Тимчасовий захист українців-біженців в Ірландії, що треба знати і як оформити

Тематика статті
Зміст
Чи можуть українці в Ірландії отримати тимчасовий захист, вимоги
Як проходить реєстрація на тимчасовий притулок у 2025 році?
Які переваги дає тимчасовий притулок для українців?
Як продовжити дозвіл на тимчасове перебування у 2025 році?
Особливості проживання українських біженців в Ірландії

З 2022 року Ірландія для українців надає тимчасовий захист, дозволяючи легально перебувати в країні, працювати, отримувати соціальну допомогу та медичне обслуговування. Ця можливість продиктована директивою параграфа №24 рішення Ради ЄС, а також внутрішніми рішеннями уряду цієї країни. У 2025 році програма продовжує діяти, але важливо знати всі нюанси оформлення та продовження статусу для тих, хто вже перебуває тут у ньому. Розберемо детально всі етапи, що таке статус тимчасового захисту в Ірландії, права та особливості проживання під ним для наших співвітчизників.

Якщо ви тільки плануєте виїхати в Європу через війну в Україні, і обираєте країну для проживання, то у нас можна знайти цікаві та корисні статті по країнах на цю тему. Як приклад, як оформити тимчасовий захист українцям у Німеччині, докладна інформація по темі. Також можна дізнатися про порядок оформлення статусу тимчасового захисту в Чехії для українців, які тільки-но прибули в країну, деталі процедури та поради.

Чи можуть українці в Ірландії отримати тимчасовий захист, вимоги

Спочатку варто висвітлити питання - чи можна замість тимчасового захисту отримати статус біженця? Офіційно наші співвітчизники можуть подати заяву на статус біженця (Аsylum), але це недоцільно, і він відрізнятиметься від тимчасового захисту (Temporary Protection). Річ у тім, що і політичний притулок для українців, і статус параграфа №24 про надання тимчасового притулку дають однакові права в країні. 

Однак тимчасовий захист оформляється швидше і без складних бюрократичних процедур. Плюс ви завжди зможете повернутися в Україну, якщо у вас виникне така потреба або бажання. А статус біженця вимагає проходження довгого інтерв'ю, перевірки обставин втечі, а відмова в цьому статусі може ускладнити подальше перебування в Ірландії, плюс ви не зможете повернутися в Україну без його втрати. Усе це слід враховувати, це різні процедури, хоча обидві дають право тривалого перебування на території країни. 

Тому українцям рекомендується скористатися саме програмою тимчасового захисту, яка продовжена до 04 березня 2026 року (це рішення ЄС, ірландського на поточний момент ще немає, але очікується його затвердження в лютому 2025 року). Також варто розглянути питання, в яких випадках Ірландія для біженців з України дає право на отримання тимчасового притулку. Тут працюють такі вимоги щодо отримання, на нього мають право: 

  • українські громадяни, які залишили країну після 24 лютого 2022 року;
  • громадяни інших країн, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року і мали українську посвідку на тимчасове проживання або статус політичного притулку;
  • члени сімей вищевказаних категорій (подружжя, неповнолітні діти, близькі родичі, які перебували на утриманні).

Важливо: якщо ви вже оформили тимчасовий захист в іншій країні ЄС, в Ірландії його повторно отримати не можна. Також важливо, якщо ви проживали в іншій країні до 24 лютого 2022 року, то цей офіційний статус ви також оформити не зможете. Ця інформація перевіряється. 

Як проходить реєстрація на тимчасовий притулок у 2025 році?

Якщо обирають Ірландію, біженці з України після прибуття в країну мають подати документи в державну імміграційну службу. Подача документів відбувається особисто, їх необхідно подати до Центру підтримки України, (ось адреси): 

  • Дублін: Dublin 8 Intreo Centre, Guild Building, Cork Street, Dublin 8, D08 XH90.
  • Корк: Cork City PSC and PPSN Centre, Department of Social Protection, Hanover Street, Cork, T12 PX62.
  • Лімерик: Limerick Intreo Centre, Dominick Street, Limerick, V94 X327. Процес реєстрації у 2025 році проходить у кілька етапів.

Якщо ви прибули в країну через аеропорт або морський порт, вам необхідно відразу заявити про намір отримати Temporary Protection. Тоді митна служба вас направить безпосередньо до Центру прийому (Citywest Processing Centre).

Реєстрація в Citywest Processing Centre передбачає, що ви повинні будете надати такі документи:

  • закордонний паспорт (або внутрішній, але у 2025 році потрібен саме чинний біометричний закордонний);
  • свідоцтва про народження дітей (якщо їдете з дітьми);
  • документи, що підтверджують ваше проживання в Україні до 24.02.2022 року, це може бути будь-який документ, включно з квитанціями про оплату комунальних послуг в Україні за цей період, однак їх можуть і не вимагати;
  • ВНЖ України (якщо ви не резидент, але жили там до війни).

Після оформлення вам нададуть такі документи:

  • сертифікат тимчасового захисту Temporary Protection (жовтий папір);
  • PPS-номер (аналог ІПН, необхідний для отримання соцдопомоги в майбутньому і для вирішення інших адміністративних питань у країні, наприклад, працевлаштування);
  • направлення на проживання (якщо потрібно і можливо);
  • інформацію про подальші кроки.

Житло у 2025 році біженці в Ірландії не отримуватимуть від держави, його отримання малоймовірне, тільки в крайніх випадках і на термін до 90 днів. Квартиру доведеться шукати й орендувати самостійно, це варто врахувати й вирішити одразу. 

Які переваги дає тимчасовий притулок для українців?

Статус тимчасового захисту Ірландія для українців 2025 рік продовжує надавати, його наявність дає такі можливості:

  • право на роботу - можна офіційно працювати без необхідності оформляти додатковий дозвіл, це зрівнює наших громадян та ірландців, виключаючи труднощі з мовою;
  • фінансова допомога - щомісячні виплати від держави (сума залежить від складу сім'ї);
  • безкоштовна медицина - доступ до державних клінік, екстреної допомоги та сімейних лікарів;
  • освіта - безкоштовні школи для дітей і доступ до навчання для дорослих;
  • проживання - центри тимчасового проживання або субсидоване житло поступово скасовуватимуть, таке рішення ухвалив ірландський Парламент, причина - заохочення українців до більш незалежного життя в країні;
  • соціальні пільги - допомога для сімей, інвалідів, пенсіонерів.

Виплати нашим співвітчизникам хоч і сильно скоротилися порівняно з початковим періодом, проте залишаються. Їхній розмір наразі становить 38,80 євро на дорослого та 29,80 євро на дитину на тиждень. Якщо йдеться про вразливі категорії громадян, то дотації можуть бути більшими.

Як продовжити дозвіл на тимчасове перебування у 2025 році?

Якщо термін дії вашого тимчасового захисту закінчується 04 березня 2025 року, продовження оформлюється онлайн через сайт Імміграційної служби Ірландії (Irish Immigration). Це слід зробити на сайті https://www.irishimmigration.ie/uk/, він має українську локалізацію, що спрощує процедуру. Продовження слід зробити, щойно буде надана така можливість з точки зору офіційно затвердженого владою Ірландії рішення, це очікується в лютому 2025 року.  

При цьому для продовження вам необхідно надати копії деяких документів. Що потрібно для цього надати:

  • копія сертифіката тимчасового захисту (жовтий папір);
  • копія вашого паспорта;
  • копія карти IRP (Irish Residence Permit);
  • підтвердження проживання в Ірландії (виписки з банку, рахунки за комунальні послуги, лист від орендодавця або готелю, також підійде копія договору оренди);
  • заповнення онлайн-форми на сайті.

Далі оновлену картку IRP з продовженням терміну надішлють поштою на ту адресу, яку ви вказали під час переоформлення. Процедура продовження безкоштовна.

Особливості проживання українських біженців в Ірландії

Якщо ви ще не вирішили, в яку країну переїжджатимете, щоб сховатися від війни, але замислюєтеся про цю, то корисно буде розглянути різні питання за темами, які відкрили українці в Ірландії: форум з тієї чи іншої теми, різні канали в соцмережах, блоги і т.д. 

Ірландія - доброзичлива країна, але є нюанси, про які варто знати заздалегідь, якщо ви хочете приїхати сюди як біженця, на них варто вказати:

  • Клімат - м'який, дощовий, температура рідко опускається нижче 0°C.
  • Житло - держава виділяє безкоштовне проживання обмежено, але багато хто воліє знімати квартири. Ціни дуже високі, оренда вимагає депозиту і рекомендацій, можуть виникнути складнощі з орендою, рекомендується апартаменти знімати спільно для зниження вартості.
  • Робота - висока конкуренція, знання англійської значно підвищує шанси на працевлаштування, тому є сенс пройти курси підвищення мовних навичок, вони організовуються і безкоштовно. Ірландська мова використовується рідко місцевими жителями, хоча вона також є в країні. 
  • Дотації - вони є, але їх не вистачатиме на життя в Ірландії, тому джерело доходу буде необхідне, найімовірніше це працевлаштування.
  • Медицина - при оформленні Temporary Protection медичні послуги для українців надаються безкоштовно. 
  • Рахунок в ірландському банку - можна відкрити як фактичний у відділенні, так і онлайн-банкінг.
  • Менталітет - ірландці доброзичливі, але цінують особистий простір. Звикли до черг і ввічливості.

Якщо в цій країні порушують ваші права, то вам слід звернутися в поліцію Garda. Також зі свого боку не порушуйте закони і місцеві порядки.

Тимчасовий захист в Ірландії - це реальна можливість для українців отримати безпеку, роботу і доступ до соціальних пільг. Важливо стежити за змінами в законодавстві, вчасно продовжувати документи та адаптуватися до життя в новій країні. Ірландія дає можливість почати нове життя, але багато що залежить від вашої активності та готовності інтегруватися в місцеве суспільство.
 

Теми