Не всі свіжі продукти харчування, які ми купуємо на ринках або в магазинах будуть корисними для нашого організму. Сучасні методи вирощування культурних рослин включають обов'язкове використання мінеральних добрив. Це збільшує врожайність, але варто порушити норму і додати в ґрунт більше, ніж треба, нітрати чи сульфати, і вирощені на такій землі овочі, зелень чи фрукти вже нестимуть шкоду людям. Щоб точно знати, в яких концентраціях містяться ці хімічні сполуки в куплених вами свіжих овочах, зелені, коренеплодах, м'ясі, рибі та інших продуктах, застосовується спеціальний прилад - нітратомір.
Давайте детальніше розглянемо його з точки зору різновидів такого обладнання, а також його можливостей і принципа роботи.
Спочатку розглянемо тему, де саме застосовуються нітратоміри? Тут можна виокремити кілька напрямків їх використання:
Яким чином перевіряється така якість? У законодавстві нашої та інших країн існують обов'язкові норми вмісту в сирих продуктах нітратів та інших хімічних сполук, що скупчуються під час удобрення ґрунту. Якщо такі норми порушені, то можна говорити про те, що плоди чи інші культури шкідливі для здоров'я і їх вживати в їжу не слід.
Саме з цими нормами і порівнює нітрат-тестер обчислене значення за кожним конкретним плодом, тому і результат виходить наочним, бо відразу стає зрозумілим ступінь небезпеки.
Як приклад можна запропонувати деякі такі норми, а саме ГДК (гранично-допустима концентрація) нітратів за конкретно взятими продуктами:
Такий список великий і стосується практично всіх рослин, які людина вживає в їжу. У такі норми потрапляють також і субтропічні/тропічні плоди. Винятком є цитрусові культури, через підвищений вміст у них вітаміну С, накопичення нітратів у них практично не відбувається.
Якщо ви купуєте для побутових потреб нітрат-тестер, то варто вказати на принцип його роботи. Варто зазначити, що сучасні нітратоміри - це портативні невеликі за розмірами прилади, які просто носити з собою скрізь. Ними легко користуватися, а результати вимірювань відображаються не тільки у вигляді числового значення, а й за допомогою візуально зрозумілого колірного оформлення та коментарів.
Як працює нітратомір? У будь-якому свіжому плоді є різні мікроелементи, вітаміни, власні соки, які забезпечують природну електропровідність, якщо пропускати через м'якоть плода невеликий за величиною струм. У результаті цієї електропровідності ми отримаємо вихідну напругу, яку можна вважати нормальною для конкретно взятої культури.
Якщо всередині плоду є надлишок вмісту нітратів, то сама по собі їхня наявність буде відчутно зміщувати природну картину електропровідності в бік збільшення напруги на контактах. Що вищий зсув до збільшення, то більша концентрація нітритів і нітратів у м'якоті, що реєструє прилад і відображає на дисплеї в наочному для нас вигляді.
Тепер кілька слів варто сказати про різновиди нітрат-тестерів для побутового застосування. Нітрати не єдиний небезпечний фактор, що руйнує наше здоров'я, точніше сказати надлишок у нашому організмі цієї хімічної сполуки. Є й інші небезпеки.
До них належить якість питної води, яку ми щодня вживаємо в їжу, готуємо на ній, просто п'ємо або кип'ятимо. Йдеться про такий параметр прісної води, як її жорсткість або м'якість. Жорстка вода за постійного вживання зруйнує наше тіло і призведе до появи хронічних захворювань, а також псуватиме побутову техніку.
Постійно вживана в їжу м'яка вода теж не корисна. Тому важливо знати цю її характеристику, і в цьому може допомогти нітратомір, що має додаткову функцію - вимірювання якості води.
Ще одним негативним фактором є підвищений радіаційний фон. Він може утворитися на місцевості, наприклад, під час техногенної аварії, що буде катастрофою, але, на щастя, трапляється рідко. Іншим фактором ураження від джерела підвищеної радіації може виявитися будь-який предмет у побуті (неякісні будівельні матеріали, вода з-під крана з артезіанського джерела (газ радон), предмети, винесені з Чорнобильської зони відчуження, старовинні предмети, при створенні яких застосовували радіоактивні ізотопи і т.д.). Допомогти дізнатися радіаційну обстановку навколо вас і у вашому домі допоможе дозиметр радіації, і його також вбудовують у побутові нітрат-тестери.
І так, можна описати такі різновиди нітратомірів з точки зору можливості виконувати ними різні функції:
Природно, що вартість у всіх цих різновидів буде відрізнятися. Що більше опцій включено, то дорожча вартість приладу. Хоча така логіка і є природною.
Кілька слів варто сказати з приводу вибору нітрат-тестера для себе особисто і своєї сім'ї. Якщо ви хочете знати лише величину вмісту нітратів і нітритів у продуктах, можна купити відповідний прилад з однією опцією. Така ж логіка допоможе й заощадити.
Однак за бажання отримати більше відомостей про екологічне оточення у вашій оселі та місці, в якому ви живете, варто придбати більш функціональну модель нітратоміра. За більші функціональні можливості доведеться і більше заплатити за прилад, але разом із цим ви отримаєте більше корисних опцій. Найкращим у цьому сенсі є нітрат-тестер із наявністю в ньому одразу всіх трьох згаданих вище опцій, хоча він і матиме найбільшу вартість.