Державний департамент США надає громадянам інших країн статус тимчасового захисту. Він доступний для тих біженців, які не мають можливості повернутися до своєї країни через різні небезпечні ситуації, наприклад, стихійні катастрофи або збройні конфлікти. Після повномасштабного вторгнення РФ на територію України, Америка почала приймати українських біженців з наданням політичного притулку за різними програмами. Тимчасовий статус захисту, він же Temporary Protected Status, забезпечує українців правом на роботу та захистом від депортації.
Міністерством національної безпеки США було ухвалено рішення ще 11 квітня 2022 року про надання статусу TPS для українців. Він діє до відповідної дати дії самої програми, призначеної урядом. Момент подання заяви тут роль не вирішує. Наразі департамент продовжив цей статус для захищеного перебування українців у США до 19 квітня 2025 року. Це рішення було ухвалено, оскільки бойові дії на території України продовжуються.
Як оформити тимчасовий захист у Європі, у нас на сайті можна знайти корисну інформацію з цього питання. Як отримати статус тимчасового захисту в Німеччині українцям. А ось, як оформити проживання біженця в Чехії українським громадянам.
Українці, які в'їхали до Сполучених Штатів Америки 11 квітня 2022 року чи раніше, мають змогу заявитись на отримання статусу тимчасового захисту. Також це стосується тих, хто був фізично в Америці з 19 квітня 2022 року на безперервному перебуванні. Ті українські мігранти, які є законно постійним резидентом, не можуть подавати документи для отримання Temporary Protected Status.
Попри нинішній імміграційний статус, українцям доступний TPS у США. Це не поширюється на власників green card та тих, хто вже є громадянином Сполучених Штатів. Якщо заявника було засуджено в Америці за будь-який тяжкий злочин, або два і дрібніші провини, то право на участь у цій програмі змінюється. Якщо іммігранта колись було заарештовано, засуджено за злочини або викликано до суду, то ми радимо проконсультуватися з експертами імміграційних законодавств ще до подання заяви на статус тимчасового захисту. Варто зазначити, що з будь-якого питання у цій державі можуть вимагати свідоцтво про розпорядження.
Також варто обговорювати питання з адвокатом, якщо було подано заявку на отримання притулку раніше і є справи, які очікують на розгляд. Це потрібно робити до подання заявки на цей статус, оскільки отримання притулку несе за собою певні наслідки для осіб, яким надано Temporary Protected Status.
Подання заявки українцем на TPS США не відбувається автоматичним шляхом. Для цього потрібно обов'язково заповнити форму I-821 і відправити її одним із двох шляхом:
Статус TPS набирає чинності не з дати отримання, а одразу після схвалення заявки Службою Громадянства. Хочемо звернути вашу увагу, що розгляд заявки може тривати від 6-8 місяців, оскільки перевіряється дуже багато інформації особи.
Подання заявки насправді є досить складним процесом. Вам потрібно буде довести такі факти:
Ось повний список документів, які вам потрібно буде надати, крім заяви на статус захисту:
На кожного члена сім'ї подається окрема заявка на надання статусу TPS Ukraine. Кожна з них включає комісію, якщо сімейство не надавало заяви на звільнення від плати. Подавати цю заявку можна як одночасно, так і в різний час. Дуже важливо, щоб кожен заявник відповідав вимогам цього статусу індивідуально.
Українцям в Америці надається чимало допомоги та прав при отриманні статусу тимчасового захисту від держави. Отримати допомогу у поданні заявки на такий статус можна на порталі спеціального програмного забезпечення bit.ly/TPSClinics. Вони надають юридичну допомогу українцям та співпрацюють з багатьма іншими організаціями. Консультації проводяться онлайн з адвокатами та перекладачами. Ця програма діятиме, доки не закінчиться дозвіл на подання заявок TPS урядом. Також зареєструватися на допомогу у подачі заяви можна на сайті ще однієї некомерційної організації lawyers for good government. Такі організації допомагають також з отриманням дозволу на працевлаштування.
Найважливіший нюанс, який обов'язково потрібно знати українцям у США зі статусом тимчасового захисту, який отримав TPS, працевлаштування не стає доступним автоматично. Для того, щоб розпочати робочу діяльність, потрібно окремо подати заяву про дозвіл на працевлаштування, форму I-765. Це можна робити навіть одночасно з поданням самої заявки на захист. Якщо ви вже маєте дозвіл, то заяви також варто подавати разом.
Ще один дуже важливий момент: українцям, які мають гостьові візи В-1, В-2, потрібно в обов'язковому порядку поговорити з адвокатом щодо окремих умов працевлаштування. Це пов'язано з тим, що такі типи віз не дозволяють працювати під час перебування з подібним статусом. Так може бути порушено свій візовий статус, внаслідок чого більше не може бути використана така віза для повернення чи перебування у Штатах.
Зверніть увагу, що згідно з чинними законами, статус TPS діє до 19 квітня 2025 року. Якщо уряд Америки ухвалить рішення про його продовження ще на 18 місяців, вам обов'язково потрібно буде подавати заявку на перереєстрацію. Це відбувається під час будь-якого продовження терміну дій дозволів.
Автоматичного дозволу на отримання громадянства або законного постійного проживання в Америці вищезгаданий статус не надає. Але якщо у вас є green card і відкрити статус Ukraine TPS, то ви можете подати заяву. Так само, якщо ви маєте право подати заявку на постійне проживання протягом чинного статусу захисту (цьому може сприяти шлюб на громадянині або постійному жителі США), то можна спокійно подати заяву на отримання спочатку green card, а згодом, відповідно, і на громадянство.