Після переведення державних закупівель на електронний майданчик Прозорро, закупівельна процедура стала публічним аукціоном, де у кожного з учасників рівні права. Також результати та умови тендеру стали перебувати у відкритому доступі, що істотно спрощує процес контролю за всіма учасниками.
Крім Прозорро.Закупівлі виділилася в окрему тему й інша платформа - Прозорро.Продажі, де реалізується або здається в оренду комунальне та державне майно, а також інші активи. Для прикладу, об'єкти малої приватизації, ось деякі цікаві активи з цієї теми.
Давайте розглянемо тему, як взяти участь з нуля в аукціонах Prozorro? Які перші кроки необхідно для цього зробити? Що таке аукціони в електронному віддаленому форматі?
Давайте розглянемо послідовність дій, які необхідно зробити учаснику вперше, щоб він міг обрати потрібний йому Prozorro аукціон, і взяти в ньому участь. Тут слід зробити такі кроки:
Сертифіковані інтернет-майданчики можна знайти на офіційному сайті системи Prozorro. Ось посилання на них. Тут важливо уточнити, що самі по собі замовники аукціонів та учасники напряму не взаємодіють з електронною системою, лише через сертифікованих посередників, які є комерційними проєктами. А ці майданчики взаємодіють уже з Прозорро. Так працює ця схема. Тому першими кроками будуть вибір і реєстрація на одному з представлених вище майданчиків.
Щоб аукціон Прозорро був доступний особисто для вас, і ви могли взяти в ньому участь, необхідно пройти кваліфікацію. У цьому випадку учасники повинні:
Замовник торгів перевіряє вашу документацію та верифікує вас для участі в аукціоні, або відмовляє вам з конкретним поясненням причини. Це стосується тендерів держзакупівель. При купівлі держмайна верифікація проводиться самою системою.
За допомогою авторизованого інтернет-майданчика Prozorro, ви можете брати участь в аукціонах держзакупівель, а також продажу майна державних і приватних компаній, включно з орендою, торгівлею землею, дозволами на розробку корисних копалин, майна Фонду гарантування вкладів, арештованого майна тощо.
Давайте дещо зупинимося на питанні вибору такого майданчика, адже в системі представлено доволі велика їх кількість. Між собою всі ці маркетплейси мають рівні права та можливості з точки зору особливостей їхнього зв'язку з Прозорро. Приміром, якщо замовник аукціону вносить зміни в умови проведення тендера, то такі зміни відображатимуться одразу на всіх майданчиках і одночасно.
Це ж стосується й оплати послуг маркетплейсам. Комісійні фіксовані, їхня сума залежатиме від конкретних торгів, і вона регулюється державою. Але ці майданчики матимуть і відмінності. Відрізнятися вони будуть наданням додаткових можливостей і послуг, які можуть виявитися необхідними і корисними учасникам.
Це можуть бути консультації, тренінги, семінари, послуги нотаріуса або юриста, допомога в пошуках потрібних торгів та інше. Тут також варто звертати увагу на всі ці додаткові можливості, і за ними, зокрема, обирати потрібний вам маркетплейс.