Німеччина, як одна з головних країн Європи, стала притулком для величезної кількості українських біженців, які в пошуках безпеки і стабільності прийшли на її територію 2022 року. Тут не тільки став діяти параграф №24, що дозволяє тривале перебування в країні наших громадян у статусі тимчасового захисту, але й стали надаватися умови для нормального проживання у вигляді дотацій та інших соціальних можливостей.
Слід розуміти, що будь-які дозволи на тимчасове проживання обмежують вас у можливостях залишитися в країні на більш стабільній основі. В'їзд до Німеччини для українців сьогодні відкритий, щоб подати на тимчасовий захист, але ситуація може в будь-який момент змінитися, якщо зміни будуть у зв'язку з війною. Можуть бути прийняті нові закони для біженців з України в Німеччині, і наші громадяни будуть змушені або повертатися, або шукати інші способи залишитися в країні на тривалий термін. Цим можливостям ми і присвятимо цю статтю.
Якщо ви перебуваєте в цій країні і на вас поширюється один із параграфів, що дозволяють тривале перебування, то вам буде цікава інформація про те, що продовжила Німеччина для українців статус захисту до березня 2026 року, а також про умови отримання його у 2025 році. Також на нашому сайті ви можете дізнатися, яка робота в Німеччині для українців є без знання мови, і де її шукати.
З початком повномасштабної війни на території України Німеччина запропонувала особливу форму тимчасового перебування для її громадян - дозвіл на тимчасове перебування через війну. У параграфі §24 Закону (AufenthG) зазначено, що українці або інші іноземці можуть отримати право на перебування в Німеччині на строк до трьох років за цим пунктом із можливістю продовження.
Цей дозвіл важливий тим, що він дає захист від депортації і дає можливість працювати, також передбачені виплати в Німеччині для українців. Для його отримання українцям необхідно звернутися до центрів надання адміністративних послуг за місцем перебування, при цьому не потрібно доводити, що вони конкретно зазнавали переслідування, як у випадку з класичним біженством. Головна умова - наявність громадянства України та в'їзд на територію Німеччини після початку військових дій, далі процес спрощений і швидкий.
Цей тимчасовий дозвіл дає людям можливість адаптуватися в новій країні, почати працювати і будувати нове життя, не турбуючись про правовий статус на період дії цього статусу. Однак головним його недоліком є неможливість тривало залишатися в країні після його припинення. Для цього потрібно оформити інший можливий варіант дозволу або візу.
Один із варіантів для наших співвітчизників тривалий час перебувати в цій країні є біженство в Німеччині. Статус біженця оформляється в рамках процедури, яка підтверджує, що людина потребує захисту. Заява на притулок подається до Федерального відомства з міграції та біженців BAMF, (офіційний сайт міграційної служби Німеччини).
Для цього потрібно надати докази того, що людина наражається на загрозу своєму життю, здоров'ю або свободі у своїй рідній країні. У випадку українських біженців, у переважній більшості випадків, такі докази очевидні, і процедура оформлення може пройти швидше.
Після того як заявник отримує статус біженця, він може розраховувати на проживання в даній країні на тривалий термін, з правом працювати, вчитися і користуватися медичною допомогою. Це більш стійке становище для того, щоб налагодити життя в Німеччині і залишитися надовго. Однак на його отримання може знадобитися значно більше часу. Вашу заяву розглядатимуть, може навіть деякий час (кілька місяців), перш ніж ви отримаєте відповідь. А оригінали документів ваших на термін розгляду перебуватимуть у відповідному відомстві.
Мінус становища біженця в тому, що ви не можете повернутися в Україну, навіть на якийсь час, бо за заявою там вам загрожує небезпека, а отже в'їжджати на її територію може означати втрату цього статусу. Плюс - це більш стійке і довготривале перебування на території Німеччини, порівняно з тимчасовим захистом.
Найпоширеніший варіант отримання посвідки на проживання - возз'єднання з родиною. Тут може йтися про різні ситуації. Приміром, один із близьких вам людей уже є громадянином Німеччини або має ПМП, ваша повнолітня дитина може приєднатися до вас для отримання дозволу на довготривале перебування, інші моменти.
Також і перебування в статусі біженця або тимчасовий дозвіл на перебування в Німеччині, дають право на возз'єднання з сім'єю. Для багатьох українців, розлучених із близькими, можливість привезти родичів - це шанс відновити цілісність сім'ї та почати нове життя в безпеці.
Процедура возз'єднання сім'ї може бути доволі складною і потребує підготовки документів, що підтверджують родинні зв'язки. Важливо, що сім'я може бути возз'єднана, навіть якщо один із членів сім'ї вже перебуває в Німеччині з тимчасовим статусом. Возз'єднання з подружжям, дітьми або навіть батьками можливе, якщо це підтверджується відповідними документами. Це можливість залишитися на інших умовах, особливо якщо в одного з членів сім'ї є віза, відмінна від тимчасового захисту.
Існують різні параграфи, що дають право на довге перебування на території Німеччини за робочою візою. Якщо на момент переходу на цей тип дозволу на перебування ви перебуваєте в статусі тимчасового захисту, то такий перехід у цій країні здійснити можна. Для тих, хто влаштувався на роботу, можна оформити й інший варіант посвідки на проживання, тут варто їх перерахувати:
Таким чином, Німеччина надає безліч варіантів для тих, хто шукає можливість не тільки сховатися від війни, а й почати нове життя, стати частиною німецького суспільства на тривалій основі, а також не залежати від тимчасового статусу перебування в країні. Таким рішенням може виявитися робоча віза. Новий закон про біженців у Німеччині може бути прийнятий у будь-який момент, але у вас буде можливість залишитися в країні під іншим статусом.
Багато українців прагнуть не тільки захистити себе і своїх близьких, а й забезпечити собі майбутнє з можливістю залишитися далі в Німеччині через освіту. Німеччина, з її високим рівнем освіти та безліччю університетів, приваблює студентів з усього світу, нашим громадянам, хто вже тут, також відкриті дороги.
Розберемося, які візи доступні для українців, які хочуть навчатися в цій країні:
Молоді люди, і не тільки вони, які приїхали в Німеччину як біженці, можуть залишитися в цій країні через навчання, а надалі через аспірантуру або магістратуру. Тема візи по навчанню одна з можливих.
Коли українці вже кілька років проживають у Німеччині, працюють, вивчають мову й адаптуються, вони можуть подати на постійний дозвіл на проживання (Niederlassungserlaubnis) або ПМП. Цей дозвіл дає їм право жити і працювати в Німеччині вже без тимчасових обмежень.
Це найкращий варіант оформлення тривалого проживання в країні. Однак тимчасовий захист не розглядатиметься окремо, як стаж проживання тут. Потрібно щоб виконувалися й інші умови. Їх варто перерахувати:
Для власників довгострокових віз і статусів, таких як гуманітарний статус або біженство, існують особливі умови для отримання посвідки на постійне проживання. Однак це не стосується тимчасового притулку. Якщо ви прожили 3 роки на державних дотаціях, то вам навряд чи зарахують їх під час розгляду питання про ПМП.
Тут найстабільніший передбачуваний варіант залишитися в Німеччині для українських біженців полягає в тому, щоб перейти на одну з перерахованих вище віз, крім тимчасового притулку, а потім уже подавати на ПМП. Такий підхід забезпечить вам незалежне тривале перебування на території цієї держави. Цей же підхід забезпечить вам надалі отримання німецького громадянства.