Як проїхати через кордон до Чехії та країн ЄС із домашніми тваринами

Тематика статті
Зміст
Загальні вимоги щодо провезення домашніх улюбленців через кордон до ЄС і Чехії
Обов'язкові документи
Що ще має бути з собою?  
Поради під час перетину держкордону

З перших днів початку повномасштабної військової агресії проти України багато громадян країни були змушені тікати в сусідні держави. Досить велика кількість наших співвітчизників обрала Чехію як місце для тимчасового притулку. Не рідкість, коли перетин державного кордону в цей період відбувався разом зі своїми домашніми улюбленцями.

Спочатку не вимагалося жодних правил і дозволів, а також оформлення документів на тварин. Однак з моменту, коли потік біженців знизився, став контрольованим, вимоги до перетину кордону для людей з домашніми улюбленцями повернулися до свого нормального стану. Тепер необхідно зробити документи на собаку для виїзду за кордон, кота, тхора або іншого вихованця. 

Давайте розглянемо питання, як зробити документи на кота для виїзду за кордон, на собаку або іншу тварину, які є нюанси в оформленні документів, ветеринарні вимоги, зазначимо про особливості перетину українського кордону та проходження митниці всередині ЄС, включно з Чехією.

Для наших співвітчизників, хто планує або вже перебуває в цій країні, буде корисною й інша інформація у нас на сайті. Для прикладу, як працевлаштуватися в Чехії українцям під тимчасовим захистом, або ж про те, де і як отримати гуманітарну допомогу українським біженцям у Чехії, ось посилання на цю тему.    

Загальні вимоги щодо провезення домашніх улюбленців через кордон до ЄС і Чехії

Строго кажучи, виїзд із домашнім улюбленцем за кордон до країни Європейського Союзу буде комплексною дією, що передбачає оформлення документів задовго до дати самого перетину. До цього необхідно підготуватися.

У загальних правилах це матиме такий вигляд, вам необхідно мати:

  • ветеринарний міжнародний паспорт, оформлений на вашу тварину із зазначенням її власника в ньому, тобто вас;
  • документ, що підтверджує, що зроблено щеплення собаці, коту, тхору від сказу;
  • чипування з наявністю оригінального номера;
  • ветеринарний сертифікат міжнародного зразка на перевезення;
  • довідка про проведену дегельмінтизацію;
  • можуть бути й інші вимоги, наприклад, що ваш вихованець має племінну цінність.

Цей пакет документів ви готуєте заздалегідь, за багато місяців до передбачуваного виїзду за кордон. І на цьому питанні варто зупинитися детальніше, а точніше на кожному пункті.

Обов'язкові документи

Розглянемо, що собою являє цей пакет документів, які щеплення собак, котів та інших тварин потрібні. Отже, ви зібралися за межі України в Чехію або іншу країну Європейського Союзу, і хочете поїхати туди зі своїм улюбленцем, для цього вам необхідно з собою мати:

  • ветеринарний паспорт (мова українська плюс англійська) міжнародного зразка - цей документ оформляється в ліцензованих ветеринарних клініках і повинен містити інформацію про власника (ПІБ, контактні дані), дані про тварину (порода, вік, стать, колір шерсті, фотографія), ім'я - прізвисько, яке має ваш улюбленець українською та англійською мовою відповідно;
  • мікрочипування - обов'язкова умова для всіх тварин, що перетинають кордон, чіп імплантується під шкіру в ділянці лопаток (у холку), він відповідає стандартам ISO 11784 або ISO 11785 і містить унікальний 15-значний ідентифікаційний код. Чіп для котів, собак тощо ставлять до вакцинації, інформацію про нього (номер, факт і місце встановлення чіпа, штрих код чіпа, дата) заносять у паспорт;
  • вакцинація проти сказу - це щеплення собаці, коту або іншому улюбленцю роблять обов'язково, без нього ви не зможете перетнути кордон, вакцинацію роблять не раніше, ніж за 30 днів і до 12 місяців на момент перетину кордону, уся інформація заноситься в паспорт;
  • дегельмінтизація (обробка тварини від внутрішніх паразитів (Echinococcus granulosus цистична форма, гідатідозний ехінококоз) - це також обов'язкова процедура, її необхідно виконати, про щеплення повинні бути документи міжнародного зразка і відомості потрібно розмістити в паспорті;
  • обробка від інших паразитів із занесенням до ветеринарного паспорта і з наявністю довідки про це;
  • вакцинація пуревакс®RCPCh від вірусного лейкозу (дані про це мають бути в паспорті);
  • свідоцтво та відмітка про клінічне здоров'я вихованця.

Інформація про вакцинацію вноситься до ветеринарного паспорта та завіряється підписом і печаткою ветеринара. Печатками мають бути завірені всі довідки та проведені процедури. Також у паспорті вашої тварини має бути відмітка про взяття її на облік в акредитовану ветеринарну офіційну клініку. 

Що ще має бути з собою?  

Вкажемо на те, які документи ще мають бути з собою. Тут можна виділити обов'язкові - ветеринарне свідоцтво форми №1, воно дає право на провезення улюбленця в громадському транспорті (автобусі, літаку, потязі), для громадян України - це поїзд або автобус. Це свідоцтво працює як норма під час поїздки тварини разом із вами територією нашої країни. 

Для перетину кордону його змінюють на міжнародний ветеринарний сертифікат. Саме ветеринарне свідоцтво форми №1 видається не пізніше, ніж за 3 дні до виїзду і фактичного перетину кордону. Воно є офіційним доказом, що ваш вихованець здоровий і у нього немає небезпечних інфекційних захворювань.

Міжнародний ветеринарний сертифікат - оформляється на пункті пропуску на митниці на підставі ветеринарного свідоцтва форми №1. Цей документ підтверджує, що тварина відповідає вимогам країни призначення. Якщо ви своєчасно звернетеся у вашу клініку, де оформлена ваша тварина (кіт, собака, тхір і т. д.), то можете одразу зробити такий сертифікат, оскільки на митниці вам його можуть і не зробити. Ми навіть рекомендуємо вам так зробити! У ньому має бути вказана країна кінцевого пункту проходження. 

Річ у тім, що в пункті пропуску на українській митниці має бути ветеринарний пункт із ветеринаром у наявності, щоб він перевірив документи і видав вам міжнародний сертифікат для подальшого проходження територією країн ЄС. А це далеко не так однозначно.  

Також може бути запитаний тест на титри антитіл до сказу, цей аналіз проводиться для підтвердження імунітету тварини до сказу. Аналіз виконується в акредитованій лабораторії. Робиться через 30 днів після вакцинації, але не пізніше ніж за 3 місяці до поїздки. Результати тесту діють довічно, якщо вакцинація оновлюється вчасно.

Поради під час перетину держкордону

Зрозуміло, що вам треба задовго до виїзду за кордон почати оформлення вашого вихованця. Приділити цьому увагу, час і гроші. Тільки так ви зможете з ним подорожувати. Однак до перерахованого вище варто додати і ще пункти, які можуть з'явитися, про них варто знати заздалегідь. 

До таких додаткових особливостей можна віднести:

  • для собак і кішок - потрібні стандартні документи: паспорт, мікрочіп, вакцинація, ветеринарне свідоцтво, якщо тварина породиста, то може знадобитися доказ власності на улюбленця (документ купівлі), також може знадобитися підтвердження титулів, для рідкісних порід може знадобитися оплата мита;
  • для птахів - може знадобитися довідка про відсутність пташиного грипу, можливий обов'язковий карантин, але це залежить від країни кінцевого прибуття, як правило, для Чехії цього не потрібно;
  • для екзотичних тварин - необхідний сертифікат CITES (якщо вид охороняється міжнародними конвенціями), тут обов'язково потрібні документи, що підтверджують законне придбання тварини.

Також можна дати деякі практичні поради для тих, хто подорожує з домашніми улюбленцями за кордон. Завжди враховуйте вимоги країни призначення на сайті її консульства або ветеринарної служби, можуть бути особливості. Перевірте коректність усіх даних у документах, особливо номера мікрочипа. Зробіть копії всіх документів на випадок їх втрати. Заздалегідь дізнайтеся, чи потрібен додатковий дозвіл для ввезення вашої тварини в Чехію.

Дотримання всіх цих правил і правильне оформлення документів забезпечать комфортну і безпроблемну подорож для вас і вашого вихованця. Однак для оформлення всіх документів доведеться постаратися. Також враховуйте, що провозити допускається не більше п'яти тварин на одного громадянина. Винятки становлять тільки ситуації участі в міжнародних виставках, що також підтверджується документально.
 

Теми