Тимчасовий захист для українських біженців у Болгарії, як оформити і що потрібно знати

Тематика статті
Зміст
Чому Болгарія приймає біженців з України?
Що необхідно для отримання тимчасового притулку в Болгарії?
Перелік документів, які мають подати українці в Болгарії для оформлення тимчасового захисту
Що надає Болгарія для українців у рамках тимчасового притулку?
Поради для українців у Болгарії

Від початку збройного конфлікту в Україні, тисячі людей були змушені покинути свої домівки в пошуках безпеки і стабільності. Болгарія, як одна з країн Європейського Союзу, стала приймати українських біженців. Вона привернула увагу не тільки своєю географічною близькістю, а й відносно лояльною політикою. Багато українців обирають цю країну і в 2025 року, якщо вирішують виїхати від війни в Європу.

Розгляньмо детальніше, як насправді влаштований процес отримання тимчасового притулку, правила в'їзду до Болгарії для громадян України сьогодні, що потрібно знати українцям, щоб пройти всі етапи, і які особливості варто враховувати під час переїзду?

У нас на сайті можна знайти актуальну інформацію про можливість отримати тимчасовий захист для українців у Німеччині, що для цього необхідно. А якщо ви обираєте як країну для тимчасового проживання Чехію, то ось інформація щодо неї. 

Чому Болгарія приймає біженців з України?

Як одна з країн, Болгарія в Євросоюзі слідує міжнародним угодам, включно з тими, які стосуються прав біженців, а точніше дії параграфа №24. Це означає, що переїхати тимчасово можуть українці до Болгарії, тікаючи від військових дій. Ця програма надання притулку - закрила (болгарською), по суті, дає змогу українцям залишатися в країні на невизначений термін, водночас забезпечуючи їм певні права та послуги.

Багато наших співвітчизників вирішили залишитися на деякий час у Болгарії, зараз така можливість також відкрита. Термін дії закрили до 04 березня 2025 року, можна очікувати, що її продовжать ще на підставі дії директив Євросоюзу і внутрішніх правових документів країни, а також того факту, що військовий конфлікт триває.  

Важливо пам'ятати, що ця країна готова прийняти біженців і з іншої причини. Рішення про прийом українських громадян було пов'язане з низкою чинників, як-от підтримка прав людини, дотримання міжнародних зобов'язань і бажання допомогти в надзвичайній ситуації в рамках добросусідства і солідарності відносин Україна - Болгарія.

Що необхідно для отримання тимчасового притулку в Болгарії?

На поточний момент доступний не тільки відпочинок у Болгарії для українців, якщо вони можуть виїхати на відпочинок за кордон, у цій країні можна знайти офіційний притулок на час військових дій.  Щоб стати частиною програми нашим співвітчизникам необхідно виконати кілька кроків. Давайте розглянемо їх, що потрібно зробити: 

  • Приїзд у країну - для початку потрібно приїхати в Болгарію, це можна зробити вільно завдяки відкритим кордонам і відсутності віз для громадян України. Якщо ви не хочете відкривати закрилу, то у вас буде статус туриста, що дає вам право на перебування в країні 90 днів, а потім вам необхідно буде або оформити статус, або виїхати за межі Євросоюзу.
  • Для перетину кордону не забудьте оформити страховий медичний поліс, його можуть і не запитати під час перетину кордону, але краще, якщо він у вас буде. Сам перетин кордону Румунії, а потім Болгарії відбувається за чинним українським біометричним або іншим закордонним паспортом, з ним же ви і виїжджаєте за межі України, (виняток становлять військовозобов'язані чоловіки, для виїзду їм необхідна підстава для перетину кордону).
  • Реєстрація в місцевих органах влади. Після того як ви прибули в країну, необхідно зареєструватися в бюро з міграції та біженців (Регіональне управління Міністерства внутрішніх справ у місті або населеному пункті, куди ви прибули, а також реєстраційно-приймальний центр). Це важливий етап, щоб отримати право на легальне тривале перебування і доступ до різних соціальних програм.
  • Подати заяву на тимчасовий захист. Так українські біженці в Болгарії отримують свій статус і можуть перебувати в країні понад 90 днів, а точніше на весь термін дії закрили. Програма тимчасового захисту дозволяє громадянам України залишатися в країні без необхідності отримання стандартного статусу біженця.

Якщо вам необхідно більше інформації, то буде корисний офіційний сайт допомоги українцям - https://ukraine.gov.bg/ua/ або ж https://help.unhcr.org/bulgaria/uk/.

Перелік документів, які мають подати українці в Болгарії для оформлення тимчасового захисту

Для подання заяви на тимчасовий захист вам знадобляться такі документи:

  • закордонний паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, він має бути чинним;
  • фото - зазвичай потрібно надати дві фотокартки паспортного розміру, якщо ви реєструєтеся у великому місті, то фотографію на документ (закрилу) вам зроблять безпосередньо під час оформлення, самостійно та окремо їх робити не потрібно;
  • заповнену заяву спеціального зразка, в якій ви вказуєте свої дані та зі свого боку просите надати вам тимчасовий притулок, (документ оформляється українською мовою, вам буде надано зразок, тому тут складнощів у вас не виникне); 
  • документи на дитину або дітей, якщо ви приїхали з ними;
  • підтвердження вашого місця проживання в країні не потрібно надавати, але в заяві вам необхідно буде вказати адресу проживання, тому вам потрібно зняти квартиру в Болгарії на тривалий термін, також вам необхідно знати її точну адресу; 
  • документи, що підтверджують факт проживання в Україні до 24 лютого 2022 року, також не потрібні.

Переклад українських документів болгарською мовою не потрібен. Достатньо цього переліку. У Регіональне управління Міністерства внутрішніх справ або в реєстраційно-приймальний центр допускається увійти з особою при прийомі, яка знає болгарську мову, це спростить завдання оформлення. 

Способом знаходження місця проживання є болгарські сайти оренди житла на тривалий термін, якщо, звісно, ви не житимете постійно у знайомих або родичів.

Що надає Болгарія для українців у рамках тимчасового притулку?

Програма тимчасового захисту була розроблена на певний термін, проте її можна продовжити, якщо ситуація в Україні не зміниться. Наразі, залежно від розвитку подій, країна готова приймати українських біженців до 2025 року. Про це говорять як офіційні джерела, так і неурядові організації, що працюють із біженцями.

Давайте розглянемо, що пропонують програми для біженців з України в цій країні на цьому етапі (початок 2025 року): 

  • Можливість проживати в країні до закінчення дії статусу тимчасового захисту.
  • Робота в Болгарії для українців-біженців - згідно із законодавством, ви можете шукати роботу без особливих обмежень, навіть зареєструвати себе в центрі зайнятості. Якщо ви володієте потрібною кваліфікацією, ви можете шукати роботу в різних сферах. Однак для роботи в деяких професійних галузях може знадобитися визнання дипломів або додаткових кваліфікацій.
  • Освіта - діти українських біженців можуть навчатися в болгарських школах або відвідувати дитячі садки. Країна пропонує дітям біженців доступ до навчальних закладів. Рекомендується пройти адаптаційний процес, який іноді включає в себе курси болгарської мови. Освіта відкрита для дітей до 18 років.
  • Житлове питання. Раніше країна пропонувала державні центри для біженців, їх організовували при готелях або в муніципальному житлі, однак тепер ідеться про орендоване вами житло. Важливо розуміти, що оренда може бути дорогою особливо у великих містах, таких як Софія, Варна чи Пловдив. А ось у невеликих містах ціни можуть бути нижчими, але при цьому рівень життя може бути не таким високим.
  • Охорона здоров'я. Українці біженці в Болгарії можуть розраховувати на безкоштовну медичну допомогу в рамках програми тимчасового захисту. Однак варто враховувати, що для цього необхідно зареєструватися в системі охорони здоров'я країни й отримати тимчасовий медичний номер, інакше вам буде доступна тільки екстрена медицина. Безкоштовна страховка діє тільки перші 90 днів з моменту оформлення закрили. Далі ви повинні оплачувати страховий поліс самостійно (приблизна ціна 43 лева - 22 євро на місяць). Виняток становлять лише особи з інвалідністю (труднощами зі станом здоров'я та частковою втратою працездатності, а також неповнолітні діти). Якщо ви влаштувалися на роботу, то медичну страховку, її вартість у вас вирахують із зарплати, це зробить ваш роботодавець.
  • Соціальна допомога та дотації. Її надавала раніше Болгарія, біженці з України виплати отримували, проте зараз їх не надають, винятки становлять тільки соціально вразливі громадяни в окремих випадках. Деякі виплати можна отримати через міжнародні благодійні організації, якщо ви обґрунтуєте, що вам необхідна допомога.    
  • Вільне повернення - ви завжди можете повернутися в Україну, якщо цього забажаєте.  

Через відсутність соціальних дотацій з боку держави, Болгарія для біженців з України не найпопулярніша. Адже вам необхідно все оплачувати самостійно: оренду житла, медичну страховку, проживання, проїзд тощо. З погляду рівня зарплат країна далеко не найкраща в Євросоюзі, тому її вибирають не так часто наші співвітчизники. 

Однак тут не особливо високі ціни на продукти та оренду квартир, що приваблює сюди насамперед тих, хто має стабільний віддалений дохід, або може віддалено працювати на поточних роботодавців. 

Поради для українців у Болгарії

Якщо ви тільки перебуваєте на стадії ухвалення рішення, в яку країну тимчасово виїхати, щоб перечекати війну, то вам варто все ретельно зважити. Одним із способів зрозуміти, як живуть біженці з України в Болгарії, відгуки можуть багато чого для вас прояснити. Також не зайвим буде зрозуміти нюанси життя тут у статусі закрили. 

Давайте надамо деякі поради:

  • знайдіть житло в оренду заздалегідь, як варіант можете винайняти номер у готелі після приїзду або пожити у знайомих, поки ви шукатимете квартиру на довгострокову оренду;
  • пам'ятайте, що у вас є 90 днів на ухвалення рішення - залишатися в Болгарії чи їхати в іншу країну, термін перебування з цих днів рахуватиметься, як час перебування в ЄС взагалі до моменту, поки ви не оформили закрилу;
  • дотримуйтесь законів - порушення законів Болгарії може призвести до позбавлення статусу біженця та депортації;
  • дізнайтеся про свої права - важливо не забувати, що в даній країні є багато правових актів, які регулюють статус біженців, ознайомтеся з ними, щоб не упустити важливу інформацію, яка може допомогти вам у майбутньому;
  • будьте активними, чим швидше ви зареєструєтесь і отримаєте тимчасовий захист, тим швидше зможете адаптуватися в країні;
  • налагоджуйте контакти з місцевою діаспорою - у Болгарії є активна українська спільнота, яка допоможе вам зорієнтуватися в новій реальності, вони можуть розповісти про місцеві магазини, культурні центри, де надають допомогу, або про інші корисні місця;
  • вчіть мову, це найвірніший і найкращий спосіб адаптації, адже вам доведеться розв'язувати безліч завдань у спілкуванні з місцевим населенням;
  • якщо ви зіткнулися з труднощами, не соромтеся звертатися до місцевих організацій, що займаються допомогою біженцям, або до волонтерів, це спосіб не потрапити в іще складнішу ситуацію, адже перебування в іншій країні цілком може спричинити труднощі, особливо на початковому етапі.

Ситуація для українців, які опинилися в Болгарії, хоч і складна, але надає безліч можливостей для тих, хто шукає притулок. Країна красива і безпечна, що також є плюсом вибору на її користь. Ціни на продукти і житло можна назвати невисокими, порівняно. 

Важливо пам'ятати, що процес адаптації вимагає часу і зусиль, але з правильним підходом і підтримкою це цілком здійсненно. Болгарія, своєю чергою, надає достатньо умов для того, щоб пережити цей перехідний період і почати будувати нове життя.

Теми