легалізувати свій статус у Польщі.
Для отримання візи СUKR потрібно виконати кілька кроків:
Цей тип візи дуже зручний для тих, хто хоче почати нове життя в Польщі, якщо ви маєте контракт на роботу і фінансову стійкість, його просто отримати. Однак у такому разі виплати в Польщі для українців припиняються навіть у перспективі, хто переходить на СUKR, як і безкоштовне медичне страхування. Однак відкривається свобода переміщення, а також можливість у перспективі подати на ПМП. Термін, на який видається СUKR - 3 роки.
Українцю, який уже перебуває в Польщі, є можливість запросити своїх близьких. Дозвіл на возз'єднання сім'ї дає змогу громадянам України, які перебувають в офіційному статусі в країні, привести свою сім'ю на законних підставах.
Хто може отримати дозвіл на возз'єднання сім'ї:
Такий вид буде гарний для тих, у кого на момент подачі заяви хтось із близьких є громадянином Польщі, має тут ВНП, ПМП, статус біженця або будь-який інший довгостроковий.
Для оформлення возз'єднання сім'ї необхідно:
Очікування рішення. Зазвичай процес возз'єднання сім'ї займає кілька місяців, залежно від складності справи. Після його отримання родичі можуть переїхати до Польщі та перебувати в країні на законних підставах. А якщо вони вже тут проживають, наприклад, під тимчасовим притулком, то перейти на інший вид офіційного довготривалого проживання.
Для громадян України, які хочуть працювати або знайшли роботу в Польщі, існує кілька типів робочих віз. Робочі візи дають змогу офіційно працевлаштуватися й отримувати зарплату, а також легалізують перебування в країні. Також вони допомагають перейти на інший тип легального перебування на польській території.
Робоча віза в Польщі, основні її види:
Як отримати робочу візу:
Робоча віза дає змогу офіційно працювати в Польщі та легально отримувати заробітну плату. Це найкращий варіант для тих, хто хоче не лише легалізувати своє перебування, а й мати змогу побудувати кар'єру в Польщі з прицілом на ПМП. Для підприємців немає необхідності надавати запрошення на роботу або трудовий договір.
Для тих, хто хоче навчатися в Польщі, існує кілька типів навчальних віз. Вони призначені для студентів, аспірантів і тих, хто хоче пройти курси підвищення кваліфікації. Однак основною є віза для довгострокового навчання. Вона підійде для тих, хто збирається навчатися в польських університетах або коледжах. Віза видається на весь термін навчання.
Як отримати навчальну візу:
Потім ви очікуєте на рішення. Отримання візи зазвичай займає кілька тижнів. Після її отримання студент може офіційно навчатися і перебувати в Польщі. Для молодих українців, це додаткова можливість залишатися в країні на інших підставах, відмінних від тимчасового захисту. Однак буде необхідно довести, що ви маєте необхідні кошти для оплати навчання та проживання в країні.
Постійний дозвіл на проживання в Польщі дає змогу громадянам інших країн, зокрема українцям, жити в Польщі без необхідності постійно продовжувати візу.
Як отримати ПМП у Польщі:
Таким чином, громадяни України, які хочуть легалізувати своє перебування в Польщі, мають кілька варіантів для цього. Від спрощеної візи СUKR до робочої візи, навчальних віз і ПМП - усі ці документи відкривають шлях до повноцінного життя в Польщі, забезпечуючи стабільність і правовий захист. Далі відкривається дорога на отримання громадянства. Якщо ви бачите для себе перспективу залишитися в цій країні всерйоз і надовго, то вам необхідно відійти від статусу тимчасового захисту й оформити стабільніший варіант ВНП.