Продаж земельних ділянок в Україні через аукціони Prozorro

Тематика статті
Зміст
Реалізація ділянок землі несільськогосподарського призначення
Як виглядає ринок землі с/г призначення в Україні?
Особливості оренди або купівлі землі з аукціону Прозоро

Розвиток ринку землі в Україні йшов повільно та з труднощами, особливо це стосується ділянок сільськогосподарського призначення. На даний момент купівля сільгосп землі можлива як фізичним особам – громадянам країни, так і компаніям, які зареєстровані в нашій країні, а їх власники та кінцеві бенефіціари також є громадянами. Для юридичних осіб обмеження площі купівлі с/г ділянок становить до 10 тисяч гектар. Звичайні громадяни можуть купити землю за площею до 100 га.  

Як виглядає ринок землі на даний момент, давайте розглянемо цю тему детальніше. Якщо інформація з цієї теми вас цікавить, то ви можете дізнатися більше у нас на сайті. Ось корисна стаття на тему, як проводиться оренда комунальної і державної сільськогосподарської землі у воєнний час, або актуальні аукціони з реалізації земельних ділянок в Україні

Реалізація ділянок землі несільськогосподарського призначення

Земельні ділянки, які не використовуються для аграрних цілей, можуть бути продані або здані в оренду. Якщо вони мають конкретного власника – комерційне підприємство чи приватну особу, він може їх продати. До продажу також допускаються несільськогосподарські землі державної власності. 

Такі ділянки за рішенням місцевої влади чи держкомпаній приймається рішення продати, вони потрапляють до Фонду держмайна, де визначається їхня стартова ціна на торгах, а самі вони докладно описуються. Далі оголошується аукціон на конкретний день та час.
Будь-які бажаючі можуть придбати такі земельні ділянки, виняток становлять фірми та особи, які підпадають під Закон «Про санкції». Продаж відбувається у конкурентній боротьбі, де виграє той учасник, хто дає за лот найвищу ціну. 

Які не с/г землі можна купити в Prozorro:

  • землі під приватну забудову – ділянки для житлових будинків різного типу (котеджне містечко, багатоповерховий комплекс, приватна забудова тощо);
  • землі під комерційну забудову – комерційні будинки, офіси, торговельні та розважальні центри;
  • промислові землі – призначені для будівництва та експлуатації промислових об'єктів, таких як заводи, фабрики, склади;
  • землі під інфраструктуру – ділянки для транспортних об'єктів, паркувань та інших схожих інженерних споруд;
  • землі для рекреації - парки, зони відпочинку, спортивні майданчики, санаторії та інше.

Можна вибрати призначення землі, яке вас цікавить, знайти там привабливі для вас торги і взяти в них участь.   

Як виглядає ринок землі с/г призначення в Україні?

Якщо землі, призначені для виробництва сільськогосподарської продукції, належать недержавному власнику, він може свою ділянку продати. Зробити це він може як самостійно, так і за допомогою електронної системи Прозоро.Продажі. Другий варіант може принести йому більше вигоди, тому що це популярна платформа, де земельний ринок добре представлений, а отже, можна більше отримати і залучити на торги більше учасників. 

У ситуації, коли сільськогосподарські ділянки є власністю держави у тій чи іншій мірі, такі наділи продавати забороняється згідно із законом. Однак вони якщо не можуть використовуватися, повинні бути здані в оренду. Процес оренди такої землі може бути реалізований лише через платформу Прозорро.Продажі (за рідкісним винятком).

Це означає, що взяти в оренду с/г земельну ділянку державної власності можна лише через аукціон у чесній конкурентній боротьбі. Як проходять такі аукціони, і що необхідно, щоб взяти участь у них, давайте розглянемо питання докладніше.  

Особливості оренди або купівлі землі з аукціону Прозоро

Можна детальніше розглянути, що вам необхідно робити, щоб взяти участь у торгах з продажу чи оренди будь-якого призначення. Послідовність дій виглядатиме так:

  • пошук потрібної вам ділянки, це можна зробити на офіційній платформі електронної системи або на сайті (https://rialtotenders.com.ua);
  • оцінка лота, що сподобався, що передбачає його перспективність і можливі ризики купівлі (оренди);
  • реєстрація на одному з офіційних майданчиків Prozorro, за їх допомогою відбувається взаємодія між системою та учасниками, вибір майданчика залишається за вами, вони мають рівні права та можливості щодо доступу до головної платформи;
  • подання необхідних документів про себе – верифікація учасника;
  • подання заявки на торги із внесенням гарантійного внеску та своєї комерційної пропозиції;
  • участь у торгах у призначений термін та час – у трьох раундах у вас буде можливість, щоб дати найкращу ціну за лот, у кожному раунді по одній спробі, і на кожен раунд у вас буде три хвилини;
  • автоматичне оголошення переможця, який дав найкращу цінову пропозицію;
  • якщо ви стали переможцем, то з вами підписується протокол торгів, потім ви підписуєте договір оренди або купівлі-продажу та вносите повну суму;
  • у разі продажу переоформлюєте ділянку на себе.

Аукціони Прозорро можуть дати можливість знайти хорошу ціну на землю, плюс є з чого обрати по регіонах країни та конкретним лотам. За бажанням ви можете звернутися до нас за консультацією з приводу питання про земельні аукціони, що вас цікавить. Наші юристи спеціалізується на темі роботи з Prozorro та можуть допомогти вам у будь-якому питанні та на будь-якому етапі.   

 

Теми