Особливості оцінки майна боржника перед продажем з аукціону з точки зору законодавства

Тематика статті
Зміст
Як оцінюється перед продажем майно боржників, банкрутів або арештовані активи?

Якщо фізична або юридична особа потрапляє до категорії банкрутів, то її деяке майно може бути вилучено згідно з чинним законодавством з метою погашення заборгованостей. Таке рухоме або нерухоме майно оцінюється, а потім реалізується за допомогою публічного відкритого аукціону в електронній системі Прозорро.Продажі. 

Остаточну ціну реалізації визначатимуть самі торги, як правило, вони йдуть на підвищення ціни і рівень підвищення вирішуватиме ключову роль у його остаточній вартості. Однак на початковому етапі виконавче провадження за темою банкрутства або арешту майна має визначити його початкову вартість. Під час її визначення враховуються різні чинники: місце розташування, ліквідність, залишковий стан тощо. Як, згідно із законодавством, здійснюється оцінка арештованого майна перед продажем або власності боржника? Давайте розглянемо це питання.

У нас на сайті ви можете знайти й іншу корисну інформацію на тему роботи системи Прозорро.Продажі і не тільки. Для прикладу, особливості купівлі житлової нерухомості в період дії воєнного стану, або особливості купівлі через аукціон прав вимоги за кредитами

Як оцінюється перед продажем майно боржників, банкрутів або арештовані активи?

У цьому випадку виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності, за допомогою відповідної постанови. Велика палата Верховного Суду в Постанові від 20 липня 2022 року у справі №910/10956/15 підтвердила, що виконавець має право ухвалювати рішення про залучення оцінювача лише для оцінки майна, вартість якого може бути визначена ним самим. Водночас, нерухомість, на яку поширюється дія частини 4 статті 57 Закону України «Про виконавче провадження», має бути оцінена виключно суб'єктом оціночної діяльності.

Згідно зі статтею 20 зазначеного закону, оцінювач зобов'язаний надати письмовий звіт з питань, зазначених у Постанові. У разі неправдивої або необ'єктивної оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності він нестиме відповідальність у встановленому законом порядку. Крім того, оцінювач може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, про що його має попередити виконавець.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», оцінка майна являє собою процес визначення його вартості на дату оцінки суб'єктом оціночної діяльності за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами.

Раніше судова практика виключала можливість оскарження звітів з оцінки майна, оскільки вважалося, що такі звіти не створюють правових наслідків, а лише відображають висновки оцінювача. Однак, зміни в судовій практиці тепер дозволяють оскаржити оцінку майна в порядку оскарження дій та рішень виконавця.

У Постанові від 12 червня 2019 року у справі №308/12150/16-ц Верховний Суд постановив, що визначення ціни на майно позичальника є процесуальною дією державного виконавця або суб'єкта оціночної діяльності в рамках примусового виконання рішень уповноважених органів та суду. Ці висновки, однак, створюють певні практичні нюанси.

Згідно з частиною 5 статті 19 Закону України «Про виконавче провадження», позичальник зобов'язаний не перешкоджати виконанню рішення і повинен надати доступ до майна для проведення виконавчих дій у встановленому порядку. Проте деякі боржники не виконують ці зобов'язання, перешкоджаючи доступу виконавців та суб'єктів оціночної діяльності до майна.

Верховний Суд неодноразово вказував на неправомірність дій виконавця при оцінці майна у випадках неповного огляду нерухомості, що могло вплинути на встановлення її ціни. У справі № 461/4240/17 суд зазначив, що виконавець не має повноважень сумніватися в об'єктивності оцінки або оцінювати нерухомість самостійно, а повинен звернутися до експертного оцінювача та ознайомити сторони з результатами оцінки.

Таким чином, якщо боржник перешкоджає повній оцінці нерухомості, суд може визнати дії виконавця неправомірними, а сам боржник може отримати захист суду. Комітет з питань правової політики Верховної Ради створив робочу групу для розробки законопроєктів, спрямованих на вдосконалення процесу примусового виконання рішень. Така група вже працює над цим. 

Ухвалення норм вирішує проблему неповної оцінки нерухомості внаслідок дій боржника та сприяє своєчасному виконанню рішень про стягнення. Суд зобов'язаний запобігати зловживанням процесуальними правами, що закріплено в Конституції. Якщо скарга, клопотання або заява розцінюються як зловживання процесуальним правом, суд може їх не розглядати або повернути.

Уряд має розробляти рішення для запобігання зловживанням правами та закріплювати їх законодавчо. При цьому оціночна або початкова вартість майна має розглядатися лише як стартова ціна для продажу, і ухвалення такої норми не обмежить права боржників.
 

 

Теми