Як взяти участь у торгах Прозорро, поради для початківців

Тематика статті

Після переведення державних закупівель на електронний майданчик Прозорро, закупівельна процедура стала публічним аукціоном, де у кожного з учасників рівні права. Також результати та умови тендеру стали перебувати у відкритому доступі, що істотно спрощує процес контролю за всіма учасниками.

Крім Прозорро.Закупівлі виділилася в окрему тему й інша платформа - Прозорро.Продажі, де реалізується або здається в оренду комунальне та державне майно, а також інші активи. Для прикладу, об'єкти малої приватизації, ось деякі цікаві активи з цієї теми.

Давайте розглянемо тему, як взяти участь з нуля в аукціонах Prozorro? Які перші кроки необхідно для цього зробити? Що таке аукціони в електронному віддаленому форматі? 

Як працюють системи Прозорро.Продажі та Прозорро.Закупівлі?

Давайте розглянемо послідовність дій, які необхідно зробити учаснику вперше, щоб він міг обрати потрібний йому Prozorro аукціон, і взяти в ньому участь. Тут слід зробити такі кроки:

 • зареєструватися на одному з авторизованих інтернет майданчиків;
 • вказати в реєстраційному полі свої дані, і потім з особистого електронного кабінету обрати потрібні торги (редукціон Прозорро.Закупівлі або аукціон Прозорро.Продажі);
 • подати заявку на участь у торгах, сплатити обов'язковий внесок учасника та надати свою пропозицію;
 • у заявлений час безпосередньо і віддалено взяти участь в аукціоні;
 • якщо ваша пропозиція виявиться найкращою серед конкурентів, то ви виграєте торги;
 • далі з вами буде укладено договір купівлі-продажу або поставки.

Сертифіковані інтернет-майданчики можна знайти на офіційному сайті системи Prozorro. Ось посилання на них. Тут важливо уточнити, що самі по собі замовники аукціонів та учасники напряму не взаємодіють з електронною системою, лише через сертифікованих посередників, які є комерційними проєктами. А ці майданчики взаємодіють уже з Прозорро. Так працює ця схема. Тому першими кроками будуть вибір і реєстрація на одному з представлених вище майданчиків. 

Критерії відбору учасників

Щоб аукціон Прозорро був доступний особисто для вас, і ви могли взяти в ньому участь, необхідно пройти кваліфікацію. У цьому випадку учасники повинні:

 • бути зареєстровані в Єдиному державному реєстрі, для юридичних осіб;
 • не мати обтяжуючих обставин у вигляді арештів майна, судових розглядів, проходження процедури банкрутства тощо;
 • не мати податкової заборгованості (підтверджується відповідною офіційною довідкою);
 • не бути замішаними в корупції або торгових махінаціях;
 • не бути занесеними до списку недобросовісних постачальників або покупців;
 • мати необхідну виробничу базу і потужності, для виконання замовлення, якщо йдеться про закупівлі, і мати необхідні грошові кошти, якщо йдеться про купівлю майна, (і те, і інше має підтверджуватися відповідними документами);
 • не мати у власниках компанії громадянина або пов'язаної з ним особи держави агресора. 

Замовник торгів перевіряє вашу документацію та верифікує вас для участі в аукціоні, або відмовляє вам з конкретним поясненням причини. Це стосується тендерів держзакупівель. При купівлі держмайна верифікація проводиться самою системою.   

Особливості вибору авторизованого інтернет майданчика

За допомогою авторизованого інтернет-майданчика Prozorro, ви можете брати участь в аукціонах держзакупівель, а також продажу майна державних і приватних компаній, включно з орендою, торгівлею землею, дозволами на розробку корисних копалин, майна Фонду гарантування вкладів, арештованого майна тощо.

Давайте дещо зупинимося на питанні вибору такого майданчика, адже в системі представлено доволі велика їх кількість. Між собою всі ці маркетплейси мають рівні права та можливості з точки зору особливостей їхнього зв'язку з Прозорро. Приміром, якщо замовник аукціону вносить зміни в умови проведення тендера, то такі зміни відображатимуться одразу на всіх майданчиках і одночасно. 

Це ж стосується й оплати послуг маркетплейсам. Комісійні фіксовані, їхня сума залежатиме від конкретних торгів, і вона регулюється державою. Але ці майданчики матимуть і відмінності. Відрізнятися вони будуть наданням додаткових можливостей і послуг, які можуть виявитися необхідними і корисними учасникам. 

Це можуть бути консультації, тренінги, семінари, послуги нотаріуса або юриста, допомога в пошуках потрібних торгів та інше. Тут також варто звертати увагу на всі ці додаткові можливості, і за ними, зокрема, обирати потрібний вам маркетплейс.
 

 

Теми