Італія приваблює іноземців, у тому числі й біженців з України, своєю традиційною кухнею, місцевими традиціями та м'яким кліматом. Тут дивовижні краєвиди та стабільна економіка, що є важливим для будь-якого мігранта. У цій державі багата культура та високий рівень життя, а місцеве населення відрізняється доброзичливістю. На перший погляд, може здатися, що Італія для біженців з України є досить дорогою. Однак, якщо не брати до уваги туристичні центри, життя в цій країні складається досить комфортно.
Більшість українців приїхали до цієї держави у пошуках безпечного життя, тому оформили тимчасовий захист - il permesso di soggiorno per protezione speciale. Маючи цей статус захисту, згідно з новими законами можна отримати іншу посвідку на проживання (наприклад, permesso di soggiorno per lavoro). Називається це конвертацією і дає у рази більше прав українцям.
Якщо ви хочете більше дізнатися про життя наших співвітчизників у цій країні, то корисна інформація є у нас на сайті. Для прикладу, де і як знайти роботу українцям без знання італійської мови. Також корисно буде знати, чи можна отримати громадянство Італії громадянам України.
Конвертація є адміністративною процедурою для зміни наявної посвідки на проживання іноземця на інший його тип. Робиться це лише за умови дотримання всіх вимог закону. Українці в Італії можуть його виконати шляхом працевлаштування або ведення бізнесу. Метод конвертування відбувається без особливих додаткових вимог та квот, потрібно лише сплатити деякі збори та податки. Сюди входять гербовий збір, податок та плата за поштові послуги. Сплатити потрібно буде і виготовлення пластикової картки з посвідкою на проживання. Проводиться дана процедура у разі, якщо зацікавлена особа запитує дозвіл на працевлаштування Італії чи підприємницькі дійства.
Тобто, якщо у вас є тимчасовий захист і ви плануєте укласти робочий контракт або відкрити свою підприємницьку справу, то відповідно до змін від 30.12.2023 року ви маєте право конвертувати цей статус на робочу візу permesso di soggiorno per lavoro.
Конвертація тимчасової посвідки на робітництво доступна за наявності трудового договору, якщо контракт включає не менше 20 робочих годин на тиждень. Щоб подати заяву, у відділенні Sportello Amico di Poste Italiane заповнюється поштовий комплект, який потім необхідно відправити до Головного управління поліції (імміграційний відділ за місцем вашої тимчасової реєстрації або проживання – domicilio).
У поштовому відділенні (Sportello Amico di Poste Italiane) необхідно взяти конверт KIT permesso, в якому будуть форми для обов'язкового заповнення. Він видається безплатно, по 1 конверту на 1 особу. З усіма заповненими паперами потрібно додати також копії необхідних документів, після чого сплатити всі відповідні збори та відправити цей конверт до відділення поліції.
Біженцям з України в Італії для конвертації візи будуть потрібні такі документи:
Загальні витрати включають:
Процедура конвертації для українських біженців в Італії насправді не є настільки важким процесом. Однак, якщо виникли труднощі чи питання, радимо звернутися до спеціалізованих юристів з правового статусу в цій державі. Вони допомагають правильно оформити всі необхідні документи, нададуть допомогу у взаємодії з місцевими органами та проконсультую з усіх поставлених питань. Якщо є проблема з мовним бар'єром, на допомогу завжди прийдуть перекладачі.
Найчастіше питання українців в Італії зі статусом тимчасового захисту - чи маю я право працювати без конвертації ВНЖ? Так, звичайно, можна працювати як підлеглий, індивідуальний підприємець, дозволені також відвідування курсів з професійної підготовки та навчання, проходження стажування та інше. Щоб влаштуватися на роботу, можна використовувати свій наявний дозвіл на проживання з тимчасовим захистом. Потрібен буде ще й італійський податковий номер (він видається ще під час подачі на тимчасовий захист). Шукати роботу можна в місцевих центрах зайнятості - Centro per l'Impiego, агентствах працевлаштування та багатьох інших організаціях як державних, так і приватних. У центрах зайнятості реєстрація відбувається безкоштовно. Тут заповнюється декларація про негайну готовність до роботи – DID. Вона заповнюється безпосередньо в центрі зайнятості (де оператори вам допоможуть у цьому процесі) або онлайн на сайті ANPAL.
Якщо ви проживаєте в Центрі Тимчасового Проживання, ви можете зареєструвати акт соціального статусу з посвідкою на проживання в Італії. Не має значення де ви проживаєте, перебуваючи під статусом біженця - у родичів, знайомих, у захищеному товаристві, в центрі розміщення переселенців і т.д. Важливо уточнювати кожну деталь у місцевому муніципалітеті, але мати договір про оренду чи володіння житлом – не є обов'язковою умовою для отримання ВНЗ в Італії українцям.