На якомусь етапі ті українські громадяни, хто обрав Польщу як країну, де можна сховатися від війни, будуть змушені шукати роботу. Це дозволить їм мати необхідне джерело прибутку для нормального життя. У цьому питанні існують різні офіційні види трудових відносин між працівником та роботодавцем.
Ми вкажемо на них, але детальніше розглянемо основний тип договірних відносин - Umowa o pracę (Умова про працю), який передбачає прийняття на роботу працівника на ставку до штату з відповідними польським Трудовим кодексом гарантіями та обов'язками.
Якщо ви знаходитесь в даній країні на довгостроковій основі і є українським громадянином, то вам буде цікава інформація про те, що дає отримання ідентифікаційного коду PESEL українцям у Польщі, і як його отримати. Також у нас на сайті можна дізнатися, як обміняти українські права водія на польські.
У Польщі кожен офіційно працевлаштований працівник зобов'язаний підписати трудовий договір відповідно до Трудового кодексу, який є в країні. Без цього договору офіційне працевлаштування вважається незаконним та загрожує штрафом. Можна виділити такі види трудових договорів:
Не рідко роботодавці надають перевагу альтернативним контрактам, таким як "умова злецення " або "умова про дзело ", особливо для іноземців, включаючи українців, оскільки вони не вимагають дотримання всіх трудових норм і знижують відповідальність роботодавця.
Давайте розглянемо докладно перший і основний тип договірних відносин, а саме «умова про працю» (далі - трудовий договір), що слід знати працівникові, з яким його укладають.
Трудовий договір у Польщі має кілька різновидів, кожен із яких залежить від умов та строків працевлаштування.Тут можна назвати такі типи договорів:
Якщо ви серйозно плануєте влаштуватися на тривалий час на запропоновану посаду у фірмі, вам варто підписати перший варіант. Погоджуйтесь на випробувальний термін, якщо на цьому наполягатиме роботодавець, але з підписанням відповідного договору. Наслідком найкращим варіантом буде укладання необмеженого за часом виду трудового договору.
Давайте позначимо основні пункти, які мають утримуватися у договірних зобов'язаннях між працівником та роботодавцем. Тут є норми та правила, які цей документ має включати:
Стандартно у Польщі робочий тиждень має складатися з 40 годин. Якщо йде переробка, то вона має бути оплачена за підвищеним тарифом чи у майбутньому працівникові мають бути виділені відповідні години отгула. Також підвищений тариф передбачається для роботи понад норму у вихідні дні та свята.
Укладаючи «умову о праце», працівник отримує низку захищених прав:
Роботодавець зобов'язаний сплачувати внески до системи соціального забезпечення (ZUS), які покривають пенсійні виплати, медичне страхування, безробітне страхування та інші перерахування. Ці ж соціальні гарантії вже від держави отримує працівник у разі потреби, якщо в нього підписано основний варіант трудового договору.
Розгляньмо обов'язки працівника при виконанні ним своєї роботи. Тут можна виділити такі:
Якщо ви чи ваш роботодавець вирішать припинити трудові відносини, це має відбуватися з урахуванням підписаного сторонами трудового договору. Він може бути припинений з різних причин, а саме:
Повідомлення про те, що ви хочете звільнитися з роботи в Польщі, регламентується, воно залежить від часу роботи в даній компанії. Після такого повідомлення ви зобов'язані пропрацювати ще 2 тижні, якщо ви на посаді менше 6 місяців; місяць, якщо працюєте до 3-х років на цій фірмі, 3 місяці у ситуації, коли працюєте понад три роки.
Окрім стабільності отримання доходу та забезпечення вас роботою, цей тип договірних зобов'язань надає інші вигоди. Сюди належить соціальне та медичне страхування, страховка від безробіття, перерахування до пенсійного фонду дають право у майбутньому на отримання пенсії.
«Умова о праце» надає захист від раптового звільнення, якщо було укладено безстроковий договір. Він забезпечує більш передбачуване та стабільне, захищене перебування в цій країні, що для українських громадян, які перебувають у Польщі у статусі тимчасового захисту чи будь-якого іншого офіційного, дуже важливо.