Вивчення польської мови безкоштовно і платно для українських біженців у Польщі, де і як це можна зробити

Тематика статті
Зміст
Види курсів польської мови в Польщі
Державні курси польської мови для біженців
Приватні курси польської мови
Онлайн-ресурси для вивчення польської мови
Як обрати курс польської мови, практичні поради

Ситуація в Україні через війну призвела до масового виїзду її громадян у різні країни Європи, і Польща стала однією з тих, де українці можуть знайти притулок. Однак для того щоб повноцінно адаптуватися в новій країні, важливо не тільки знайти житло і роботу, необхідні курси вивчення польської мови. Знання польської відкриє вам двері для успішної соціальної та професійної інтеграції, істотно спростить завдання життя в цій країні. 

Розгляньмо, де знайти безкоштовні курси польської мови, які освітні ресурси існують для поліпшення мовних навичок наших громадян у цій країні, як вивчити польську найзручніше і найпростіше?  

Для наших співвітчизників, хто проживає в цій країні у статусі біженця або під тимчасовим захистом, а також прагне приїхати сюди, ховаючись від війни, буде корисною й інша інформація. Для прикладу, які зміни відбулися в трудовому законодавстві Польщі у 2025 році, і як це торкнеться українців. Може стати в пригоді й інформація про аналоги в польських аптеках найпопулярніших українських ліків, а також особливості їхньої купівлі.   

Види курсів польської мови в Польщі

Існує кілька способів, як вчити польську мову в цій країні. Кожен метод має свої переваги, залежно від ваших уподобань і доступності часу, а також фінансів. Адже можна вчити польську мову онлайн безкоштовно або на фінансованих державою курсах у групах. Давайте розглянемо всі варіанти, а саме:

  • державні курси - проводяться в установах, що фінансуються державою, їх організовують спеціально для наших громадян та іноземців, хто тривалий час проживає в країні;
  • приватні курси - пропонують платні та безплатні заняття, які організовуються приватними установами з метою отримання прибутку або фінансуються благодійними фондами;
  • онлайн-курси - різні платформи і додатки, доступні через інтернет, за гроші або безкоштовно, є різні варіанти;
  • самостійне вивчення - якщо для вас це підходящий варіант, і ви можете робити це самі.

В останньому випадку необхідне терпіння, знайти найкращий самовчитель польської мови та польський словник, і регулярно займатися. Свої набуті в такий спосіб навички можна тренувати просто на вулицях Польщі у спілкуванні з її громадянами - носіями мови.

Перші три варто розглянути детальніше кожен окремо. Адже є проєкти та ініціативи від НКО, що організовує безкоштовні курси в Польщі для біженців.

Державні курси польської мови для біженців

Можна вивчати польську для початківців при муніципальних установах. Безліч польських міст пропонують безкоштовні курси польської мови для іноземців, включно з українськими біженцями. У великих містах такі курси організовують місцеві бібліотеки, культурні центри та інші освітні організації. Зазвичай такі програми орієнтовані на початківців і дають базові знання мови.

Наприклад, курси польської мови в Кракові, Гданську, також пропонує курси польської мови Варшава та інші великі міста країни. Вони підтримуються місцевими органами влади і по теперішній момент. Курси можуть охоплювати всі аспекти мови, від граматики до розмовної мови. Наприклад, Варшавський центр освіти для дорослих пропонує заняття, спрямовані на швидке освоєння польської мови та отримання необхідних сертифікатів.

Існують заняття і для дітей в освітніх муніципальних школах. Є вивчення польської від Міністерства Сім'ї та Соціальної Політики, воно активно підтримує програми для біженців, включно з мовними курсами. Вони зазвичай безкоштовні й організовуються у співпраці з різними навчальними закладами та соціальними організаціями.
Крім польської мови, такі курси можуть включати соціальні та культурні аспекти, що допомагає біженцям не тільки навчитися говорити польською, а й інтегруватися в суспільство.

Приватні курси польської мови

Є й приватні мовні школи, вони пропонують більш гнучкі та різноманітні курси польської мови. Тут можна знайти програми для різних рівнів знань, від початківців до більш просунутих студентів. Вони можуть бути платними або безкоштовними в рамках спеціальних соціальних проєктів.

Тут можна навести приклади, які можуть виявитися корисними: 

  • Мовна школа «Szkoła Językowa Poliglot» (https://www.poliglot.com.pl) - школа Poliglot проводить інтенсивні курси для іноземних студентів, включно з українськими біженцями. У школі пропонуються як очні, так і онлайн-курси, з фокусом на розвиток розмовних навичок. Їх зазвичай проводять кваліфіковані викладачі, і заняття проходять у невеликих групах, що сприяє кращому засвоєнню матеріалу.
  • Мовна школа «Kursy Językowe» (https://www.aftermarket.pl/domena/kursyjezykowe.pl/) - відома мережа мовних шкіл у Польщі, що пропонує курси польської для українців. Ця школа проводить заняття на різних рівнях і надає матеріали для вивчення мови як для новачків, так і для тих, хто хоче покращити свій рівень. Також передбачені заняття польської мови для професіоналів, які готуються працювати в польських компаніях.
  • Некомерційний проєкт «Fundacja Ocalenie» - він опікується підтримкою біженців і мігрантів, пропонуючи також безкоштовні курси польської мови для українців. Ці заняття допомагають новачкам швидко адаптуватися і почати спілкуватися польською. Крім мовних курсів, організація надає консультації з питань життя в Польщі та інтеграції в нове суспільство.
  • Проект «Polska dla Ciebie» (https://konfederacja.pl/polska-dla-ciebie/) - ще одна ініціатива, що пропонує курси польської мови для біженців. У рамках цього проєкту проводять заняття для всіх охочих, з ухилом на практичне використання мови в побуті та на роботі. Навчання включає як теорію, так і практичні заняття, спрямовані на підвищення рівня спілкування.

Ви також можете знайти приватні уроки у вашому місті та населеному пункті, багато з них не так і дорого коштують. Їх проводять як місцеві викладачі, так і наші українці, які спеціалізуються на мовах і добре знають українську та польську. Останній варіант буде для вас ще кращим. 

Онлайн-ресурси для вивчення польської мови

Якщо ви не маєте можливості відвідувати очні курси, ви можете вивчати польську мову у зручний час через інтернет. Веб-платформи та мобільні додатки пропонують різноманітні курси для різних рівнів. Такий спосіб має перевагу, тому що він найзручніший, але й має свій недолік, безпосереднє знаходження в групі та поблизу до викладача дає змогу сильніше інтегруватися в процес навчання. 

Тут можна навести приклади онлайн навчання:

  • Duolingo (https://pl.duolingo.com) - це популярний додаток для вивчення мов, зокрема польської. Уроки тут інтерактивні та доступні безкоштовно. Це чудовий вибір для тих, хто тільки починає вчити мову і хоче отримати базові навички. Від спасибі польською, ви швидко зможете перейти до побудови більш складних смислових конструкцій. 
  • Memrise (https://www.memrise.com) - ще одна онлайн-платформа, яка дозволяє вивчати польську мову за допомогою ефективних технік запам'ятовування. Додаток пропонує різноманітні курси, які підходять для користувачів з будь-яким рівнем знань.
  • Платформа Lingoda (https://www.lingoda.com/ru/) - пропонує живі онлайн-уроки з носіями мови, що дає змогу зануритися в мовне середовище та отримувати кваліфіковану допомогу. Курси орієнтовані на розвиток практичних навичок спілкування польською мовою. Добре підходять для швидкого опанування мови. 
  • Babbel (https://www.babbel.com/) - структуровані платні онлайн заняття з можливістю слухати вимову від носіїв мови. 

Можна знайти й інші популярні та менш відомі ресурси. У деяких містах онлайн навчання проводять бібліотеки та культурні центри. Вони не рідко проводять безкоштовні курси польської мови для іноземних громадян віддалено. 

У таких установах заняття зазвичай проходять у групах, що дає змогу практикувати мову та обмінюватися досвідом з іншими учнями. Приклад: Варшавська публічна бібліотека організовує курси для українців, що включають заняття з граматики та розмовної мови. Це чудова можливість для студентів поліпшити свої мовні навички, а для біженців швидше вивчити її на рівні розуміння.

Як обрати курс польської мови, практичні поради

Перед тим як записатися на навчання польської мови онлайн або безпосередньо в групу офлайн, вам варто для себе зрозуміти, чого ви хочете, і чим володієте. Тут варто враховувати кілька факторів:

  • ваш рівень знання мови, якщо ви тільки починаєте вивчати польську, шукайте курси для початківців;
  • вартість - безкоштовні курси для біженців доступні в більшості випадків, але є і платні курси з більш інтенсивною програмою, якщо ви не так обмежені у фінансах, то можете піти на них на платній основі;
  • гнучкість розкладу - обирайте курси, які відповідають вашому розкладу, якщо ви працюєте або навчаєтесь, це цілком можливо, адже працювати і навчатися, та ще й в іншій країні, дуже непросто;
  • мета навчання - якщо ваша мета знайти роботу, обирайте курси, орієнтовані на професійну лексику, для набуття розмовних навичок можна обрати відповідні заняття;
  • знайти вчителя або заняття можна за допомогою соціальних мереж, де у відповідних групах можна знайти слушну пораду або пропозицію, таким способом також не варто нехтувати.

Вивчення польської мови - ключова частина успішної адаптації для українських біженців у Польщі. У цій країні існує безліч можливостей для вивчення мови: безкоштовні курси, приватні школи, онлайн-ресурси та програми від некомерційних і благодійних організацій. 

Вибір відповідного курсу залежить від ваших уподобань, рівня мови, можливості оплатити їх і цілей. Знання польської відкриє нові перспективи для життя, роботи та інтеграції в польське суспільство. Також це відкриє дорогу до отримання офіційного статусу ВНЖ, якщо ви вирішите залишитися тут і вийти за межі статусу тимчасового захисту.
 

Теми