Чи можна українським біженцям у статусі тимчасового захисту в Польщі переїхати до Німеччини, і як це зробити?
Зміст
Підстави для переїзду з Польщі до Німеччини
Чи потрібно знятися з обліку в Польщі перед переїздом?
Параграф 24, як оформити його в Німеччині при переїзді з Польщі?
Які труднощі можуть виникнути при переїзді, поради, поширені запитання
Від початку війни в Україні мільйони українців стали шукати притулок у сусідніх країнах. Польща була однією з перших країн, які надали тимчасовий захист, і багато українців знайшли тут притулок. Однак не всі наважуються залишатися в цій країні на тривалий термін, причини можуть бути різними, і деякі замислюються про переїзд до Німеччини.
У цій статті ми розберемося, як правильно переїхати, чи приймає Німеччина біженців у цій ситуації, що потрібно для цього зробити і які є важливі моменти, на які варто звернути увагу.
Для наших громадян, хто вже тривалий час перебуває в країні, знайшов роботу і хоче оформити спрощений статус ПНП у Польщі - CUKR, ось детальна інформація на цю тему. Також у нас на сайті ви можете дізнатися все про особливості договору оренди соціального житла в Німеччині для українців.
Підстави для переїзду з Польщі до Німеччини
Якщо ви вже маєте статус тимчасового захисту або статус біженця в Польщі, переїзд до Німеччини можливий, але тут важливо розуміти кілька аспектів. Хоча нові закони для біженців з України в Німеччині ухвалюються, проте країна продовжує приймати українців, і вони можуть претендувати на статус тимчасового захисту тут, якщо вирішать змінити місце проживання.
Чому виникає бажання в українців переїхати з Польщі до Німеччини, тут можна вказати на кілька базових причин:
- бажання поліпшити умови життя - Німеччина для українців надає більше соціальних гарантій, що полегшує життя в іншій країні, вона може запропонувати вищу якість життя, кращі умови для роботи та доступ до соціальної допомоги;
- наявність родичів у Німеччині - якщо у вас є близькі або інші родичі, які проживають у цій країні, це може бути підставою для переїзду, це побічною мірою стосується і близьких друзів, які готові допомогти з адаптацією та переїздом;
- робота в Німеччині для українців пропонує безліч вакансій для кваліфікованих і некваліфікованих спеціалістів із кращою оплатою праці, і це може бути важливим фактором під час ухвалення рішення про переїзд.
Перший пункт є найбільш значущим. Є різниця в наданні допомоги від держав, дотації є в Німеччині, що істотно спрощує адаптацію для наших громадян.
Які виплати в Німеччині для українців у 2025 році, варто трохи детальніше зупинитися на цій темі, оскільки тут є різниця:
- для дітей до 5 років - 357 євро щомісяця:
- від 5 і до 13 років - 390 €;
- від 13 і до 17 років - 471 євро;
- виплати в Німеччині для українців у сімейній парі - по 509 € кожному;
- для самотніх дорослих, як і самотніх батьків - 563 євро.
Є дотаційні компенсації оренди житла, не кажучи про інші соціальні гарантії. Такі умови існують на поточному етапі тільки в цій країні, тому вона і є найпривабливішою, щоб сховатися від війни та простіше переживати перебування поза батьківщиною.
Чи потрібно знятися з обліку в Польщі перед переїздом?
Важливо розуміти, що за законом Європейського Союзу не можна мати статус тимчасового захисту одразу у двох країнах. Це правило працює не тільки на рівні Польща Німеччина. Якщо ви переїжджаєте, то вам важливо знати такі моменти:
- Статус тимчасового захисту. При переїзді в Німеччину ваш статус тимчасового захисту в Польщі автоматично втратить чинність, оскільки в ЄС передбачено, що біженці можуть перебувати тільки в одній країні з цим статусом. Щоб отримати статус тимчасового захисту в Німеччині українцю, необхідно пройти реєстрацію в місцевих органах влади, після його попереднього схвалення.
- Повідомлення польської влади - хоча офіційно вам не потрібно анулювати польський статус, рекомендується повідомити місцеві міграційні органи про свій намір покинути країну і переїхати до Німеччини. Це допоможе уникнути адміністративних непорозумінь і буде правильно відображатися у ваших документах в ЄС.
- У разі оформлення деяких спеціальних дотацій у Польщі, можуть виникнути труднощі та питання до вас, їх варто вирішити до від'їзду. У деяких випадках польські органи можуть попросити вас повернути картку тимчасового захисту або інші документи, що підтверджують ваш статус. Хоча це рідко потрібно, краще заздалегідь уточнити у місцевої влади. Може виникнути питання про повернення якихось коштів, якщо ви скористалися спеціальною програмою фінансування в цій країні.
- Подача запиту про переїзд з можливістю оформити біженство в Німеччині - рекомендується направити заяву про бажання змінити країну перебування, її ви направляєте з імміграційного центру в тій країні, де ви перебуваєте, з метою підтвердження можливості оформлення тимчасового захисту в новій.
Для громадян України Німеччина не зобов'язана однозначно приймати їх у статусі захисту, якщо вони до цього оформляли його в Польщі. Такі пропозиції розглядаються індивідуально, може знадобитися співбесіда, і на їхній розгляд може піти час. Заяву надсилають у відомство з міграції та біженців (BAMF), ось офіційний сайт міграційної служби Німеччини (https://www.bamf.de/RU/Startseite/startseite_node.html).
Важливо зазначити, що в'їзд у Німеччину для українців сьогодні відкритий, незалежно від того, чи були ви на момент переїзду в Польщі або Україні. Однак у другому випадку евакуація в Німеччину з України сьогодні надає статус захисту після перевірки документів одразу, а в першому його розглядатимуть, і однозначно ствердної відповіді про надання можуть і не дати, хоча таке трапляється не часто. Це важливо враховувати і підготуватися до цього!
Параграф 24, як оформити його в Німеччині при переїзді з Польщі?
Для переїзду доступні різні міста Німеччини. У них умови проживання дещо відрізнятимуться, як і вартість життя, однак це властиво для будь-якої країни. Найбільша вартість життя в столиці, тому багато наших співвітчизників намагаються покинути Берлін, Німеччина надає часто кращі умови в інших федеральних землях для наших громадян. Найбюджетнішими за розцінками вважаються невеликі містечка і населені пункти, але в них завжди менше роботи.
Після виїзду за межі Польщі, приїзді та спробі налагодити життя в Німеччині, вам обов'язково необхідно стати на облік у місцевому муніципалітеті, оформити статус тимчасового захисту, почати отримувати дотації.
Ми вже детально розглядали це питання в іншій нашій статті, тому всю потрібну інформацію ви можете взяти звідти. Тут докладно вказано процедуру, особливості, документи, що надаються.
Які труднощі можуть виникнути при переїзді, поради, поширені запитання
Давайте розглянемо деякі загальні та конкретні нюанси, які можуть вам допомогти з адаптацією після переїзду, дамо низку порад, відповімо на поширені запитання. Тут можна виділити:
- Якщо ви хочете отримати попередню інформацію про те, як переїхати, розгляньте, як відгукуються про це біженці з України в Польщі, форум тематичний є в багатьох соціальних мережах, де свій досвід викладають такі ж наші громадяни. Також, як і українці в Німеччині, форум вам допоможе з адаптацією та особливостями оформлення в новій країні.
- Мовний бар'єр. Основною мовою в новій країні є німецька, хоча у великих містах можна зустріти англомовних людей, для повсякденного життя знання місцевої мови критично важливе. Постарайтеся заздалегідь почати вчити її. Тим більше самі німці дуже заохочують вивчення.
- Житлове питання. У великих німецьких містах існує дефіцит доступного житла. Краще заздалегідь шукати варіанти оренди квартири, особливо якщо плануєте оселитися в мегаполісах на кшталт Берліна чи Мюнхена. Проблема соціального житла є в цій країні, особливо після лютого 2022 року, тим паче вам буде потрібно укласти договір оренди, що також має свої особливості та труднощі.
- Працевлаштування. Німеччина має високі вимоги до кваліфікації та досвіду працівників. Отримання роботи може зайняти час, особливо якщо ваші документи або кваліфікація не визнаються автоматично. Також може знадобитися адаптація дипломів і сертифікатів. Хоча це не стосується некваліфікованої праці.
- Соціальна інтеграція. Німецьке суспільство потребує часу на адаптацію. Для того щоб легше інтегруватися, намагайтеся брати активну участь у курсах інтеграції та культурних програмах. Це вам допоможе при переході на більш стійкі та тривалі статуси перебування в країні в майбутньому, якщо ви вирішите залишитися.
- До якого числа Німеччина приймає біженців? Сам правовий режим легального перебування в країні за статусом біженця відкритий до 04 березня 2026 року, однак прийом наших громадян здійснюється для поточного стану речей до 04 грудня 2025 року.
- Очікуйте можливі затримки в процесі реєстрації та отримання статусу в Німеччині, оскільки це може зайняти деякий час. Це стосується тих наших громадян, хто переїжджає з Польщі, Чехії, Франції, Болгарії, Словаччини або інших європейських країн.
Переїзд - це завжди крок до нового етапу життя, і важливо підготуватися до нього якомога ретельніше, щоб мінімізувати труднощі та максимально використати всі можливості, які пропонує нове місце проживання для українських біженців.