Медична страховка в Чехії для українців у статусі тимчасового захисту, що потрібно знати?

Тематика статті
Зміст
Особливості отримання обов'язкової медичної страховки для громадян України в Чехії 
Документи, необхідні для оформлення медстраховки українцям у Чехії
Умови державного медичного страхування в Чехії, які послуги надаються безкоштовно? 
Страховка в Чехії для українців, особливості продовження

Українці, хто має можливість оформити статус тимчасового захисту і залишитися в Чехії на тривалий час, обов'язково повинні мати медичне страхування. Воно спеціальним чином оформляється і є обов'язковим, а також державним. Медицина в Чехії перебуває на хорошому рівні, а з таким страхуванням з'являється можливість багато послуг отримати безкоштовно. 

Давайте розглянемо питання, що собою являє державна медична страховка в цій країні для наших громадян, які рятуються в Чехії від війни в Україні. Коли її слід оформляти, що для цього треба, приділимо також увагу тому, як її переоформити під час продовження статусу захисту.

Якщо ви перебуваєте в цій європейській країні довгий час, то вам буде корисна й інша інформація з нашого сайту. Для прикладу, як українцям у Чехії отримати за спрощеною процедурою посвідку на проживання, або ж, як найзручніше, найдешевше та найпростіше надіслати посилку з України до Чехії або назад.    

Особливості отримання обов'язкової медичної страховки для громадян України в Чехії 

Наші громадяни, які мають статус тимчасового захисту в Чехії, можуть скористатися державним медичним страхуванням, що надає безкоштовний доступ до медичних послуг нарівні з громадянами країни. Такий вид страхування є обов'язковим під час перебування в країні.

Спочатку використовується звичайний поліс туриста, що працює під час в'їзду в країну, але під час оформлення тимчасового захисту, необхідно зробити внутрішній поліс, що має назву «Všeobecné zdravotní pojištění» (Загальне медичне страхування) або VZP. 

Як оформлюються такі медичні страховки? Спочатку здійснюється реєстрація тимчасового захисту. Після прибуття до Чехії необхідно звернутися до Регіонального центру допомоги Україні (KACPU) або до відділення Поліції у справах іноземців для оформлення візи тимчасового захисту.

Потім іде оформлення медичної страховки, після отримання візи. Слід зареєструватися в системі державного медичного страхування. Це можна зробити одним із способів:

  • у Регіональних центрах допомоги Україні КАСПУ через представників страхової компанії VZP;
  • онлайн на офіційному сайті VZP або інших акредитованих страхових компаній;
  • особисто, відвідавши відділення VZP або іншої страхової компанії.

Після реєстрації ви отримаєте карту застрахованої особи. У разі оформлення онлайн документ надсилають вам на електронну пошту через кілька днів після подання документів. Карту необхідно брати з собою на кожен візит до лікаря як фактичну, так і електронну. 

Документи, необхідні для оформлення медстраховки українцям у Чехії

Щоб провести оформлення страхового медичного поліса чеського державного зразка, вам необхідно надати такі документи:

  • закордонний паспорт - біометричний документ буде основним для ідентифікації;
  • віза тимчасового захисту - вона підтверджує ваш статус у Чехії;
  • заповнену анкету у фактичній або електронній формі, це залежатиме від того, в якому вигляді ви проводите оформлення - онлайн або в паперовому вигляді.

Далі вам прийде посвідчення застрахованої особи. Після опрацювання вашої заявки ви отримаєте дублікат посвідчення застрахованої особи VZP в електронному вигляді. Цей документ можна роздрукувати або зберегти на мобільному пристрої для пред'явлення під час відвідування медичних закладів.

Документ має термін дії, страховий поліс буде дійсний стільки ж, скільки діє ваш статус тимчасового захисту. Пам'ятайте, що продовження статусу не означає автоматичного продовження страхування, вам необхідно надати інформацію щодо продовження візового режиму цього або будь-якого іншого типу. Як провести продовження, про це ми розповімо нижче.

Умови державного медичного страхування в Чехії, які послуги надаються безкоштовно? 

Давайте розглянемо, що саме покривається такою страховкою безкоштовно, а в яких випадках доведеться доплачувати? Тут працює критерій категорії громадян України в статусі тимчасового захисту або будь-якому іншому. При цьому під безоплатними медичними послугами розуміють базові необхідні процедури, огляди, консультації або лікування.

У яких ситуаціях медичні послуги будуть безоплатними, а коли вони не покриватимуться державою:

  1. перші 150 днів від дня отримання статусу тимчасового захисту страхові внески оплачуються державою і страхування є безкоштовним;
  2. після 150 днів умови залежать від вашої категорії, а саме:
  • діти до 18 років - держава продовжує оплачувати страхування;
  • студенти 18-26 років - страхування залишається безоплатним за наявності підтвердження про навчання в навчальному закладі Чехії або України;
  • працевлаштовані особи - якщо ви працюєте за договором із доходом, вищим за встановлений поріг, страхові внески оплачує ваш роботодавець;
  • батьки з дітьми - держава оплачує страхування, якщо ви доглядаєте за дитиною до 7 років або двома і більше дітьми до 15 років, для цього необхідно надати підтверджувальні документи;
  • безробітні - зареєстровані в службі зайнятості, як шукачі роботи, також отримують оплачувану державою страховку при наданні підтвердження про реєстрацію;
  • самозайняті та інші категорії - якщо ви не підпадаєте під перераховані вище категорії, ви оплачуєте внески самостійно, точні суми і порядок уточнюйте у своїй страховій компанії.

Щоб отримати обов'язкове медичне страхування в Чехії безкоштовно, необхідно відповідати категорії, перерахованій вище. При постановці на облік в Úřad práce České republiky (ÚP ČR) - центр зайнятості, ви також отримуєте доступ до безкоштовного медичного обслуговування. Однак слід розуміти, що при зміні статусу необхідно сповістити VZP. Якщо цього не зробити вчасно, то вам доведеться компенсувати ті витрати, які понесе держава, якщо ви невірно вказали ваш статус.   

Страховка в Чехії для українців, особливості продовження

Окремо варто вказати на те, як продовжити державне медичне страхування під час продовження статусу тимчасового захисту. Це робиться таким чином:

  • онлайн - на сайті VZP, починаючи з 5-го робочого дня після продовження тимчасового захисту, і не раніше, оскільки цей термін необхідний, щоб ваше ім'я опинилося в базах;
  • особисто - у відділенні VZP, надавши попередню карту страховки і документ про продовження захисту.

Важливі нюанси! Подання онлайн запиту на продовження страхування можливе з сайту VZP - https://moje.vzp.cz/refugee-insurance-renewal/. Повідомляйте страхову компанію про будь-які зміни, що впливають на оплату внесків, протягом 8 днів після їх настання. Несвоєчасне повідомлення може призвести до виникнення заборгованості.

Для отримання додаткової інформації зверніться на гарячу лінію VZP за телефоном +420 952 222 222 або відвідайте їхній сайт https://en.vzp.cz/, де доступна інформація чеською та англійською мовами.
 

Теми