На сьогодні в Італії налічується 180 000 українських біженців, яким довелося залишити свої будинки в пошуках безпеки. Ця цифра показує лише тих, хто офіційно зареєстрований за програмою тимчасового захисту переселенців. І всім зареєстрованим біженцям є безкоштовна медицина нарівні з місцевими жителями. Якщо ж тимчасовий захист не оформлений, то українець може отримати невідкладну допомогу у відповідному відділенні, вакцинацію, відвідування фахівців, направлення на обстеження та отримати медикаменти. Все це діє безкоштовно.
Після приїзду до Італії потрібно насамперед отримати код тимчасового іноземця STP, а для дітей та вагітних – картку SSR. Вони видаються у закладі охорони здоров'я Італії за місцем проживання (Azienda Sanitaria Locale). Для його отримання буде потрібно підтвердження особи та вказівку персональних даних, тому обов'язково потрібно брати із собою паспорт. Після цього відразу слід обрати сімейного лікаря та педіатра для дитини. Там видається медична карта, за якою надається повний обсяг допомоги у сфері медицини.
Іншу інформацію про життя українців у цій країні ви можете дізнатися у нас на сайті. Вам може бути корисна стаття, чи потрібно перереєстровувати автомобіль з українськими номерами в Італії або ж, як правильно орендувати житло в Італії для українців.
Всім людям в Італії доступні безкоштовні медичні послуги або з незначним фінансовим навантаженням. Це можливе завдяки унікальній системі медичного доступу. Також тут діє медичне страхування від держави, що покриває частину послуг. Приватні ж страховки покривають більшість обслуговування у цій сфері, але весь перелік залежить від її типу та умов. В Італії для біженців з України діє безкоштовне державне медичне страхування.
Хочемо відзначити, що при працевлаштуванні із заробітної плати починає зніматися податок за дане страхування. Поки що роботи немає - страхування зовсім не оплачується.
Лікаря тут ви можете обрати самостійно, але тільки у закладі за місцем реєстрації. Але є випадки, коли українця можуть перенаправити й до іншого міста із призначенням певного лікаря. Відмовитися від лікаря пацієнт може будь-якої миті і пояснення причини, а лікар від пацієнта - лише з наданням обґрунтувань. Дітям до 14 років тут надає медпослуги лікар-педіатр.
Лікар загальної практики у цій державі надає:
До лікаря загальної практики необхідно записуватися завжди заздалегідь, а в разі потреби – викликати додому. Надання таких послуг безкоштовно. Терміни очікування залежать від густини записів лікаря та установи.
Деякі послуги можуть вимагати оплати невеликої комісії, в Італії це називається тикетом. Її розмір залежить від регіону. Звільняються від будь-яких додаткових оплат такі особи:
У центрах безкоштовної допомоги (Servizio di continuità assistenziale) надається термінова допомога навіть у неробочий час. Дітям для школи обов'язково потрібні вакцинації, які відповідають календарю вакцинування. Дорослим вакцинування бажано, але не обов'язково. Для українських дітей щеплення робляться безкоштовно у медичній установі, де реєструються тимчасові біженці.
В Італії українцям надаються такі преференції у сфері медичної допомоги:
Якщо потрібна термінова медична допомога, необхідно дзвонити за номером 112 або звертатися до відділення невідкладної допомоги (pronto soccorso). Для українців є окремий безкоштовний номер українською мовою 1500 (працює з 8.00 до 20.00). Також можна відвідати відеодзвінок з україномовним лікарем на порталі telehelpukraine.com. Для запису до лікаря в Італії існують такі сайти: Doctorsinitaly.com (тут є англомовні лікарі), idoctors.it, doctolib.it, miodottore.it. Знайти цілодобову аптеку можна на сайті farmaciediturno.net.
Записуватись до профільного фахівця потрібно обов'язково заздалегідь, тому що черги бувають навіть на кілька місяців вперед. Аналізи також бажано здавати вже після запису. Часті випадки, коли людина здала платні аналізи, після чого слід записуватися до профільного лікаря. А вільне віконце у лікаря є лише за пів року, при тому, що терміни дії результатів аналізів два місяці. У таких випадках просто губляться гроші та час пацієнта.
В Італії м'який клімат, який є сприятливим відновлення організму. Саме тому тут є житлові та напівжитлові установи для реабілітації пацієнтів з інвалідністю. Тут надаються інтенсивні та екстенсивні реабілітаційні процедури. Вони призначені для підтримки або відновлення функціональних здібностей людей із вадами (фізичними, хронічними чи сенсорними).
Також тут є домашня реабілітація. Вона надається нетранспортабельним із клінічних причин пацієнтам. Це ті люди, які не можуть лікуватися амбулаторно, оскільки транспортування ризикує для здоров'я або знижує ефективність реабілітаційного курсу.
Біженцям з України в Італії потрібен статус тимчасового притулку та медична картка, щоб закріплений сімейний лікар зміг подати клопотання на здобуття інвалідності та надання реабілітаційних програм.
Потребу реабілітації оцінює територіальний відділ мультидисциплінарної оцінки - L'Unità Valutativa Multidisciplinare. Вони використовують всю інформацію, яка є. Це можуть бути медична карта, висновок лікаря загальної практики, виписка, звіт інших фахівців, проєкт реабілітації та багато іншого.
Ось деякі реабілітаційні центри в Італії:
Хочемо зазначити, що невідкладну допомогу в цій державі можуть отримати абсолютно усі та навіть особи без документів.