Які державні дотації доступні українцям у Словаччині

Тематика статті
Зміст
Словаччина допомога українцям: нові правила
Допомога українцям у Словаччині: компенсації на житло та інші фінансові виплати

Дуже багато громадян України вимушено залишили свою країну для безпечного та перспективного життя. Євросоюз приймає українських біженців з 24 лютого 2022 року за програмою тимчасового захисту, умови приймання приблизно однакові - надання житла та грошові виплати. Відрізнятися можуть розміри та призначення виплат, а також терміни проживання на безоплатній основі. Однак держави вносять зміни. Це необхідно насамперед для стабілізації економіки. Також є безліч інших причин змін.

З дотацій держави українцям належить безоплатне житло і фінансування, ця допомога надається вже тривалий час тим, хто втік від війни. З 28 лютого 2025 року влада Словаччини значно урізала надану допомогу біженцям, не зважаючи на критику з боку громадськості та деяких політиків. Терміни перебування в місцевих притулках і розмір фінансової підтримки тепер будуть меншими. Але для вразливих категорій українських біженців такі поправки не діють, для них все залишається колишнім. Таке рішення ухвалили через потребу скорочення витрат бюджету країни, адже це заощадить приблизно 2 мільйони євро. Такі правила однозначно зроблять адаптацію новоприбулих дещо складнішою, але таким чином уряд планує стимулювати українців до швидкої інтеграції у словацьке суспільство.

Якщо вам необхідно більше інформації про правила в'їзду в країну та особливості оформлення тимчасового захисту українцям у Словаччині, то ось вам стаття на цю тему. Також у нас ви можете дізнатися про надання Чехією тимчасового захисту для громадян України, нюанси і подробиці з цього питання тут.

Словаччина допомога українцям: нові правила

Безплатне житло від уряду надається в приміщеннях Міграційної служби або державних установах. Безоплатне проживання в орендодавців можливе лише за умови заповнення угоди Zmluvy o przysztání odídencovi. Заява обов'язково має бути двома мовами - українською та словацькою. Там необхідно прописувати всіх осіб, з якими ви збираєтеся проживати в закладі та кількість наданих кімнат. З 1 березня 2025 року набувають чинності нові правила надання допомоги для українців:

  • Терміни перебування в притулках тепер скорочено. З моменту отримання статусу біженця, громадяни України мають право перебувати в установах з надання притулку в Словаччині для українців не більше, ніж 60 днів (раніше було 120 днів).
  • Фінансова допомога стала меншою. Фінансування для проживання теж скоротили до 60 днів.

Однак, ці зміни не стосуються вразливих категорій українців:

  1. Пенсіонери від 65 років.
  2. Діти до 5 років.
  3. Самотні опікуни дітей.
  4. Інваліди.
  5. Особи, які перебувають у скрутному матеріальному становищі (без постійного джерела доходу або дохід нижчий за прожитковий мінімум).

Зверніть увагу, якщо ви змінюєте адресу проживання, жодних документів надавати не потрібно. Необхідно просто повідомити про це місцевий муніципалітет.

Допомога українцям у Словаччині: компенсації на житло та інші фінансові виплати

Компенсація на житло надходить тільки протягом 60 днів після того, як українець отримав тимчасовий захист. Далі ця допомога видається тільки вразливим категоріям громадян. Розмір компенсації становить 5 євро на кожну людину за ніч перебування в установах. Це можуть бути будинки сімейного типу або квартира. Але максимальна сума залежатиме від кількості наданих кімнат у приміщенні:

  1. Житло з 1 кімнатою оплачується в розмірі 390 євро.
  2. Житло з двома кімнатами оплачується в розмірі 540 євро.
  3. Житло з 3 кімнатами оплачуватиметься в розмірі 720 євро.
  4. За приміщення, в якому 4 кімнати і більше видається 900 євро.

Якщо об'єкт не призначений для підприємницької діяльності, то компенсація становитиме 6 євро на кожну людину за ніч.
Також Словаччина надає фінансову допомогу людям з України, які подалися на програму захисту. Розмір допомоги для однієї сім'ї не повинен бути вищим за 380 євро. Допомога видається:

  • На дитину віком до 3 років - 160 євро.
  • На дитину віком 3-18 років - 60 євро.
  • На дорослу людину - 80 євро.

Заяву на отримання такої допомоги ви можете подати в будь-якому реєстраційному центрі, адреси яких можна дізнатися на сайті UNHCR.
Вразливим категоріям громадян належить одноразова виплата на зимові витрати. З її допомогою можна покрити комунальні витрати в зимовий період, придбати зимовий одяг, ковдри і покрити інші витрати, які можуть з'явитися в зимовий сезон. Розмір виплати становить 150 євро на особу, однак на сім'ю може бути видано не більше 400 євро. Цю виплату отримує кожна вразлива особа, яка має право на грошову виплату в цій категорії. Зимова виплата приходить автоматично на банківський рахунок або проводиться в поштовому відділенні.
 

Теми