Які основні зміни торкнулися оренди комунального та державного майна в період дії воєнного стану

Тематика статті

Після початку повномасштабного військового вторгнення російських окупаційних військ в Україну, Кабінет Міністрів був змушений затвердити Постанову №634 від 27.05.2022 р. «Про особливості оренди державного та комунального майна в період воєнного стану». За її допомогою врегульовуються відносини орендодавця та орендаря, а також умови та правила передачі державної або комунальної власності в оренду. 

Як і раніше, оренда об'єктів держвласності здійснюється за допомогою аукціонів, що проводяться в електронній системі Прозорро.Продажі. Процедурна сторона залишилася здебільшого без змін, за винятком деяких пунктів, про які ми зазначимо нижче. 

Інформація щодо оренди державного та комунального майна в Україні конкретно по аукціонах. Також можна окремо розглянути земельні торги в оренду.  

Ключові зміни правил щодо орендованих об'єктів держвласності

Щодо вже існуючих договорів оренди, у період воєнного стану було внесено такі зміни:

  • Звільнення від орендної плати - якщо приватний підприємець (ФОП) або приватна особа є за укладеним договором орендарем нерухомості або об'єкта держвласності, і така особа призвана на військову службу, то вона автоматично звільняється від сплати орендної плати.
  • Оренда державної нерухомості без аукціону - комунальні підприємства, які повністю або частково фінансуються коштом місцевого бюджету, під час організації гуртожитків і місць проживання тимчасово переселених осіб з окупованих територій або місць, де тривають бойові дії, можуть без проведення аукціону взяти в оренду нерухомість, але водночас орендна плата за такі активи повинна становити 1,00 гривня за 1,00 квадратний метр площі.
  • Призупинення нарахування орендної плати - якщо об'єкт, зданий в оренду за договором, розташовується на тимчасово окупованих територіях або в місцях активних бойових дій, то орендна плата за таким майном нараховуватися не буде.
  • Зменшення орендної плати - орендарі єдиних майнових комплексів оплачують суму, зазначену в договорі, як і орендарі звичайного держмайна, при цьому може не враховуватися індексація для зменшення витрат орендарів. Рішення про це ухвалюють відповідні органи влади.
  • Порядок продовження орендних договорів - якщо договір оренди державного або комунального майна закінчується в період дії воєнного стану, то він вважається автоматично продовженим на період дії такого стану, а також 4 місяці після його припинення.

Зміни торкнулися і процедури здачі в оренду держмайна. Деякі положення тут також варто розглянути.        

Правила оприлюднення інформації про результати аукціону оренди в системі Прозорро.Продажі в період дії воєнного стану

Можливість передачі майна держвласності в період дії воєнного стану має узгоджуватися з рішеннями обласної військової адміністрації за місцем розташування відповідного майна. Щодо процедури, то тут також є деякі зміни. Вони здебільшого стосуються оприлюднення процедури та результатів аукціонів.

Тут можна виділити такі зміни:

  • інформація про учасників - потенційних орендарів, є анонімною і не розголошується навіть після закінчення аукціону;
  • інформація про переможця аукціону оренди в системі електронних торгів Прозорро.Продажі є закритою для публічного доступу, окрім як для авторизованих офіційних майданчиків, які здійснюють взаємодію кінцевих учасників із системою;
  • підписаний договір оренди, результати торгів, акт приймання-передачі завантажуються в електронну систему, але є закритими для публічного доступу. Такі документи будуть відкриті після закінчення воєнного стану.

Також варто уточнити, що в орендаря, узяте ним у такий спосіб майно за договором, може бути вилучено відповідно до Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного та надзвичайного стану». 
 

 

Теми