Які особливості існують у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні та правилами усунення невідповідностей у публічних держзакупівлях

Тематика статті

Кабінет міністрів затвердив Постанову №1178, яка регламентує особливості проведення публічних закупівель на час дії воєнного стану, а також упродовж 90 днів від дня, коли його буде припинено або скасовано. Постанова потягнула за собою низку змін, які торкнулися і теми усунення невідповідностей у тендерній пропозиції учасника торгів. 

У зв'язку з цим є потреба в додаткових коментарях щодо цієї теми та питань, які виникають під час роботи із Законом "Про публічні закупівлі".

Як оформлюються вимоги щодо усунення невідповідностей учасника?

Оформлення вимог має бути відповідно до ч. 16 ст. 29 Закону, воно має складатися з:
переліку всіх виявлених невідповідностей;

  • конкретно зазначених вимог тендерної документації, за якими виявлено невідповідності;
  • документів або інших аргументацій, які учасник має надати для того, щоб усунути невідповідності.

При цьому замовники закупівель повинні цей перелік надіслати учаснику не пізніше двох робочих днів з моменту закінчення строку подання тендерних пропозицій. 

Які свої невідповідності учасник може виправити?

Учасник може додатково завантажити деякі документи та інші відомості, які він раніше не надав замовнику або відправив їх з помилками. Це зумовлено п. 40 "Особливостей", вони визначають відсутність відомостей або документації у складі тендерної пропозиції, які передбачає тендерна документація, цю невідповідність можливо надати учаснику додатково у вигляді переліку. 

Водночас ця можливість не поширюється на відсутність матеріального забезпечення, необхідного для участі в аукціоні, якщо ця вимога включена до тендерної документації. Також вона не поширюється на ситуацію, коли відсутня інформація або документи щодо технічних і якісних характеристик лота.

Самі по собі нові правила передбачають можливість розширеного переліку невідповідностей, які учасник може виправити, щоб відповідати кваліфікаційним вимогам. Фактично, це стосується більшої частини наданої тендерної пропозиції, крім зазначених вище обмежень.

Якщо забезпечення учасника не відповідає вимогам

У ситуації, коли замовник виявив, що документи учасника не відповідають вимогам або якийсь із документів відсутній, учасник може виправити невідповідність. Це не повинно стосуватися підтвердження забезпечення тендерної пропозиції.  Виправлення здійснюється шляхом прикріплення документації в електронній торговій системі протягом наступної доби з моменту, коли учасник ознайомився з цими невідповідностями.

Спираючись на практику роботи Антимонопольного комітету, якщо учасник надав тендерне забезпечення, але зробив це не в повному обсязі або з невідповідностями, то в нього є можливість їх виправити. Однак у цій ситуації є високий ризик того, що тендерна пропозиція може бути відхилена замовником.

Замовники під час публікації вимоги щодо виправлення невідповідностей мають враховувати дійсні вимоги Закону та відповідно до Особливостей. 

Замовник не публікує перелік невідповідностей, якщо вони:

  • не мають тендерного забезпечення;
  • відсутня інформація та/або документи щодо технічних та якісних характеристик лота.

Якщо учасник надає інформацію в тендерній пропозиції, яка має помилки, але це не призводить до змін у лоті, то такі помилки можна виправити. У зворотній ситуації складніше, оскільки потрібні додаткові уточнення, щодо яких не можна точно сказати, що вони не призведуть до змін характеристик лота.  
 

 

Теми