Соціальне житло та оренда квартир у США для українців

Тематика статті
Зміст
Як отримати соціальне житло в США українським біженцям?
Оренда житла в Америці: як знайти і всі нюанси
Знижка 50% українцям для оренди будинку в Каліфорнії

Дуже велика кількість українців виїхала до США за програмою U4U. Вона була створена урядом Америки для біженців, які змушені були покинути домівку через повномасштабне вторгнення РФ в Україну. За цією програмою вони мають право перебувати в державі до 2 років. Для участі в ній потрібно знайти спонсора у Сполучених Штатах Америки. Він має надавати фінансову підтримку для перебування в країні на весь термін дії програми. Сума фінансової підтримки на місяць становить для дорослого - щонайменше 325 доларів, на дитину - 125 доларів. Підтримка спонсора покриває всі необхідні витрати з проживання, медичної допомоги, харчування, одягу та багато іншого.

Завдання спонсорів - або надати самостійне житло, або допомогти знайти його біженцю. Якщо ж він надає житло сам, то воно має бути комфортним і безпечним для проживання. Також можна знайти місце проживання в місцевих організаціях або урядових агентствах. За тимчасовим захистом українським біженцям у США дозволено працювати, здобувати освіту і багато інших прав, які є у законних жителів Америки.

Для наших громадян, які переїхали через війну до Сполучених Штатів, буде корисною інформація про програму Uniting for Ukraine для біженців у цій країні. Також важливо знати про дотації, які покладаються українцям у США, про це детальніше за посиланням. 

Як отримати соціальне житло в США українським біженцям?

Якщо вас оформлено за програмою U4U для українців, із житлом обов'язково допомагає ваш спонсор. Він може поселити вас у себе, а може знайти окреме житло для біженців. Спонсор повністю надає допомогу і супровід під час переїзду.

Якщо ж ви в'їхали не за спонсорською програмою, є ще кілька способів знайти соціальне житло самостійно:

  1. Притулки для бездомних. У разі відсутності фінансів на готельний номер або ліжко в хостелі, можна знайти притулок для безхатченків поруч із місцем знаходження. Для цього можна зателефонувати на гарячу лінію за номером 211, де вам нададуть усю інформацію. Тут є і перекладачі для комфортного спілкування. Також можна вбити в гугл запит «homeless shelter near me» або зайти на сайт національної бази притулків. Ще один спосіб - звернутися до відділення соціальної служби, яке розташоване ближче до вас. Батькам із дітьми зазвичай пропонують окремі притулки, тому важливо обов'язково уточнювати що з вами є дитина.
  2. Державна допомога. Українці, які прибули до Штатів до 30 вересня 2024 року і перебувають на гуманітарному паролі, мають право на допомогу з розселення. Її надають державні організації. Цією допомогою також можна скористатися в разі якщо вас виселили, а платити за орендне житло ви не можете собі дозволити.
  3. Субсидовані будинки. В Америці є обмежена кількість квартир у житлових комплексах, які субсидувала держава. Їх називають «affordable units» і надаються вони за нижчими цінами для незаможних мешканців. Наявність вільної квартири потрібно уточнювати в самому житловому комплексі, там же і залишається заявка. Знайти такі комплекси можна на сайтах resources.hud.gov, hud.gov, lowincomehousing.us.
  4. Федеральні програми. В Америці є програми Public Housing і Section 8. Це державне житло і ваучери на оренду для малозабезпечених. Але зверніть увагу, що в багатьох містах черга може становити по кілька років.

Якщо вам потрібне житло на короткі терміни або якомога швидше, то варто розглядати саме субсидовані варіанти та програми допомоги з місцевого регіону. Потрібно вбити в гугл «rental assistance in my city», щоб знайти доступні варіанти допомоги у вашій місцевості.

Оренда житла в Америці: як знайти і всі нюанси

Найголовніше питання українських емігрантів - це пошук житла. Одразу варто ознайомитися з ринком нерухомості та всіма його нюансами. Звертайте увагу на регіональні особливості. Найдоступніші ціни на житло - на Півдні, Південному Заході, Середньому Заході та в Техасі. У цій місцевості середні міста мають доступне життя та міський комфорт. Прибережні ж агломерації навпаки є найдорожчими, такі як Нью-Йорк і Каліфорнія. Це обов'язково потрібно враховувати при виборі житла в США.

Ось ще кілька нюансів, які мігранту обов'язково важливо знати про оренду квартир в Америці:

  • Обов'язково слід складати договір оренди, так званий ліз. Він є підтвердженням прописки. На цю адресу приходитимуть надалі різні листи. Це може бути рахунок за електрику, банківська карта та багато іншого. У договорі прописуються права та обов'язки обох сторін. Якщо він терміном не менше, ніж на один рік, то контракт має укладатися тільки в письмовій формі. Здебільшого вони укладаються терміном на один-два роки, також з можливим продовженням.
  • Рієлтор зобов'язаний мати ліцензію. На вашу першу вимогу агент повинен її пред'явити. Якщо ж ліцензії немає, то це нелегальні угоди. У таких випадках власники житла мають право вам відмовити в здачі приміщення, адже на рієлторі не лежатиме відповідальність за наймача. Важливо пам'ятати, що якщо вас хочуть заселити без договору (від власника), то в будь-який момент можуть просто виселити. Довести що-небудь буде вкрай складно.
  • Депозит в основному прирівнюється до місячного платежу. Він повертається при звільненні будиночка в Америці. Однак, при цьому житло має бути повністю без пошкоджень. Якщо це багатоквартирний будинок, то управителі можуть перевіряти ваше фінансове становище. Також досить часто запитують оплату на кілька місяців наперед. Пов'язано це з тим, що в мігрантів немає кредитної історії.
  • Випадки проживання за чужим договором. Частими бувають випадки, коли пропонують дожити в приміщенні за договором, укладеним на чужу людину. Це трапляється через те, що просто так розірвати його не можна, а орендарю потрібно з'їхати раніше його закінчення. У таких випадках орендаря можуть внести до чорного списку, що вплине на пошук наступної квартири. І тому шукають людей, які будуть згодні дожити термін, що залишився. Єдиний ідеальний варіант, якщо власник житла перепише договір на вас або хоча б запише вас до списку мешканців.

Знайти оголошення можна на сайтах hotels.com, Airbnb, Zillow, HotPads, RentCare, 4stay, apartments.com. Якщо ви розглядаєте спільне проживання, то хорошим варіантом для пошуку стануть Facebook marketplace, craigslist, roommates.com.

Знижка 50% українцям для оренди будинку в Каліфорнії

Департамент соцслужб Каліфорнії створив програму Housing Assistance for Ukrainians. Вона призначена для українців, які нещодавно прибули і потребують житлової допомоги. Ця програма надає допомогу тим, хто потребує комунальних і житлових питань, та підтримку домогосподарствам, які мають право на проживання в них біженців.

Вона створена для українців, які прибули після російської агресії на території України за гуманітарним паролем, програмою U4U або звичайним паролем. Тобто з 24 лютого 2022 року. Тут же учасниками можуть стати дитина або чоловік/дружина цієї особи, батько або основний/законний опікун несупроводжуваної дитини або неповнолітнього біженця.

Тут пропонується допомога як субсидія розміром 50% від щомісячної орендної плати та оплату комунальних послуг. Але дається вона не більше, ніж на шість місяців.

Обов'язковим буде підтвердження фінансової необхідності під час подання заяви. Тому варто відразу підготувати договір оренди житла в Америці, посвідчення особи, рахунок за комуналку та інші документи, що пов'язані з вашою імміграцією в Штати. Якщо ви змінюєте свою адресу або номер телефону під час дії програми, то обов'язково необхідно повідомити про це соціального працівника.
 

Теми