Мала приватизація та воєнний стан, які є зміни та що відбувається в цій сфері

Тематика статті

Держава зацікавлена у продажі майна, що перебуває у неї у власності в період дії воєнного стану в Україні. Насамперед це надходження до бюджету, які вкрай необхідні. Тому процес реалізації активів за програмою мала приватизація продовжився з моменту початку повномасштабного вторгнення.

Давайте розглянемо, що змінилося, які плани будує держава в цій сфері, що купують на таких аукціонах? Варто також зазначити, що мала приватизація передбачає згідно із законом, що оціночна вартість об'єкта на торгах не перевищуватиме 250 мільйонів гривень. 

Якщо вас цікавлять об'єкти малої приватизації, виставлені на торги в поточний момент, то ось вам посилання на них. Тут актуальні пропозиції, які можна відфільтрувати і за регіонами нашої країни. Новини роботи системи Прозорро.Продажі також можна дізнатися у нас на сайті.  

Як проходять аукціони малої приватизації, особливості та переваги

Мала приватизація в Прозорро являє собою процес продажу державного майна за допомогою електронної системи публічних закупівель «Прозорро.Продажі». Цю систему було запроваджено для поліпшення прозорості та ефективності приватизаційних процесів. Ось основна інформація про малу приватизацію в Прозорро:

Основні аспекти малої приватизації в Прозорро:

  • публічність - усі аукціони проходять відкрито, а інформація про лоти та учасників доступна для всіх. Це знижує корупційні ризики і створює рівні умови для всіх учасників;
  • доступність - будь-який охочий, чи то фізична особа, чи то організація, може взяти участь в аукціонах, подавши заявку через авторизований електронний майданчик;
  • простота участі - достатньо зрозуміти, як працює система електронних аукціонів, щоб успішно брати участь у торгах;
  • різноманітність об'єктів - у рамках малої приватизації продаються різні види майна, включно з нерухомістю, транспортними засобами, обладнанням та іншими активами;
  • застосовується різна аукціонна модель - майно продається через аукціони, які можуть бути англійськими (з підвищенням ціни) або голландськими (зі зниженням ціни).

Якщо говорити про переваги придбання об'єктів держвласності, то тут з'являється для покупців можливість придбати цікавий актив за вигідною ціною. Причому остаточна ціна виходить за результатами проведених торгів, і будь-який учасник може впливати на неї під час аукціону. Крім цього, електронні аукціони дають змогу швидко та ефективно укладати угоди, без необхідності тривалих бюрократичних процедур.

Схематично процедура участі в аукціоні Prozorro.Sale з малої приватизації виглядає так:

  • пошук об'єкта - на нашому сайті можна знайти доступні актуальні лоти з цієї теми з описом і початковою ціною;
  • реєстрація на майданчику - для участі в аукціоні необхідно зареєструватися на одному з авторизованих електронних майданчиків, їхній перелік зазначається на офіційному сайті Прозорро.Продажі;
  • підготовка документів та оплата обов'язкового внеску - подання заявки на участь в аукціоні вимагає певного набору документів, включно з підтвердженням оплати гарантійного внеску;
  • участь в аукціоні - після підтвердження реєстрації на торги, учасник може подавати свої ставки в режимі онлайн під час проведення самого аукціону та у своїй ціновій пропозиції;
  • укладення угоди - переможець аукціону підписує договір купівлі-продажу та оплачує залишок суми, далі він може оформляти придбане майно на себе.

Мала приватизація через Прозорро є сучасним та ефективним інструментом управління державним майном, що сприяє прозорості та чесності в процесі приватизації.

Особливості проведення аукціонів малої приватизації в Прозорро у воєнний час

Можна сказати, що після введення воєнного стану в країні, в електронних аукціонах системи Прозорро відбулися невеликі зміни. Сама система продовжила роботу в штатному режимі. Тут можна вказати на те, що уряд проголосував за внесення змін до ЗУ «Про приватизацію державного та комунального майна». Наразі забороняється проводити торги з реалізації лотів майна в зоні активних бойових дій або поруч із нею. Це базова зміна. 

Якщо говорити про плани, то, для прикладу, на 2024 рік Фонд державного майна запланував продати за даною програмою майна та активи на суму близько 4,0 мільярдів гривень. На торги виставляють і ще виставлять до кінця року:

  • 1003 об'єкти окремого майна;
  • 275 єдиних майнових комплексів;
  • 70 об'єктів незавершеного будівництва;
  • 59 об'єктів соціально-культурного призначення;
  • 46 пакетів акцій.

Також відкривається велика приватизація, де одними з перших лотів буде спроба продати славнозвісний готель «Україна» в центрі Києва, та Об'єднану гірничо-хімічну компанію (ОГХК) з початковою вартістю майже 4,0 мільярда гривень.   

Що найбільше купується на таких торгах?

Повертаючись до малої приватизації, то слід вказати на позиції, які найбільше приваблюють покупців електронних торгів. Насамперед найбільш ліквідними є підприємства компанії ДП «Укрспирт», на них спостерігається найбільше зростання цін і конкуренція. 

Друга позиція за популярністю, це різні об'єкти нерухомості нежитлового фонду державної та комунальної власності. Далі можна вказати на інтерес до нерухомості, розташованої в індустріальних і виробничих районах населених пунктів і міст. Після цих позицій інтерес уже поширюється на бази відпочинку та санаторії, що перебувають у держвласності, розташовані в перспективних місцях.

Однак, як зазначають фахівці, сумарний інтерес інвесторів і покупців до державної нерухомості залишається низьким.
 

 

Теми