Словаччина для українців: усі нюанси про тимчасовий захист
Зміст
Словаччина для біженців з України: на яку допомогу можна розраховувати і які умови її отримання
Як відбувається оформлення тимчасового захисту в Словаччині?
Біженство в Словаччині для українців: чи можливий виїзд із країни з цим статусом
Культурний достаток, мальовничість і добродушність народу Словаччини завжди приваблювали іноземних туристів. Ця держава притягує українців своїми перспективами для життя та навчання. Більшість біженців з України обрали саме Словаччину як безпечне місце проживання. Адже багатьом із них довелося покинути свій дім у терміновому порядку через повномасштабне збройне вторгнення РФ на територію України.
У Словаччині тимчасовий захист для українців було продовжено владою до 4 березня 2026 року. Це один із найлегших способів легального перебування в країні ЄС. У цій державі отримання цього статусу не займає багато часу. Заяву на надання захисту подають після прибуття до Словаччини, на це дають кілька днів для ухвалення рішення.
Якщо ви тільки розглядаєте варіант із виїздом за кордон, то вам будуть корисні й інші статті на цю тему. Наприклад, як отримати статус тимчасового захисту українцям у Болгарії, особливості оформлення закрили. Або, оформлення тимчасового захисту українців у Німеччині, що потрібно знати, і як проходить повна реєстрація.
Словаччина для біженців з України: на яку допомогу можна розраховувати і які умови її отримання
Тимчасовий захист видають не кожному українцю. Для його отримання існують окремі умови:
- Скористатися умовами програми можуть тільки ті українці та їхні члени сім'ї, яким довелося вимушено покинути Україну внаслідок збройного конфлікту.
- Біженство в Словаччині надається особам і членам їхньої сім'ї, які отримали національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року. Члени сім'ї також повинні були на цей момент проживати в Україні.
- Подати заявку можуть іноземці з посвідкою на постійне проживання в Україні на момент 24 лютого 2022 року, які не можуть повернутися у свою державу безпечно.
У різних країнах Євросоюзу умови тимчасового захисту дещо відрізняються. Ось які послуги отримують українці під час оформлення притулку в Словаччині:
- Медицина. За нагальної потреби біженцям надають невідкладні медичні послуги та забезпечують доступ до системи охорони здоров'я цієї країни. Але базові послуги медицини будуть платними.
- Житлове питання. Уряд Словаччини надає тимчасове житло. Робиться це через реєстраційний центр. Держава активно підтримує тих, хто згоден забезпечити переміщеним особам безкоштовне житло. Після 1 березня 2025 року залишатися в притулку можна тільки на 60 днів (хто подавався на програму раніше - міг проживати 120 днів).
- Фінансова допомога. Є можливість ще отримувати грошове забезпечення на основні потреби. Її видають міжнародні організації або уряд.
- Стільниковий зв'язок. У центрах реєстрації біженців безплатно видають місцеві SIM-картки з доступом до дзвінків та інтернету.
- Освіта. Для підлітків і дітей дозволено навчання в будь-яких навчальних закладах Словаччини.
Житло надається здебільшого в готелях або словацьких сім'ях. Також українці мають право працевлаштовуватись. Однак, вести підприємницьку діяльність, перебуваючи на статусі тимчасового захисту Словаччини, вони не можуть.
Зверніть увагу, що подавати заяву на отримання захисту потрібно саме в тій країні, де ви плануєте залишатися надалі.
Як відбувається оформлення тимчасового захисту в Словаччині?
Важливо пам'ятати, що отримання статусу біженця - це тривалий процес. Але якщо подаватися на тимчасовий захист, статус ви отримаєте практично відразу, оскільки це є спрощеною процедурою. Щоб оформити тимчасовий захист Словаччини, потрібно пройти кілька основних етапів:
- Реєстрація онлайн. Потрібно подати онлайн-заяву на тимчасовий захист (Dočasné útočisko). Це необхідно виконати ще до подачі документів у відділення поліції, інакше їх просто не приймуть. Зробити це можна на сайті Міністерства внутрішніх справ Словаччини.
- Попередній запис на прийом. Після онлайн-реєстрації потрібно забронювати час і дату візи в обране відділення поліції, щоб надати документацію. Це робиться в тому ж розділі офіційного сайту Міністерства, де подавалася заява. Дуже важливо: на кожну людину час реєструється окремо.
- Візит до поліцейської дільниці. Прийом заяв проводиться тільки по вівторках і четвергах з 7.30 до 13.30. У цей момент у вас має бути з собою документ, який підтвердить особу (наприклад, закордонний паспорт).
- Вибір відділу місцевої поліції. Варто вибирати найбільш зручне відділення для вас, незалежно від майбутнього місця проживання на території Словаччини. Відділень у справах іноземних громадян загалом 13: у Братиславі, Нітрі, Тренчині, Банській Бистриці, Кошице, Ружомбероці, Трнаві, Нових замках, Міхаловці, Дунайській Стреді, Римавській Соботі, Пряшеві та Жиліні.
- Подача документації. За наявності закордонного паспорта, тимчасовий захист видають негайно. Якщо ж документа, що підтверджує особу, немає, то очікувати на розгляд заявки від 30 днів і більше.
Після розгляду вашої заяви, видається документ із позначкою «Dočasné útočisko». Він підтверджує легальне перебування в Словаччині.
Біженство в Словаччині для українців: чи можливий виїзд із країни з цим статусом
Найчастіше запитання українців - чи можна залишати країну на тимчасовому захисті? Так, перебуваючи на статусі тимчасового захисту ви маєте право виїжджати за межі Словаччини. Ви можете спокійно повернутися в Україну, якщо це необхідно, без втрати цього статусу і наданих пільг. Але обов'язково варто дізнатися у місцевої влади, який максимальний термін такої подорожі, оскільки в деяких країнах ЄС такий дозвіл діє лише на певні терміни.
Також дозволено подорожувати країнами Євросоюзу. Але якщо ви вирішили залишитися жити в іншій країні, то також необхідно дізнатися, чи надають вони статус тимчасового захисту після того, як його було видано в іншій державі. Нині не всі країни-члени Європейського Союзу приймають біженців, які вже мають цей статус. Якщо обрана держава згодна прийняти вас за даною програмою, то статус біженця в Словаччині буде автоматично анульовано.